Burun Estetiği Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Burun Estetiği Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Burun Estetiği Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bizi Takip Et


Bahar aylarının gelmesi ile birlikte yazın daha güzel görünme isteği baş gösteriyor. Dolayısıyla burun estetiği operasyonlarına olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Ancak hem sağlıklı hem de doğal bir buruna sahip olabilmek için bazı önemli detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nazım Çerkeş, burun estetiği yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
Burun ameliyatı esnasında buruna estetik olarak biçim verilirken nefes alıp verme fonksiyonunu da sağlıklı olarak yerine getirebilmesini sağlamanın şart olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Nazım Çerkeş, “bu nedenle cerrah her iki girişimi aynı anda planlayarak uygulamak zorundadır” diyor.

“KÜÇÜK BURUN GÜZEL BURUN ANLAMINA GELMİYOR”

Burun estetiğinin sanat yönünü vurgularken üzerinde durulması gereken en önemli faktörün doğallık olduğunu belirten Doç. Dr. Nazım Çerkeş,  “son yirmi yıl içinde burun estetiği ameliyatları ile ilgili en önemli gelişme, en başarılı ameliyatların natürel görünümlü sonuçlar olduğu yönünde olmuştur” diye vurguluyor. 70’li ve 80’li yıllarda burun ameliyatı olan kişilerde standart olarak burunu küçülten, incelten, ucunu kaldırmaya yönelik girişimler uygulanmaktaydı. Bu şekilde yapılan ameliyatların sonucunda tüm burunlar birbirinin aynı görünümde olmakta, buna bağlı olarak kişinin ameliyat olduğu hemen fark edilmekteydi. Daha da önemlisi çok küçültülmüş burunlarda ciddi anlamda nefes alma şikayetleri oluşmakta burun orta bölümü ve uç kısmında yıllar içinde önemli deformasyonlar oluşmaktaydı.

Günümüzde ise burunları küçültmek yerine ön görünümde dengelemeye ve yüzün diğer unsurları ile uyumlu bir hale getirmeye yönelik müdahaleler yapılıyor. Bu kapsamda sadece küçültme işlemleri değil, gerektiğinde bazı bölümlerin büyütüldüğü girişimler de uygulanıyor. Böylece burun estetiği ameliyatı ile burunun fonksiyonel işlevi korunmakta, varsa nefes alma şikayetleri tedavi edilmekte; ayrıca burun (kökü, orta bölümü ve ucu) kendi içinde dengeli hale getirilmekte ve burun yüzün diğer unsurları ile uyumlu olmaktadır.

“AMELİYAT OLMADAN İYİ ARAŞTIRMA YAPIN”

Estetik burun ameliyatı açık ve kapalı cerrahi yöntem olmak üzere iki şekilde yapılıyor. Yaklaşık 20 yıl önce tüm dünyada burun ameliyatlarında trend, kapalı teknik yönündeydi. Yani ameliyatlar ciltte görünür hiçbir kesi olmadan, burun deliklerinden girilerek kapalı şekilde gerçekleştirilmekteydi. Ancak yıllar içinde açık teknik ile yapılan ameliyatların sonrasında elde edilen sonuçların çok daha başarılı, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin de çok daha hızlı olduğu görüldü. Bu nedenle günümüzde tüm dünyada iyi cerrahlar gerektiğinde kapalı tekniği de kullanmakla birlikte açık tekniği tercih ediyor. Açık teknikte burun delikleri arasında kesi yapılmakta ve tüm operasyon çıplak gözle görerek gerçekleştiriliyor. Bu sayede çok daha incelikli müdahaleler mümkün olmakta ve daha başarılı sonuçlar elde ediliyor. Ayrıca operasyon sırasında kanama yapan kılcal damarlara anında müdahale edildiğinden kanama çok daha az olmakta buna bağlı olarak iyileşme sürecinde şişlik ve morluklar asgari seviyede kalmaktadır. Burun delikleri arasında yapılan kesi izi ise birkaç hafta içinde tamamen belirsiz bir hale gelmektedir.

“HASTALAR AYNI GÜN TABURCU OLABİLİYOR”

. Burun estetiği yaptıranlar ne zaman normal yaşantısına dönebilir?
“Burun estetiği ameliyatları cerrah için çok zor ve incelikleri olan bir ameliyat olmakla birlikte hasta tarafında da bir o kadar kolay bir ameliyattır. Operasyon sonrasında hasta hiçbir ağrı duymamaktadır.  Artık burun içine tampon koyulmadığından hastalar ameliyat sonrası çok önemli bir burun tıkanıklığı yaşanmamaktadır. Burun ameliyatı sonrası hastalar aynı gün hastaneden taburcu olabiliyor. Şişlik ve morluklar ameliyattan birkaç saat sonra akşama doğru oluşmakta; 48 saat içinde maksimum seviyeye gelmektedir. Bundan sonra iyileşme süreci başlamaktadır ve morluklar 4. – 5. günlerde tamamen geçmekte burun üzerindeki plastik kalıp ise 6. gün alınmakta; yerine kağıt flaster yapıştırılmaktadır. Kağıt flasteri de hasta kendisi evinde çıkarmaktadır.

Eriyen dikişler kullanıldığından burun içindeki dikişler bir hafta on gün içinde kendiliğinden eriyerek kaybolacak; dikiş alma prosedürü olmamaktadır. Yaklaşık 8-9 gün içinde dışarıdan bakıldığında kişinin ameliyat olduğu fark edilmeyecek düzeyde iyileşme sağlanacaktır. Kişi işine ve normal yaşantısına rahatlıkla dönebilmektedir.”

“BURUN FAZLA KÜÇÜLÜRSE NEFES ALMA ZORLAŞIYOR”

Revizyon ameliyatı gereksinimi genellikle burunun gereğinden fazla küçültülmesi sonucunda ortaya çıkıyor. Burunun fazla küçültülmesi hava kanallarının daralmasına ve buna bağlı olarak nefes alma şikayetlerine sebebiyet vermektedir. Ayrıca iskelet yapı ve kıkırdaklarda yapılan küçültmeler; burun derisinin yeni yapıya adapte olamamasına, bunun sonucunda burun derisinin aşağı doğru sarkmasına yol açabiliyor. Doç. Dr. Nazım Çerkeş,  halk arasında burun düşmesi olarak tanımlanan durum, esasen burunun fazla küçültülmesi sonucu ortaya çıkan problemlerden biri olduğunu söylüyor.
Bunun dışında burunun her iki bölümünde yapılan farklı girişimler sonucu oluşan asimetriler de sıkça rastlanan deformasyonlardan biridir. Bu ve bunun gibi pek çok estetik ve fonksiyonel kusur ikincil ameliyatlarla giderilebilir ve başarılı sonuçlar elde edilebilir. Ancak revizyon ameliyatlarında cerrahın deneyimi, el becerisi, estetik görüşü çok daha fazla önem kazanıyor.

“HER MEVSİM YAPTIRILABİLİR”

Burun estetiği ameliyatları için özellikle tavsiye edilen bir zaman yoktur. Kışın soğuk havalarda da yazın sıcak havalarda da bu ameliyatlar sıklıkla yapılabiliyor. Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen gençlerde burun içi kemik kıkırdak ve deri dokuları gelişimlerini tamamlamış olması gerekiyor. En erken yaş bayanlarda 16-17; erkeklerde ise 17-18’dir. Bu yaşlarda burun ameliyatları yapılabilir.


İçeriği Paylaşın