Ciltteki Yara ve Yanık İzlerine Lazerli Çözüm

Ciltteki Yara ve Yanık İzlerine Lazerli Çözüm

Ciltteki Yara ve Yanık İzlerine Lazerli Çözüm

Bizi Takip Et


Cildin kusurlu alanları derinlemesine ama kontrollü bir şekilde lazerlenerek yeni kollajen oluşumunun tetiklendiğini anlatan Ota Tıp Merkezi’nden Medikal Estetik Uzmanı Dr. Handan Ertürk, yeniden oluşan kollajen ve örtücü epitelyum sayesinde ciltteki lekeler veya yara izlerinin büyük ölçüde yok edilebildiğini belirtiyor. Dr. Ertürk, “Bu yöntemle üç seans sonrası sivilce izlerini yüzde 50-80 oranında azaltmak mümkün” diyor.

Medikal Estetik Uzmanı Dr. Handan Ertürk, sistemle ilgili soruları yanıtladı.

. Fraxel lazer nedir?
Fraxel Lazer, ciltteki kollajeni ve epiteli yenilemeye yönelik geliştirilmiş bir lazer sistemidir. Kontrollü hasarlama (mozaikleme) mekanizması sayesinde, yara izlerinin küçülmesine, düzleşmesine ve çevre doku ile olan uyumuna yardımcı olur.

. Nasıl çalışır?
Yüzeyden gönderilen topluiğne ucundan küçük lazer ışınları derinin alt tabakalarına ulaşarak, tıpkı bir mozaik deseni gibi ince sütunlar halinde ciltteki sorunlu alanları tarar. Bu alanlarda karşılaştığı iz görünümüne yol açan bozuk bağ dokusunu, yıpranmış hücre ve kollajeni  ve epidermal dokuyu “soymadan’’ ciltte mikro kanallar açma yöntemi ile yok eder.Yok olan kollajenin yerine taze kollajen filizlenir, beraberinde genç ve sağlıklı doku oluşumu başlar. İşlem sonrası tazelenen kollajen, yeni epitel hücrelerinin yüzeyi örtmesini sağlayarak cilde parlak, yumuşak ve taze bir görünüm kazandırır. İnce izler büyük oranda kaybolur, derin izler yüzeyelleşir. Ciltteki renk ve ton farkları azalır.

En önemlisi, dokunmadığı cilt bölgeleridir. Lazer, her bir sorunlu bölgeyi yoğun olarak hedefler ve tedavi eder, etrafındaki sağlıklı dokuyu etkilemez ve ona dokunmaz, böylece hızlı bir şekilde iyileşme meydana gelir.

. Etkisini nasıl sağlar?
Sistem, 1,3cm2‘lik bir alanda mikron çapında 169 adet lazer ışınını aynı anda atabilen cihazlardır Lazerin teknik özelliği non-ablatif yani yara oluşturmayan bir lazer olmasıdır. Ciltte sağlam doku içerisinde küçük köprüler bırakarak ve mikroskobik yeni yapılar meydana getirerek cildi gerer, içeriğini düzenler, lekeleri siler veya azaltır. Cilt rengini ve elastikiyetini iyileştirir.

.Uygulama nasıl yapılır?
Uygulama anestezi gerektirmeyen, ağrısız bir işlemdir, hafif bir yanma hissi verebilir, bu his epilasyondan çok daha az olmaktadır. Fraxel Lazer işleminden önce gerektiği takdirde cilde ağrı kesici krem uygulanabilir. Kremin etki göstermesi için 20 dakika kadar beklenir. Cilt temizlendikten sonra işleme başlanır. Doktor, uygulama alanlarını tarar. Bu işlemler esnasında ağrı oluşumunu azaltacak soğuk hava ile uygulama yapılmaktadır.

. İşlem sonrasında ciltte ne gibi değişiklikler olur ve ne gibi önlemler alınır?
Fraxel Lazer sonrası uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hassasiyet oluşur. İlk saatlerde kızarıklık belirgindir. Soğuk uygulanması yararlı olacaktır. Hassasiyet aynı gün içerisinde tamamen geçer. Kızarıklık uygulamanın ardından başlar ve 24–48 saat içinde kaybolur. 48 saatin sonunda da hafif pembeleşme oluşur, bu tazelenmenin ve gençleşmenin işaretidir. İşlemin ertesi günü hasta işine dönebilir, isterse makyaj yapabilir. İşlem sonrası dönemde güneşten korunmak ve yüksek faktörlü kremler kullanmak gereklidir.

İyileşme aşamasında ve tedaviyi takip eden birkaç ay boyunca, cildinizi güneşten korumak için günde en az iki kere koruyucu krem kullanın. En az 30 SPF`li nemlendirici bir güneş koruyucusu uygulamalısınız. Güneş ışınlarından ek korunma için de geniş kenarlı şapkalar kullanın.

. Fraxel Lazer, ciltteki hangi sorunlarda etkili olur?
Sivilce izleri: Cildin kusurlu alanlarını derinlemesine ama kontrollü bir şekilde lazerleyerek yeni kollajen oluşumunu tetikler. Yeniden oluşan kollajen ve örtücü epitel sivilce izinin yerini alır. Bu yöntemle üç seans sonrası sivilce izlerini yüzde 50-80 oranında azaltmak mümkündür.

Ameliyat izleri ve yanık İzleri: Yaralanma sonrası oluşan izlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Kontrollü hasarlama (mozaikleme) mekanizması sayesinde, yara izi küçültülür, düzleştirilir veya çevre doku ile olan uyumu artırılır. Tıpta izleri tamamen geçirebilecek bir yöntem yoktur. Ancak bu yöntemle izler yumuşatılabilir, kızarıklıkları düzeltilebilir, olgunlaşmış izleri bile daha iyi hale getirilebilmektedir.

Çatlak tedavisi: Gebelik sırasında oluşan çatlaklar, Fraxel Lazer işlemi ile küçültülür ve cildin görünümü önemli oranda düzeltilir. Etki mekanizması, çatlak dokusundaki bozuk bağ dokunun mozaiklenerek yeniden oluşturulmasına dayanır. Yeni oluşan sağlıklı bağ doku, çatlak dokusunu doldurarak, izi küçültür ve cildin kalitesini artırır.

Kırışıklık ve lekeler: Cildimizde yaşlanmaya, gebeliğe ve çevresel faktörlere bağlı olarak yıpranmalar oluşabilir. Kırışıklık, pürüzlenmeler ve lekeler oluşur. Sözünü ettiğimiz sistem, kontrollü bir lazer tekniği ile her türlü cilt lekesinin azalmasını ve yıpranmış dokuların yenilenmesini sağlar. Ortaya çıkan yeni hücreler cildin görünümünü değiştirerek gençleşmesine yardımcı olur. Cildin gerginliği artar, gözenekleri sıkılaşır. İnce izler büyük oranda kaybolur, derin izler yüzeyelleşir. Ciltteki renk ve ton farkları azalır.


İçeriği Paylaşın