Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmek için 7 Altın Öneri

Anne ile kurulan ilişkinin çocuğa güven verdiğini , baba ile kurulan ilişkinin ise çocuğun özgüveninin gelişmesini sağladığını diyen Psikolog Ayşe Şahin, çocukla kalite zaman geçirmek için ebeveynlere önerilerde bulundu.

Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmek için 7 Altın Öneri

Bizi Takip Et


Uzmanlar, çocuğun ailesiyle vakit geçirmeye en çok ihtiyaç duyduğu dönemin çocukluk dönemi olduğunu söylüyor. Ancak ebeveynlerin meslekleri ve çalışma şartları aile-çocuk ilişkisini etkileyebiliyor. 

Çocukların ergenlik döneminde vakitlerini daha çok arkadaşlarına ayırmak istemeleri nedeniyle çocukluk döneminin çok iyi değerlendirilmesi tavsiye ediliyor.

ÇOCUKLA KALİTELİ VAKİT NASIL GEÇİRİLİR?

Çocukla kaliteli vakit geçirmek için ebeveynlerin özellikle çocukların ilgi alanlarının göz ardı etmemeleri, hoşlanmadıkları aktiviteler için ısrarcı olmamaları ve uzun zaman yerine kaliteli zaman geçirmeye önem vermeleri gerekiyor. 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, ebeveynlere çocukları ile kaliteli zaman geçirebilmelerini sağlayacak tavsiyeler paylaştı.

"ÇALIŞMA HAYATI AİLE ÇOCUK İLİŞKİSİNİ ETKİLİYOR"

Son yıllarda modern yaşamın getirdiği gelişmelerin aile dinamiklerinde bazı farklılıklar oluşturduğunu dile getiren Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, “Anne rolündeki kadınların sayısı, çalışma yaşamında arttı. Ebeveynlerin mesleği ve çalışma şartları aile-çocuk ilişkisini etkileyebiliyor. Çalışma şartları sebebiyle vakitlerinin büyük kısmını iş yaşamında geçiren anne ve babalar, gün sonunda vakitlerini çocuklarıyla geçirmek yerine dinlenmeyi, televizyon izlemeyi ve sosyal medyada vakit geçirmeyi tercih edebiliyorlar. Anne-babanın çocuğa vakit ayırmasında çalışma saatleri oldukça etkili oluyor.” dedi.

EBEVEYNİYLE İLİŞKİSİ ÇOCUĞUN GELİŞİMİ AÇISINDAN ÖNEMLİ 

Çocuklarla zaman geçirme konusunda genelde babalar yeterli zaman ayırdıklarını düşünse de annelerin bu şekilde düşünmediğini ifade eden Şahin, “Geleneksel görüşte çocuk bakımındaki temel rol annelere verilmiş olsa da hem annenin hem de babanın çocuğun yaşamındaki yeri ayrıdır ve her ikisiyle geçireceği vakit çocuğun gelişimi için oldukça önemlidir.

Anneyle geçirilen zamanda çocuk güvenli ilişki kurmayı öğrenecektir ve bu durum çocuğun hayatında kuracağı bireylerarası ilişkilerin temelini oluşturacaktır. Baba ile kurulan ilişki ise çocuğun dış dünyaya açılmasında belirleyici oluyor ve özgüvenin gelişmesini etkiliyor.” diye konuştu.

ÇOCUKLA GEÇİRİLEN SÜRE DEĞİL BU SÜRE İÇİNDE ETKİLEŞİMİN NİTELİĞİ ÖNEMLİ

Çocukla geçirilen zamanın süresinden çok etkileşim niteliğinin önemli olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, “Çocuğun ailesiyle vakit geçirmeye en çok ihtiyaç duyduğu dönem çocukluk çağıdır. Ergenlik dönemine gelindiğinde ebeveynleriyle zaman geçirme ihtiyacı azalmaya başlayacak, gençlerin hayatında arkadaşlarının ön plana çıkmasıyla birlikte gencin aile ile geçirmek istediği süre en aza inecektir. Bu sebeple çocukluk çağının aileler tarafından iyi değerlendirilmesi gerekiyor.” dedi.

ÇOCUĞUN İLGİ ALANLARI GÖZ ARDI EDİLMEMELİ 

Çocuklarla geçirilen zamanda onların ilgi alanını göz ardı etmemek gerektiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, "Bazı çocuklar yürüyüşe çıkmaktan keyif alırken bazıları film izlemekten hoşlanabilir. Anne-babalar çocukların istemedikleri aktiviteler konusunda aşırı ısrarda bulunmamalı, çocuğun ilgi duyduğu alana yönelmeliler. Birlikte geçirilen zamanda çocuğu mutsuz edebilecek tutumlardan kaçınmakta fayda vardır.” dedi.

ÇOCUKLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEK İÇİN ÖNERİLER

Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin ebeveynlere çocukları ile birlikte nitelikli zaman geçirebilmelerini sağlayacak altın değerinde tavsiyelerde bulundu:

  • Çocuklarla zaman geçirmek için akşam yemeklerinde ailenin bir arada olması çok önemlidir. Yemekte tüm aile ile bir araya gelecek ve çocuk o gün yaşadığı duyguları ebeveynlerine anlatma fırsatı bulacaktır.
  • Anne babanın kişisel yaşamı iyi gittiğinde çocuğuyla daha kaliteli bir ilişki kuracaktır, çocuğun ihtiyaç duyduğu ilgiyi verebilecektir. Bu sebeple ebeveynler kendi psikolojik sağlıklarına özen göstermelidir.
  • Ev işleriyle uğraşmaktan çocuğa zaman bulamayan annelerin ev, iş ve aile dengesini iyi kurmaları gerekiyor.
  • Eşiyle mutsuz birliktelik yaşayan ebeveynler sürekli kaygılı bir yüz ifadesine sahip olabilir. Çocukla geçirilen zamanda ebeveynin daha mutlu gözükmesi büyük önem taşıyor.
  • Çalışan anneler zamanı doğru kullanabilirse, annenin gün içinde olmaması sorun yaratmayacaktır.
  • Çok uzun zaman değil, kaliteli zaman ilkesi önemlidir.
  • Babaların geleneksel rolden çıkarak, ev sorumluluklarında hem de çocuk bakımında görev almaları sadece eşlerinin yükünü hafifletmez, bu sağlıklı çocuk gelişimi için de oldukça gereklidir.

İçeriği Paylaşın