Çocuklar Okulda Hangi Fiziksel Aktivitelerde Bulunabilirler?

Çocuklar Okulda Hangi Fiziksel Aktivitelerde Bulunabilirler?

Çocuklar Okulda Hangi Fiziksel Aktivitelerde Bulunabilirler?

Bizi Takip Et


Aktif Yaşam Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Haydar Demirel, çocukların okul döneminde daha aktif olmalarının desteklenmesi konusunda ailelere ve öğretmelere çağrıda bulundu.

Fiziksel aktivite, çocukların sağlıklı ve zinde olmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri. Bir yandan kemik ve kas kitlesinin sağlıklı olmasını, tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları riskinin azaltılmasını, şişmanlığın önüne geçilmesini sağlarken, çocukta kaygı ve stres gibi sorunların azaltılmasına ve ders başarılarının artırılmasına da yardımcı oluyor.

Okullar çocukların fiziksel olarak aktif olmaları için sayısız fırsatla dolu! Okul bahçesinde oyunlar oynayabilir, ders aralarında fiziksel aktivite içeren etkinlikler yapabilir, sportif faaliyetlere katılabilirler.

ÇOCUKLAR İÇİN AKTİF BİR OKUL DÖNEMİ

Aktif Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Haydar Demirel çocukların okul döneminde daha aktif olmaları ile ilgili şunları söylüyor:
"Dünya Sağlık Örgütü, çocukların kaliteli bir yaşam sürmesi için her gün veya haftanın çoğu günü en az 60 dakika fiziksel aktivite yapmalarını öneriyor. Çocukların zamanlarının büyük bir kısmını okullarda geçirdiklerini düşünürsek okullar çocukların fiziksel olarak aktif olmalarına katkıda bulunacak en önemli mekânlardan biri. Okul saatleri ve okul sonrası saatlerde çocuklar için fiziksel aktivite imkânlarının büyük bir kısmını bahçede oyun oynamak, yürüyüş yapmak gibi orta şiddetli aktivitelerin alması gerekiyor.

Orta şiddetteki aktivitelerin yanında, yakalamaca gibi hızlı koşuları içeren aktif oyunlar oynanabilir, ip atlama, koşma, futbol, basketbol gibi aktivitelerle de fiziksel aktivitenin şiddeti arttırılabilir.

2009 yılından bu yana Aktif Yasam Dernegi olarak okullarda Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayata Artı Vakfı ortaklığı ile Çık Dışarıya Oynayalım projesini yürütüyoruz. Bu proje ile çocukların gündelik yaşamlarında en uzun zamanı geçirdikleri okulların bahçelerine oyun alanı kurarak ve okullarda oyun faaliyetleri gerçekleştirerek öğrencilerin gündelik yaşamlarında fiziksel olarak aktifleşmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz."

OKUL DIŞI ZAMANLARDA AİLE İLE AKTİVİTELER

Çocukların okul dışı zamanlarda aileleri ile geçirdikleri vakitlerde fiziksel olarak aktif olmaları bir diğer önemli konu. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, çocukların hareketsiz geçirdikleri zamanların birçoğu evde geçirilen zamanlar. Hareketsiz geçen bu zamanların daha aktif olabilmesi için de ailelere büyük rol düşüyor. Dünya’nın birçok ülkesi çocukların aktifleşmesine katkıda bulunmak için çalışmalar gerçekleştiriyor ve bu çalışmalarda aileye vurgu yapılıyor. Obezite ve hareketsiz yaşam tarzı konusunda İspanyol bilim insanları, özel sektör, STK ve akademisyenler tarafından birlikte hazırlanan dünyanın ilk konsensüs belgesinde de çekirdek aileye ulaşmanın önemi vurgulanıyor.

Çocukların aktif bir okul dönemi geçirmeleri için kilit nokta aileler. Ailelerin çocuklarını hem okulda hem okul dışı zamanlarında aktif olmaya yönlendirmesi gerekiyor. Türkiye’de de bu konuda adımlar atılması büyük bir önem arz ediyor.

“21. YÜZYILDA OBEZİTE VE HAREKETSİZ YAŞAM TARZI” ORTAK GÖRÜŞ BİLDİRİSİ SONUÇLARI

CEU San Pablo Üniversitesi Ecza ve Gıda Bilimi Bölümü Başkanı ve İspanyol Beslenme Vakfı Başkanı olan Prof. Gregorio Varela Moreiras tarafından koordine edilen çalışma; beslenme, biyokimya, nutrigenomi, endokrinoloji, epidemiyoloji, pediatri, spor bilimleri ve spor hekimliği gibi çok farklı disiplinleri içeren, ülkenin önde gelen 30’u aşkın uzmanının ortak görüşü olup obezite konusunda multidisipliner bir tarihi anlaşmayı içeriyor.

Çalışmada yer alan uzmanların üzerinde anlaştığı noktalardan birisi, fazla kilo ve obezite konusunda, başta hareketsiz yaşam biçimi ve fiziksel hareketsizlik olmak üzere, tüm etkenleri analiz eden bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu belirtiyorlar.
Konsensüs belgesinde varılan sonuçlar arasında öne çıkan noktalar ise şöyle;

• Ailenin tüm farklı yapıları ile doğru ve sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarının edinilebileceği en iyi model olarak değerlendirilmesi konusunda bir fikir birliği bulunmaktadır. Dolayısıyla, önleme konusundaki politikaların ağırlıklı olarak çekirdek aileye ulaşmak ve iletişim kurmaya odaklanması gerekmektedir.
• Obezite çok bileşenli bir olgu olup, enerji dengesi, diyet, hareketsizlik ve fiziksel aktivite gibi konularda alınacak önlemler sağlık sistemlerine dâhil edilmelidir.
• Çok yakın zamana kadar, fiziksel aktivite ve spor, obezitenin önlenmesinde öncelikli bir girişim olarak değerlendirilmemiştir. Multidisipliner araştırma ekiplerine daha fazla sayıda spor bilimcisi ve fiziksel aktivite uzmanı dâhil edilmelidir.
• Gerek fazla kilo ve obezitenin gerekse aşırı hareketsizliğin önlenmesi ve tedavi edilmesinde en iyi model; diyet, fiziksel aktivite ve sosyal yapının birlikte değerlendirildiği bir yaşam biçimidir.
• Farklı yaş grupları çeşitli fiziksel aktivitelerin etkileri hakkında daha fazla bilgilendirilmelidir.


İçeriği Paylaşın