Çocuklar Ve Gençler Hipertansiyon Tehdidi Altında!

HyperChildNET Haftası'na özel açıklamalarda bulunan Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Erdine, çocuklar ve gençlerin hipertansiyon tehdidi altında olduklarını dile getirdi.

Çocuklar Ve Gençler Hipertansiyon Tehdidi Altında!

Bizi Takip Et


Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Erdine, sessiz katil olarak adlandırılan hipertansiyonun genellikle ileri yaş ile bağlantılı bir hastalık olarak bilinmesine karşın çocuk ve genç erişkinlerde giderek artan oranlarda karşılaşılan önemli bir sağlık sorunu olduğunu dile getirdi.

Çocuklarda hipertansiyon görülme sıklığının 1970'lerden bugüne yaklaşık dört kat arttığını vurgulayan Serap Erdine, ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde bu konuda farkındalığı arttırmak için 15 – 21 Kasım tarihlerinin 23 ülkenin katılımı ile HyperChildNET Haftası olarak düzenlendiğini belirtti.

HİPERTANSİYONU ÖNLEYİCİ TEDBİRLER KONUŞULDU

Hafta boyunca, çocuk ve gençlerde hipertansiyon hastalığıyla ilgili önleyici tedbirler ve farkındalık arttırma çalışmalarıyanı sırasağlıklı yaşam ilkelerinin çocuklar, genç erişkinler, aileler, bakım uzmanları ve eğitimciler ile paylaşılacağını belirten Prof. Dr. Erdine, ayrıca bu hafta içerisinde güncel bilimsel çalışmaların sonuçlarının da hekimler ve sağlık karar vericilerine duyurulacağının altını çizerekproje ile ilgili bilgilerini paylaştı:

“Avrupa Bilim ve Teknoloji İşbirliği (COST) tarafından desteklenenİspanya Valencia Üniversitesi önderliğinde yürütülen HyperChildNET projesi, ülkemizde Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği’nin katkıları ile çocuk ve gençlerde yüksek kan basıncı ve ilişkili hastalıklarıntanısı, tedavisi ve önleyici faktörler konusundabilimsel araştırmalarınmeslektaşlarımızla paylaşılmasının yanı sıra toplumsal düzeyde farkındalık yaratmayı hedeflemektedir.Çocuklarda üç yaşından itibaren doktor kontrol muayeneleri sırasında tansiyon ölçümleri yapılmalıdır. Doğru tansiyon ölçümü, yüksek tansiyonun tanısı ve yönetimi için gereklidir. Bu nedenle, HyperChildNET Haftası boyunca, kan basıncının doğru şekilde ölçülmesi üzerinde önemle durulan unsurlardan biri olacaktır.”

HİPERTANSİYON GÖRÜLME SIKLIĞI ÇOCUK VE GENÇLERDE YÜZDE 9

Dernek olarak hafta boyunca sağlıklı yaşam önerileri paylaşarak, risk faktörlerinin nasıl azaltılacağı konusunda bilgiler vereceklerini, ayrıca sağlıklı beslenmenin etkisi, egzersizin yararları, stres ile baş etme yöntemleri, pasif içiciliğin zararları gibi ailelere yönelik eğitici faaliyetler de gerçekleştireceklerini söyleyen Prof. Dr. Serap Erdine, ülkemizde çocuk ve genç erişkinlerde hipertansiyon görülme sıklığının %9 olduğunu ve erkek çocuklarda kızlara göre 4,25 kat daha fazla görüldüğünü belirterek "HyperChildNET, toplumumuzun en değerli ama en savunmasız bireyleri olan, hak ettikleri sağlıklı yaşam konusunda bize güvenen çocuklarımızı, yüzyılımızın salgını olarak tanımlanan kalp ve damar hastalıkları ve buna bağlı gelişen sağlık sorunlarından korumayı hedeflemiştir. Bugün çocuklarımıza vereceğimiz eğitim ve koruyucu önlemler ile sessiz katil hipertansiyonu önlemede büyük bir adım atmış olacağımız kesindir” dedi.


İçeriği Paylaşın