Çocuklarda Belirtileri Covid-19'a Benzeyen Süper Gribe Dikkat

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Seda Günhar, son günlerde artan ve belirtileri Covid-19'a benzeyen 'süper grip' hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda Belirtileri Covid-19'a Benzeyen Süper Gribe Dikkat

Bizi Takip Et


Covid-19 pandemisinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi nedeniyle grip ve soğuk algınlığı vakalarında azalma yaşanmıştı. Ancak bu dönemde gribe karşı bağışıklığın düşmesi, okulların tekrar açılması ve sosyal hayata geri dönülmesi son dönemlerde tekrar grip ve süper grip vakalarını artırdı. 

SÜPER GRİP NEDİR?

Pandemi öncesi senelere kıyasla daha agresif seyreden soğuk algınlığı enfeksiyonlarına  “Süper grip” adı verilmektedir. Süper grip, hastaları sinüs ve göğüs enfeksiyonları, öksürük, boğaz ağrısı, yorgunluk ve tat ve koku kaybı gibi belirtiler gösterir. Bu semptomlar Covid-19 semptomlarına benzer, ancak hastalar PCR testlerinde negatif çıkar. Süper soğuk algınlığına yakalanan bazı hastalar günlerce yataktan çıkamadığını anlatır. Ayrıca süper grip, çocukları da önemli oranda etkilemektedir.

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Seda Günhar, “Süper grip” hakkında bilgi verdi.

Solunum yolu enfeksiyonu; akciğerlerin, solunum yollarının, sinüslerin veya boğaz enfeksiyonudur. Solunum yolu enfeksiyonları yıl boyunca görülebilir fakat insanların kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirme eğiliminde olduğu sonbahar ve kış aylarında bu enfeksiyonlarda önemli bir artış olur.

GRİP VAKALARI ARTIYOR

Sosyal mesafe, maske ve el dezenfektanı gibi pandemi sürecinde aldığımız bir çok önlem solunum yolu enfeksiyonlarında ciddi şekilde düşmesine neden olmaktaydı. Ancak bu sene kısıtlamaların hafiflemesi ve aşılamadan dolayı insanların daha çok bir araya gelmesi ile soğuk algınlığı ve grip (influenza) gibi solunum yolu enfeksiyonlarının sayısında yeniden artışlar izlenmeye başlanmaktadır.

PCR TESTİ NEGATİF AMA BELİRTİLER COVİD-19 GİBİ

Havaların soğumaya başlamasıyla, bir çok kişi soğuk algınlığı ve griple karşı karşıya gelmektedir ancak son dönemlerde daha agresif enfeksiyonlar görülmektedir. Üstelik Covid-19 belirtilerine benzeyen bu enfeksiyonlarda PCR testi yapıldığında sonuç negatif çıkmaktadır. Covid-19 PCR testlerinin negatif olmasına rağmen koronavirüs benzeri semptomlar tanımlayan hastalarda son zamanlarda artış bulunmaktadır. Pandemi öncesi yıllara kıyasla daha agresif seyreden bu solunum yolu enfeksiyonu tablosuna “Süper grip” adı verilmektedir.

GRİBE OLAN BAĞIŞIKLIK DÜŞTÜ

Maske, mesafe, hijyen tedbirleri sayesinde olağan grip ve diğer mevsimsel virüslere maruz kalınmaması, toplumda bu virüslere karşı bağışıklık seviyesinin düşmesi ve sonuç olarak enfeksiyonlara karşı direnç azalmaya bağlı olarak bu tablonun geliştiği düşünülmektedir.

Tüm belirtileri Covid-19’a benzer seyreden süper gribin semptomları şöyle sıralanabilir: 

  • Ateş
  • Kas ağrıları
  • Baş ağrısı 
  • Tıkalı burun veya burun akıntısı
  • Hapşırma
  • Öksürme
  • Kulaklarda basınç hissi
  • Tat ve koku kaybı

PCR TESTİ YAPILMALIDIR 

Grip ve Covid-19 enfeksiyonu benzer bulgular sergilemektedir. Ebeveynlerin de hem kendileri hem de çocukları için dikkatli olması gerekir. Grip gibi hastalıklar kapalı, kalabalık ortamlarda daha kolay yayılmaktadır. Bu nedenle şikayetleri olan kişilerin doktorları tarafından değerlendirilmesi gerekli görülür ise grip (influenza) ve Covid-19 açısından PCR testi ve çeşitli kan testleriyle birlikte görüntüleme testlerinin yapılması önemlidir. Süper grip de normal grip vakaları gibi dinlenme ve doktorun önereceği ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. 


İçeriği Paylaşın