Çocuklarda Diş Telleri

Çocuklarda Diş Telleri

Çocuklarda Diş Telleri

Bizi Takip Et


Çocukların takmak istemediği diş telleri, ileri yaşlarda estetik diş bozuklukları yaşamalarına neden olabiliyor. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, diş tellerinin kullanımını ve tellerin diş sağlığındaki önemiyle ilgili soruları yanıtladı.

. Ortodonti nedir?
Ortodonti tam olarak dişlerdeki bozuklukları düzeltmek amacıyla kullanılıyor. Bu tedavi yöntemi ile estetik olarak sorunlar ortadan kalkıyor ve çocuklar sağlıklı bir diş yapısına kavuşuyor.

. Çocuklarda tedavi gerektiren diş sorunları nelerdir?
Çocuğun ağız ve diş yapısındaki bozukluklar onu sağlık açısından tehdit edebildiği gibi, görünüm olarak da zamanla rahatsız eder. Bu nedenle tedavi gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir;

. Önde konumlanmış çapraşık dişler,

. Süt dişlerin erken ve geç kayıpları,

. Dengeli durmayan ağız ve çene yapısı,

. Çiğneme ve konuşma gibi işlevlerde ağzı kapama zorlukları,

. Çene yapısın geride veya çok önde olması,

. Alt ve üst dişlerin birbirine doğru şekilde temas etmemesi gibi durumlarda Ortodonti tedavisine başvurulur.”

. İlk diş tedavisi için en uygun yaş nedir?
Dişler, kemik ve diş etleri sağlıklı ise hemen her yaşta tedaviye olumlu yanıt alınabilir. Ancak ilk ortodonti kontrolünün yedi yaşından geç olmamasında yarar var. Bu yaşta dişler düzgün sıralanmış görünse de gizli bir kapanış problemi söz konusu olabilir. Eğer problem saptanırsa, diş hekimi tedaviye başlamak için en uygun zaman konusunda sizi yönlendirir. Bu yaşlarda uygulanacak ortodontik tedaviler önleyici ve koruyucu ortodontik tedavi olarak adlandırılıyor.

Çocuk 7 yaşını geçse bile, ortodontik muayenesinin yapılması çok önemli. Çoğu çocukta ortodontik tedaviye 9-12 yaşları arasında başlanıyor. Bu tedavi yönteminde erken teşhis, diş kaybını ve çene yapısındaki bozukluklarını önlemek adına gerekli.

. Diş telleri nasıl kullanılır?
Ortodonti tedavisinde çocuklar da diş tellerinden yararlanır. Hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği hareketli teller çoğunlukla erken dönemde ve çok karışık olmayan ortodonti problemlerde kullanılır. Büyüme ve gelişim döneminde, iskelet yapısının belirli bir yöne doğru gelişmesine yardımcı olmak için fonksiyonel tellerden faydalanılır.

Çocuklar için hem kolay hem de pratik bir obje olan teller, kullanım açısından rahat olduğu için tercih edilir. Rahatlıkla çıkarabildiği içinde temizlemesi de oldukça basittir.

. Renkli diş tellerinin özelliği nedir?
Çocukların birçoğu bu telleri kullanmak istemiyor. Görüntüsünden rahatsızlık duyan çocuk hastalar için seramik diş renginde teller ve görünmeyen tellerde kullanılabilir. Dişlerin ön yüzeyine değil de arka yüzünden uygulanabilen teller de, bu sorunu yaşayan hastalar için önerilebilir. Kullanmak istemeyen çocuklar için renkli teller ile bu tedavi yöntemi daha sevimli bir hale getirilebilir.

. Ortodonti tedavisi uygulamazsa neler yaşanır?
Çocuk yaşlarda tedavi edilmeyen ortodontik problemler ileri yaşlarda estetik görünüm bozuklukları ve buna bağlı psikolojik sorunlar, diş kanamaları, diş eti rahatsızlıkları ve konuşma zorluğu, ağız kokusu, diş kayıpları ve de dişleri temizleme zorluğu yaratabilir.


İçeriği Paylaşın