Çocuklarda Hipertansiyon Arttı: "3 Yaş İtibarıyla Tansiyon Ölçümü Yapılmalı"

Çocuklarda hipertansiyon görülme sıklığı 1970'lerden bu yana yaklaşık 4 kat arttı. Genellikle ileri yaş hastalığı olarak bilinen hipertansiyon, çocuk ve genç erişkinlerde de  önemli bir sağlık sorunu haline geldi.

Çocuklarda Hipertansiyon Arttı: "3 Yaş İtibarıyla Tansiyon Ölçümü Yapılmalı"

Bizi Takip Et


Her sene 20 Kasım’da kutlanan Dünya Çocuk Günü ile başlayan ve 27 Kasım'a kadar devam edecek olan 2. Avrupa HyperChildNET'te, çocuklarda ve ergenlerde hipertansiyon ile ilgili temel konular ele alınacak.

Türkiye’nin de içinde olduğu 23 ülkenin katılımlarıyla gerçekleşecek Avrupa HyperChildNET haftası etkinliklerinin Yürütme Komitesi Başkanı olan Prof. Dr. Serap Erdine, “Bu etkinlikler temelde 2 amaca odaklanacak. Bunlardan biri çocuklar ve ergenlerde kan basıncını kontrol etmenin önemi konusunda farkındalık yaratmak, diğeri ise özellikle çocuklara, ergenlere, ailelerine ve eğitimcilerine koruyucu önlemler ve sağlıklı yaşam ilkeleri konusunda bilgi paylaşımında bulunmak” dedi.

"ÇOCUKLARDA 3 YAŞINDAN İTİBAREN TANSİYON ÖLÇÜMLERİ YAPILMALI"

HyperChildNET Haftası süresince, güncel bilimsel çalışmaların sonuçların meslektaşları ile paylaşılacağını ve kan basıncını doğru şekilde ölçülmenin üzerinde önemle durulan unsurlardan biri olacağını belirten Prof. Dr. Serap Erdine; “Çocuklarda 3 yaşından itibaren doktor kontrol muayeneleri sırasında tansiyon ölçümleri yapılmalıdır. Doğru tansiyon ölçümü, yüksek tansiyonun tanısı ve yönetimi için gereklidir. Bu sene gerçekleşecek 2. HyperChildNET haftası boyunca sağlıklı yaşam önerileri paylaşarak, risk faktörlerinin nasıl azaltılacağı konusunda bilgiler vereceğiz. Sağlıklı beslenmenin etkisi, egzersizin yararları, stres ile baş etme yöntemleri, pasif içicilik, internet bağımlılığı gibi ailelere ve gençlere yönelik eğitici etkinlikler gerçekleştireceğiz” dedi.

"İNTERNET BAĞIMLILIĞI ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN HİPERTANSİYONU ARTIRDI"

Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerin sadece sağlık çalışanlarına değil, ailelere, çocuklara ve ergenlere de yönelik olacağını belirten Prof. Dr. Serap Erdine, internet bağımlılığının çocuklarda görülen hipertansiyonda büyük etkisi olduğunu söyledi.

“Çocuklarda ve ergenlerde doğru bağlamda ve sağlıklı internet kullanımının eğitici anlamda şüphesiz faydaları var. Ancak kontrolsüz kullanıldığında yani gereklilikten bağımlılığa dönüştüğünde son derece olumsuz sonuçlar ortaya çıkıyor. İnternet oyunlarına günde 3-4 saatten fazla zaman harcanması, oyun oynanmadığında sinirlilik, kaygı veya üzüntü yaşanması, oyun oynamaya harcanan zamanı artırma gereksinimi, diğer hobilere karşı ilgi kaybı, harcanan süre ile ilgili ebeveynlere yalan söylenmesi gibi durum ve davranışlar çocuklarda çok sık görülüyor. Bu durumdaki çocukların okul performansının düşmesi de kaçınılmaz bir sonuç olarak ortaya çıkıyor.”

"GÜNDE MAKSİMUM 1-2 SAAT EKRAN KARŞISINDA OLUNMALI"

Ekran bağımlılığının erkeklerde daha yüksek olsa da, kız çocuklarında da giderek arttığını belirten Erdine, dünya çapında nüfusun %3,05'inin internet bağımlısı olduğunun kayıtlara geçtiğini söyledi.

Video oyunları ve kumar arasındaki çizginin çok ince olduğuna da dikkat çeken Erdine, sanal oyun bağımlılığının önlenmesi için ebeveynlere yeni teknolojiler ve uygulamalardan haberdar olmalarını, bu oyunlara harcanan sürenin günde maksimum 1-2 saat olmasının kontrol altında olmasını önerdi.

Avrupa HyperChildNET haftası etkinliklerinin Yürütme Komitesi Başkanı olan Prof. Dr. Serap Erdine; “Bu hafta boyunca toplumumuzun en değerli ama en savunmasız bireyleri olan, hak ettikleri sağlıklı yaşam konusunda bize güvenen çocuklarımızı, yüzyılımızın salgını olarak tanımlanan hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları ve buna bağlı gelişen sağlık sorunlarından korumak için farkındalığı yaratmayı amaçladık. Bu nedenle başta internet bağımlılığı ile ilgili tehlikeye dikkat çekiyorum. Bugün çocuklarımıza vereceğimiz eğitim, koruyucu önlemler ile sessiz katil hipertansiyonu önlemede büyük bir adım atmış olacağımız kesindir” dedi.


İçeriği Paylaşın