Diyabet Hastaları İçin Beslenme Önerileri

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesinden Uzm. Diyetisyen İrem Aksoy, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla diyabet hastaları için önerilerde bulundu.

Diyabet Hastaları İçin Beslenme Önerileri

Bizi Takip Et


Diyabet, pankreastan salgılanan insülin hormonunun az veya etkisiz olmasından kaynaklanarak tükettiğimiz yiyeceklerdeki glukozun hücre içerisine giremeyip kanda birikmesiyle açıklanabilen kronik bir hastalıktır. 14 Kasım Dünya Diyabet Gününe özel, İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesinden Uzm. Diyetisyen İrem Aksoy, diyabetli hastalarının nasıl beslenmelerine dair altın değerinde bilgiler verdi.

Kandaki şekerin yükselmesiyle buna bağlı komplikasyonların görülme durumudur. Diyabetten korunmak, diyabeti iyi yönetmek ve diyabete bağlı komplikasyonların gelişimini önlemek ve yavaşlatmak için beslenme tedavisi elzemdir. Uluslararası Diyabet Fedarasyonu verilerine göre Dünya çapında 537 milyon diyabetli bulunuyor.  Diyabeti kontrol altına almak için bu hastalığı iyi tanımak ve sürdürülebilir halde yönetmek gereklidir. Diyabetliler için bireye özel hazırlanmış diyet programları ve yaşam tarzı değişikliği önerileri diyabet tedavisinin en temelidir.

DİYABET HASTALARI İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

YETERLİ VE DENGELİ BESLENİN

Almanız gereken enerji ve besin ögelerini tamamlayacak nitelikte beslenme programı uygulayın. Öğünlerinizde her besin grubuna ait ürünlere yer verin.

ÖĞÜN VAKİTLERİ İÇİN RUTİN OLUŞTURUN

Besinlerin içeriği kadar diyabetliler için tükeetme zamanı da önemlidir. Beslenme programınızı kan şekeri dengenize uygun halde 3 ana ve 2-3 ara öğün şeklinde konumlandırarak yönetin. Uzun aralıklarla ve düzensiz halde öğünler yapılması hiper veya hipoglisemiyi tetikleyebilir.

KARBONHİDRATLARI TANIYIN

En önemli enerji kaynağıdır mutlaka beslenmenizde bulunmalıdır. Basit-rafine karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratları, posalı ürünleri beslenmenize dahil edin. Rafine un ve şeker içeren ürünlerin tüketimini sınırlayın. Örneğin; beyaz ekmek/un yerine tam buğday ürünleri, pirinç yerine bulgur, meyve suyu yerine meyvenin tamamının yenilmesi daha uygundur.

MEYVE PORSİYONLARINA VE ZAMANLAMASINA DİKKAT EDİN

Daha çok gün içinde meyve tüketmeye, meyve porsiyonlamasına ve beraberinde kan şekerinizi dengeli yükseltecek olan gıdalarla birlikte tüketmeye özen gösterin.  

BESLENME DÜZENİNİZİN VE VÜCUT AĞIRLIĞI YÖNETİMİNİZİN FARKINDA OLUN

Sağlıklı vücut ağırlığını hedefleyin ve koruyun.

TATLANDIRICI VE DİYET ÜRÜN ADIYLA BULUNAN ÜRÜNLERİN KULLANIMINA DİKKAT EDİN

Tatlandırıcı veya diyet ürünlerinin de fazla kullanımının diyetinizi olumsuz etkileyebileceğini unutmayın.

DİYABETTE BESLENME TEDAVİSİNİN AMACI

  • Kan şekeri, kan lipidleri ve kan basıncı düzeylerini referans değerler içerisinde tutarak diyabete bağlı akut ve kronik komplikasyonları önlemek,
  • Tip-1 diyabetli çocukların büyüme ve gelişmelerine destek olmak,
  • Diyabet yönetiminde farkındalık kazandırmaktır.

ALKOL TÜKETİMİNE DİKKAT!

Diyabet yönetiminde beslenme tedavisine ek olarak alkol tüketimi ve fiziksel aktivite de önemsenmelidir. Alkolün kan şekeri seviyelerine etkisi, alınan alkol miktarına ve alkolü yiyeceklerle birlikte özellikle karbonhidratlarla alma ilişkisine bağlıdır. Dolayısıyla düzensiz beslenen diyabetlilerin alkol tüketimi karbonhidrat alma düzeylerine ve kan şekeri seviyelerine bağlı olarak sınırlandırılmalıdır. Bir diğer önemli nokta ise fiziksel aktivite diyabetliler için tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. Düzenli beslenen diyabetlilerin günlük rutinlerine egzersizi konumlandırmak, insülin duyarlılığını artırarak kan şekerinin normal seviyelere gerilemesine katkı sağlayabilir. Ancak yine de egzersiz programından sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlar dikkatlice değerlendirilmelidir. Diyabetliler için beslenme tedavisi, diyabet yönetimi eğitimleri ve egzersiz planlamaları da tedavilerinin yapı taşlarındandır.

 


İçeriği Paylaşın