Diyabet Hastalarının Ayak Bakımı

Diyabet Hastalarının Ayak Bakımı

Diyabet Hastalarının Ayak Bakımı

Bizi Takip Et


Diyabet (şeker hastalığı) ayak başta olmak üzere birçok organda bozukluklara yol açabilir. Bu nedenle ayak sağlığı ve bakımı diyabetlilerde çok önemlidir. Diyabet ayaktaki sinir uçlarının hasar görmesine yol açtığı için sıcak - soğuk algısı, ağrı hissi olmayabilir. Ayrıca kan damarlarının hasar görmesine sebep olduğu için azalan kan akımı nedeniyle ayak ülserleri ve yaraların geç iyileşmesine neden olur.

KadıköyŞifa Ayak Sağlığı Merkezi uzmanları diyabet hastalarının ayak bakımı konusunda nelere dikkat etmesi gerektiğini ve diyabet hastalarında ayak bakımının nasıl olması gerektiğini anlattı.

Vücudun ağırlığını taşıyan ve en çok baskı altında kalan organlardan biri olan ayaklarda yaralanmalara sık rastlanır. Diyabetli hastada nöropati oluşmuşsa ayakkabı içindeki herhangi bir cisim hissedilemez bu da küçük yaralanmalara, tahrişe neden olur. Ağrı hissi olmadığı için durum farkedilmez ve iltihaplanmaya zemin hazırlar.

Ayaklar çoğunlukla üşüdüğünden  ısınmak için kullanılan soba, kalorifer, sıcak su torbası  vb. şeylerle yanık tehlikesi, ortaya çıkabilir.

Tırnakların derin kesilmesi, nasırların kesici aletlerle alınmaya çalışılması, ince ve hassas derinin ponza taşı ile temizlenmeye çalışılması ciddi yaralanmalara yol açacağından ayakların mutlaka ayak bakım uzmanı tarafından kontrolü ve bakımı yapılmalıdır. Böylece kişinin yaşam kalitesi korunabilir.

AYAK SAĞLIĞI MERKEZİ'NDE UZMANLAR HANGİ HİZMETLERİ SUNAR?

•    Ayak tırnaklarınız diyabetliler için özel olarak tasarlanmış tırnak makası ile  kesilir
•    Ayakta ve tabanda oluşan nasırlar, keratin tabakalar podiatri cihazı ve özel frezler yardımıyla temizlenir. Diyabetliler için kullanılan özel kremler ile hassas deri koruma altına alınır
•    Basış bozukluğu ya da kemik deformiteleri mevcut ise ihtiyaç görülen tabanlık ya da destek malzemesi önerisinde bulunur.
•    Uzmanlar ayakta su kabarcıkları, renk değişikliği ya da kaşıntı farketmesi halinde mutlaka doktora yönlendirir.

DİYABET HASTALARI KİŞİSEL BAKIMDA NELERE DİKKAT ETMELİ?

•    Ayak temizliğinize özen gösteriniz. Ayaklarınızı hergün ılık su ile ve cildinizi tahriş etmeyecek bir  sabun ile yıkayınız.
•    Yumuşak beyaz bir havlu ile parmak aralarınız başta olmak üzere ayağınızı iyice kurutunuz. (Herhangi bir kanama riskine karşı, farkına varabilmek için beyaz havlu kullanınız)
•    İyi bir nemlendirici ile (parmak aralarınız hariç ) ayaklarınızı koruma altına alınız. Parmak aralarına sürülen krem o bölgede mantar enfeksiyonuna neden olabilir.
•    Dikişsiz, yüzde yüz pamuk  ve mümkünse gümüş içerikli çorap tercih ediniz ve her gün çoraplarınızı değiştiriniz.
•    Ayakkabı seçiminiz yumuşak deri, önü geniş ve rahat olmalıdır. Ayakkabı ayağınızı sıkmamalı, parmaklarınız içeride rahat hareket etmelidir. Ayakkabınızı giymeden önce mutlaka içini kontrol ediniz (taş vb. şeyler açısından). Önü açık terlik yada sandalet tercih etmeyiniz.


İçeriği Paylaşın