Diyabetli Erkeklerde Peyronie – Penis Eğriliği

Diyabetli Erkeklerde Peyronie – Penis Eğriliği

Diyabetli Erkeklerde Peyronie – Penis Eğriliği

Bizi Takip Et


Diyabet hastası erkeklerde sık görülen bir problem olan Peyronie hastalığı nedir, nasıl belirti verir? Penis eğriliği nasıl gelişir? Erkek cinsel organının sağa, sola, yukarı ya da aşağı eğrilmesi cinsel yaşamı nasıl etkiler? Peyronie hastalığı olan bir erkekte penis eğriliği ve sertleşme sorunu bir arada ise tedavi nasıl yapılır? Peyronie’nin tedavisinde ameliyatın nasıl bir yeri vardır? İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Akkuş, merak edilen bu sorular konusunda bilgi veriyor.

Sağlık Adası Yayınları’ndan çıkan, gazeteci Esra Kazancıbaşı Öztekin’in şeker hastalığı konusunda uzman Türkiye’nin önde gelen 41 uzmanıyla yaptığı söyleşilerden oluşan “Sorular ve Yanıtlarla Diyabet Kitabı’nda yer alan röportajın işte bazı bölümleri:

. Penis eğriliği ile karakterize Peyronie hastalığının diyabetle ilgisi nedir?
‘’Peyronie hastalığı ilk kez 1743 yılında Fransa Kralı 16. Louise’nin doktoru olan Francoise Gigot de la Peyronie tarafından tanımlandığı için onun ismiyle anılmaktadır. Aslında penisi çevreleyen anatomik kılıfın kollajen maddesinin birikimiyle oluşur. Peniste eğrilik, ağrılı ereksiyon ve erektil disfonksiyon sorunlarına yol açabilir. Diyabette de Peyronie hastalığının oluşumundaki önemli faktörlerden biri olarak görülür. Diyabetin damar ve sinir sistemi üzerine bir takım olumsuz etkileri olduğu gibi ereksiyonu sağlayan dokuları da olumsuz etkileme riski vardır.  Peyronie hastalığı olan erkeklerin yüzde 40’ında aynı zamanda diyabet de görülebilir.

Peyronie, doğumsal olmaz; genellikle 40’lı yaşlardan sonra görülür. Doğumsal olan penis eğrilikleri Peyronie değildir; farklı bir sorundur. Tip 1 diyabetlilerde Peyronie görülme ihtimali, Tip 2 diyabete oranla biraz daha fazladır. Ama Tip 2 diyabetlilerde de penis eğriliği görülebilir.”

. Peyronie hastalığına bağlı olarak hastalığın ilk ve ileri dönemlerinde ne tür sorunlar ortaya çıkar?
‘’Peyronie hastalığında ortaya çıkan başlıca belirtileri şöyle sıralamak mümkündür:

. Peniste ele gelen sertlik  (Peyronie plağı)
. Ereksiyon sırasında ağrı
. Penis eğriliği
. Sertleşme problemi

Peyronie hastalığının iki dönemi vardır. Birinci dönem genellikle ilk 1-1.5 yıllık dönemdir. Bu ilk dönemde genellikle ereksiyon sorunu görülmez. Şekil bozukluğu hafif olduğunda cinsel ilişkide pek de zorluğa yol açmaz. Ama penisin aşırı eğriliklerinde ereksiyon sağlansa bile hastanın ilişkiye girmesi imkansız hale gelir. Penisteki eğrilik; sağa, sola, aşağı ya da yukarı doğru olabilir”

KİTAPTA YANITLARI YER ALAN DİĞER SORULAR

. Peyronie hastalığı sertleşmeyi nasıl etkiler? Hangi mekanizmalar devreye girer?

. Peyronie teşhisi nasıl konulur?

. Peyronie hastalığı ile benzer belirtiler gösteren, teşhiste karıştırılabilen başka hastalıklar var mıdır?

. Penis eğriliği nasıl tedavi edilir?

. Penis eğriliği ameliyatı hangi durumlarda yapılabilir?

. Peyronie ameliyatının komplikasyonları olabilir mi?

DİYABET KİTABINDA YER ALAN DİĞER KONULAR
Sağlık Adası yayınlarından çıkan kitap, zengin içeriğiyle diyabet hastaları ve yakınları için 510 sayfalık bir başucu rehberi niteliği taşıyor. Gazeteci Esra Kazancıbaşı Öztekin’in imza attığı söyleşilerden oluşan kitabın en önemli özelliği sorulu cevaplı formatıyla kolay okunabilmesi ve diyabetin yol açtığı  sertleşme sorunu, ayak yaraları, kalp hastalığı gibi sağlık problemlerinin ve tedavilerinin de ayrıntılı olarak incelenmesi…

5 diyetisyenin şeker hastaları için sağlıklı 25 yemek tarifi verdiği kitapta yer alan bazı konular şöyle:

İnsülin ve hap tedavisi gören diyabetli hastalar günlük yaşamda nelere dikkat etmeli, nasıl beslenmeli? Şeker hastalarının ameliyat olması ya da diş çektirmesi gerektiğinde hangi önlemler alınmalı?  Diyabetli kadınlar hamilelikten nasıl korunmalı? Hipoglisemi, hiperglisemi gibi acil durumlarda yapılması gerekenler… Ayak yaralarının önlenmesi ve bakımı… Şeker hastalığına bağlı erkeklerde sertleşme probleminin; kadınlarda ağrılı ilişkinin, vajinal mantarların tedavi seçenekleri… Diyabetlinin spor çantasında neler olmalı? Şeker hastası kadınlarda hamilelik ve doğum… Gebelikte ortaya çıkan gestasyonel diyabet… Çocuklarda diyabetin tedavisi… Şeker hastalarında ruhsal sorunlar ve depresyon… Diyabet tedavisindeki gelişmeler… Diyabet teşhisinde açlık ve tokluk kan şekerinin önemi…  Şeker yükleme testi kaç saat yapılmalı?

Şeker hastalığına bağlı nöropati, nöropatik ağrı, kabızlık, idrar ya da dışkı kaçırma gibi sorunların tedavisi var mı? Diyabetin kalbe, böbreklere ve gözlere olan olumsuz etkileri önlenebilir mi?

İŞTE DİYABET DÜNYASININ ÖNDE GELEN 41 UZMANI

Kitapta röportajları yer alan diyabet uzmanlarının isimleri şöyle sıralanıyor:

Prof. Dr. Sema Akalın , Prof. Dr. Yüksel Altuntaş, Prof. Dr. Koray Acarlı, Prof. Dr. Emre Akkuş, Prof. Dr. Cengiz Aras, Prof. Dr. Faruk Aykan, Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, Prof. Dr.Selçuk Baktıroğlu, Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı, Prof. Dr. Hülya Koçak Berberoğlu, Doç. Dr. Ahu Birol,  Prof. Dr. Taner Damcı, Doç. Dr. Tuncay Delibaşı, Prof. Dr. Nevin Dinççağ, Prof. Dr. Hayati Durmaz, Prof. Dr. İzzet Erdinler, Prof. Dr. Mustafa Ertaş, Prof. Dr. Serdar Güler, Prof. Dr. Şükrü Hatun, Prof. Dr. Hülya Över Hamzaoğlu, Prof. Dr. İsmail Hamzaoğlu, Prof. Dr. Hasan İlkova,  Prof. Dr. Zeki Karagülle,  Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ, Prof. Dr. Hızır Kurtel, Prof. Dr. Nermin Olgun, Prof. Dr. Emel Özer, Prof. Dr. Sedat Özkan, Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, Dr. İlhan Satman,  Prof. Dr. Hakan Seyisoğlu, Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva, Prof. Dr. Cihat Şen, Prof. Dr. Tufan Tarcan, Prof. Dr. Temel Yılmaz, Doç. Dr. Ülkem Yakupoğlu.

Şeker hastaları için sağlıklı yemek tarifleri veren beslenme ve diyet uzmanlarının isimleri ise şöyle; Yeşim Çelik, Çağatay Demir, Gizem Keservuran, Yasemin Sancak ve Müge Özyurt Şafak.

www.sagligimicinhersey.com portalıyla aynı adı taşıyan sağlık kitapları serisinin üçüncü kitabı olan “Sorular ve Yanıtlarla Diyabet”e D&R mağazaları başta olmak üzere kitapevlerinden ve Migros gibi zincir marketlerin kitap stantlarından ulaşabilirsiniz.Kitabı ayrıca D&R web sitesi ve İdefix başta olmak üzere online kitapevlerinden de temin etmek mümkün.

Sağlığım İçin Herşey Sağlık Kitapları Serisi’nin “Sorular ve Yanıtlarla Hepatitler” ile “Sorular ve Yanıtlarla Göz Hastalıkları” konulu kitapları da bulunuyor.

www.saglikadasiyayinlari.blogspot.com
www.esrakazancibasiilesaglik.com


İçeriği Paylaşın