Doğal Kostümler Işığı Daha Güzel Yansıtıyor

Doğal Kostümler Işığı Daha Güzel Yansıtıyor

Doğal Kostümler Işığı Daha Güzel Yansıtıyor

Bizi Takip Et


Tekstil sektörü gerek yurt içi yatırımlar gerekse yurt dışından gelen yatırımcılar ile her geçen gün ivme kaydediyor. Tekstil firmaları fark yaratan özelliklerin yanı sıra doğal ürünlere de olabildiğince yer vermeye çalışıyor. Peki bu doğal kumaş nedir? Kullanıcılara ne gibi faydalar sağlamaktadır? Kayra Tekstil Genel Koordinatörü Furkan Ortakaya doğal kumaş kullanımı hakkında bilinmeyenleri anlattı.

“Daha doğal ve bilinçli bir yaşamı desteklemek en büyük görev olmalı”

Geçmişte doğal liflerden elde edilen pamuk, yün, kaşmir, ipek ve keten gibi kumaşların daha çok tercih edildiğini dile getiren Ortakaya sanayi devrimi ve teknolojik ilerlemeler ile birlikte kumaşlarda Petro-kimya (polyester, naylon) gibi doğallıktan uzak ürünlerin tercih edildiğinin altını çiziyor. “ Bireylerin tercihleri ekolojik yaşama zarar vermeyen ürünlere doğru tekrar değişmiş durumda. Bizler de ürünlerimizde kullanıcılara ve özellikle çevreye zarar vermeyecek şekilde doğal ipliklerden elde edilen kumaşları tercih ediyoruz”

Doğal Kumaş’ın diğer kumaş türlerinden farkı nedir?

“Diğer kumaş türleri katkı maddeleri ve çevreye de zarar veren maddelerden oluşmaktadır. Naturel kumaş olarak adlandırılan kumaş türünde ise kullanıcıların ciltlerine zarar vermeyen maddelere yer verilmektedir. Örneğin pamuğun ve yünün işlenmemiş hali kullanılmaktadır. Kullanıcılar tercih ettikleri ürünlerle sürekli olarak yakın temas içerisinde olduklarından içerisinde barındırdığı maddeler çok önemlidir. Yapılan araştırmalarda doğal kumaş ile üretilen konfeksiyon ürünleri kullanıcıları aşırı terlemeden ve bu terlemeye bağlı olarak oluşabilecek cilt hastalıklarından korumaktadır.”

“Doğal kumaş yaygınlaştırılmalı”

Son yıllarda doğal tüketim maddelerinin tekrar gündeme geldiğini bununla ilgili sağlık kuruluşlarının da projeleri desteklediğini belirten Ortakaya, desteklemek adına 2016 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda ağırlıklı olarak iplik karışımlı kumaşlara yer verdiğinin altını çizdi.


İçeriği Paylaşın