Doğum Fotoğrafçılığının Ayrıntıları

Doğum Fotoğrafçılığının Ayrıntıları

Doğum Fotoğrafçılığının Ayrıntıları

Bizi Takip Et


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra finans sektöründe çalışmaya başlayan Nalan Öztunalı, yıllar sonra aslında fotoğraf sevdalısı olduğunu keşfediyor ve diplomalı mesleğinden vazgeçiyor.

Fotoğrafçılığa sualtı fotoğrafçılığı ile başlayan Nalan Öztunalı, "doğum hikayesi" dediği doğum fotoğrafçılığında karar kılıyor.

"Mutluluğun, umudun, heyecanın en güzel şekliyle yaşandığı doğum fotoğrafçılığında kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum" diyen Öztunalı, doğum fotoğrafçılığıyla ilgili soruları yanıtladı.

. Fotoğrafla tanışmanız nasıl oldu?

Ben her zaman fotoğraf çekmeye meraklıyrım ama asıl tanışmam sualtı fotoğrafçılığı ile olmuştur. Maviliklere ve o güzelliklere çok aşık bir insanım. O güzellikleri, bütün bunlardan haberi olmayan insanlarla paylaşmak istedim. Dünyanın farklı bölgelerinde yapmış olduğum çekimler dia gösterisi olarak düzenlendi, çok gurur verici bir andı.

. Doğum fotoğrafçılığı nedir?

Ben buna 'doğum hikayesi' diyorum. Başından sonuna eşlik ettiğiniz bir hikayenin kahramanlarını fotoğraflıyorsunuz. Ailenin hastahaneye girmesi ile başlayan hikayemiz, hastane odasında anne - babanın ve diğer aile bireylerinin çekimleri, annemizin hazırlık aşamaları, babanın heyecanlı anları ile devam ediyor. Kimsenin farketmediği detayları yakalamak benim en büyük zevkim. Doğumun şekline göre ameliyathane ya da doğumhanede çekimlere devam ediyoruz

Bebeğin o ilk nefes mucizesine şahit olmak beni her zaman heyecanlandırıyor. Bebeğimizin ilk muayanesi, anne ve babasıyla ilk kavuşma anları ve bebek odasındaki özel anlarla hikayemiz şenleniyor.

Daha sonra baş çevresi, kilo, boy, göğüs ölçümlerini ve babanın bebeği kucağına aldığı ilk dakikaları çekiyorum. Annenin odaya alınması ile bebeğini ilk defa doya doya koklayıp öptüğü anlar inanılmaz duygusallıklar yaşatıyor. Ailenin diğer üyeleriyle tanışma anları ile devam ediyor hikayemiz…

. Aileler neden bir doğum fotoğrafçısına ihtiyaç duyuyorlar? Sizin yarattığınız farklılık nedir?

Bu soruyu sormakta çok haklısınız çünkü iyi bir fotoğraf makinesi ile bir yakınınız ya da arkadaşınızdan çekim yapmasını isteyebilirsiniz ki bunu yapan aileler sonunda pişman olduklarını üzülerek itiraf etmişlerdir.

Oysa bu işi yapan bir profesyonel, uyulması gereken steril ameliyathane ve bebek odası kuralları başta olmak üzere, ne zaman hangi açıdan hangi fotoğrafı çekeceğini bilir. İyi bir doğum fotoğrafçısı, flaş kullanmadan, zorlayıcı ışık koşulları ve hareketlere rağmen çok iyi kareler yakalar. Bu iş sadece fotoğraf çekmek değildir. En önemli şey insanlarla empati kurabilmek ve onların hassasiyetlerine özen göstererek bu hikayeyi en güzel şekilde anlatabilmektir.

Orada bulunan aile bireyleri o anların tadını çıkarmalı, duygularını doya doya paylaşabilmelidir ama eğer elinizde fotoğraf makinesi tutuyorsanız maalesef bunları yaşayamazsınız. Kendi yeğenimin çekimini yaparken bile pişmanlık duydum, keşke başka bir fotoğrafçımız olsaydı dedim..

. Sadece doğum fotoğrafı mı çekiyorsunuz?

Bebekler ile ilgili herşeyi çekiyorum diyebilirim… Özellikle yeni doğan çekimleri, doğum günleri, aile çekimleri, gebelik, baby shower. Bebeklerin masumiyetleri, doğallıkları öyle güzel bir enerji veriyor ki, çekmeye doyamıyorsunuz.

Yeni doğan çekimlerinde sandıklar, sepetler, fon kumaşları ve bebek aksesuarları –şapkalar, bantlar- ile çekim yapıyoruz. Doğal ışık ve ev ortamında yapılan bu çekim, hem aileler hem de bebeklerin rahatlığını sağlıyor, ailelerin bakmaya doyamadığı kareler ortaya çıkıyor.

. İşinizin en zor tarafları nelerdir?

Sevdiğiniz işi yaptığınız sürece aslında hiçbir şey size zor gelmiyor, ama eşimin zorlandığını söyleyebilirim. Çünkü söz konusu olan doğum olduğunda, saati ve günü belirli olan doğumlar bile ani değişimler gösterebiliyor, 7x24 hazır olmak zorundasınız, her an telefonunuz çalabilir. Mesela yılbaşında bir bebeğimiz dünyaya geldi ve bir tane de sevgililer gününde! Ve bir gecede 2 doğuma girdiğim zamanlar da oldu ama size hiç yorulmadığımı söyleyebilirim. Bu işi yaparken sahip olmanız gereken en önemli özellikler; sabır, empati ve sevgi.

. Çekimlerin sonucunda ailelere nasıl bir paket sunuyorsunuz?

Özel tasarım yapılmış, panoramik baskı albümler sunuyoruz. 1 adet büyük albüm anne baba için ve 2 adet küçük albümü ise anneanne, babaanne ve dedeler için hazırlıyorum. Ayrıca özel olarak tasarlanmış bir adet de büyük boy poster hazırlıyorum. Paketle birlikte çekilen tüm orijinal fotoğrafları, photoshoplu fotoğrafları ve bir de müzikli fotoklibi DVD içinde teslim ediyorum.


İçeriği Paylaşın