Dünyada Her 6 Ölümden 1'inin Sebebi Kirlilik

Sadece Hindistan'da 2019 yılında 2 milyon 300 bin kişi kirlilik yüzünden zamanından önce yaşamını yitirdi.

Dünyada Her 6 Ölümden 1'inin Sebebi Kirlilik

Bizi Takip Et


Dünyanın önde gelen tıp dergisi The Lancet'in 2015'teki kapsamlı kirlilik ve sonuçları raporunu güncellediği son araştırmasına göre, dünya çapında her yıl ortalama 9 milyon insan, kirlilik yüzünden hayatını erken kaybediyor.

Lancet Komisyonu tarafından toplanan veriler, kirliliğin dünya çapında insan sağlığı ve erken ölümler açısından en önemli çevre riski faktörü olduğunu ve 2019'da her 6 ölümden 1'inin sebebinin kirlilik olduğunu ortaya koydu.

HİNDİSTAN İLK SIRADA

Sadece (kirlilikten en çok etkilenen ülke listesinin başındaki) Hindistan'da 2019 yılında 2 milyon 300 bin kişi kirlilik yüzünden zamanından önce öldü. Bu insanların 1,6 milyonu hava kirliliği, yarım milyonu da su kirliliği nedeniyle yaşamlarını yitirdi.

Komisyonun 2015 yılında hazırladığı kapsamlı kirlilik ve sağlık raporuna güncelleme niteliğindeki son araştırmada, aşırı yoksullukla ilişkili, söz gelimi ev içi hava kirliliği ya da su kirliliği gibi faktörlerden ölümlerde bir azalma meydana geldi.

Fakat, sanayi kirliliği, genel hava kirliliği ve zehirli kimyasal maddelerin yol açtığı kirlilikten ölümlerde meydana gelen artış yüzünden, toplam sayıların gerilemediği belirlendi.


İçeriği Paylaşın