'Duyuyorum Ama Anlamıyorum' Şikayetleri Presbiakuzi İşareti

Sinirsel tipte bir işitme kaybı olan Presbiakuzi, genellikle kırklı yaşların başından itibaren başlıyor. Presbiakuzinin tedavisi henüz olmasa da işitme cihazları sayesinde işitme kayıpları minimum düzeye iniyor.

'Duyuyorum Ama Anlamıyorum' Şikayetleri Presbiakuzi İşareti

Bizi Takip Et


Presbiakuzi diğer adıyla yaşa bağlı işitme kaybı, yaşlanmanın etkisiyle işitme sisteminin hassasiyetinde meydana gelen azalma sonucu ortaya çıkıyor. Genellikle kırklı yaşların başından itibaren başlayan hastalığın tedavisi tam olarak bulunmuyor ancak işitme cihazları sayesinde işitme kaybı minimum düzeye indiriliyor.

Genellikle kırklı yaşların başından itibaren başlasa da kişiler tarafından çoğu zaman geç fark edilen Presbiakuzi, “duyuyorum ama anlamıyorum” şikâyetleriyle ortaya çıkıyor. Yüksek frekanslı sesleri (ince sesleri) tutan ve her iki kulakta da meydana gelen sensörinöral işitme kaybına, kişisel ve çevresel faktörler sebep oluyor.

Presbiakuzi’nin başlıca nedenleri arasında kulağı besleyen ince damarların özelliklerini yitirip eskisi gibi kan taşıyamaması, işitme sinirinin yaşla birlikte özelliğini kaybetmesi ve işitme hassasiyetinde azalma gibi faktörler gösteriliyor. 

Yaşa bağlı işitme kaybının şu an için bilinen bir tedavisi olmamasından dolayı işitme cihazı kullanılması gerekiyor. May İşitme Cihazları Uzmanı Odyolog Mehmet Tarık Kaya, “Prebiakuzi sinirsel tipte bir işitme kaybı olduğundan, maalesef tedavisi bulunmuyor. Ancak günümüz teknolojisi her geçen gün bu tarz rahatsızlıklara karşı yeni çözümler sunuyor. Gelişen teknolojiyle işitme cihazları yaşlılığın getirdiği işitme kayıplarını minimum düzeye indiriyor.” dedi. Mehmet Tarık Kaya, Prebiakuzi hakkında şu bilgileri verdi: 

PRESBİAKUZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

40’lı yaşların başlarında ortaya çıkan Presbiakuzi, geç yaşlarda ortaya çıkan fark ettirici belirtilere sahiptir. Bireylerde işitme kaybı, kulak çınlaması ve konuşulanları anlamama gibi şikayetler en sık görülen belirtilerdir. Karşısında konuşan bir kişinin söylediklerini tekrarlatma isteği, kalabalık ortamlarda konuşmaların karışması ve odaklanamama, televizyon, telefon gibi cihazların seslerini gereğinden fazla açarak kullanmak da dışardan gözlemlenebilecek belirtiler arasındadır. En belirgin sorun ise işitme azlığından önce gelişen konuşmayı ayırt etme yeteneğinin azalmasıdır. Daha sonra ise işitme kaybı ve iletişim güçlüğü yaşamaya başlar. 

PRESBİAKUZİ TANISI NASIL KOYULUR?

İşitme kaybı şikayetleriyle başvurduğunuz sağlık kuruluşundaki Kulak Burun Boğaz Uzmanınız tarafından kulağınız muayene edilir ve işitme kaybına yol açabilecek başta kulak kiri, dış kulak yolu iltihabı, orta kulak iltihabı, kulak zarında delik gibi diğer işitme kaybı nedenlerinden herhangi birisi olmadığından emin olunur. Daha sonrasında odyoloji kliniklerinde uzmanlar tarafından sorun araştırılır ve gerekli odyolojik değerlendirmeler yapılır. Uzman doktor tarafından belirlenen işitme kaybının derecesi ve tipine tedaviye başlanır.

PREBİAKUZİ TEDAVİSİ NEDİR?

Yaşa bağlı işitme kaybı sinirsel bir hastalık olduğundan dolayı tedavisi bulunmamaktadır. Hastaların işitme kabiliyetleri daha iyi düzeye getirilmesi için işitme kaybı yaşan kişilerin işitme cihazı kullanması gerekmektedir. Ayrıca konuşma ayırt etme skoru düşük olan hastalarda cihaza ek olarak, azalan sosyal hayata dönüş ve karşılıklı konuşmalar, kişinin eski konuşma düzeyine dönmesinde etkili olacaktır. Çünkü uzun süreli işitme kayıpları alzheimer ve demans riski artmaktadır.


İçeriği Paylaşın