Emzirmek Bebeklerin Zeka Seviyelerini Artırıyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, 7 yaşına kadar en az 3 ay anne sütüyle beslenenler, mamalarla beslenenlere göre yüzde 8 daha başarılı oluyor.

Emzirmek Bebeklerin Zeka Seviyelerini Artırıyor

Bizi Takip Et


İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, emziren daha yoksul annelerin çocukların konuşma, çizim ve anlama gibi görevlerde çok daha iyi oldukları ortaya çıktı.

Araştırmaya göre, 7 yaşına kadar en az 3 ay anne sütüyle beslenenler, mamalarla beslenenlere göre yüzde 8 daha başarılı oluyor. Emzirme, dezavantajlı annelerin çocuklarının beyin gelişimini o kadar artırır ki okula başlama döneminde hazır mamayla yetiştirilen çocuklardan daha iyi konumda olmalarını sağladı.

Bulgular, emzirmenin çocuklar için iyi olduğuna dair önemli yeni kanıtlar sunuyor. Bununla birlikte, daha önceki çalışmalar temel olarak erken yaşta anne sütü alımını fiziksel sağlıkla ilişkilendirmiş olsa da, yaklaşık 6.000 çocuğa ilişkin verilerin analizine dayanan bu yeni makale, onların bilişsel becerilerini geliştirdiğini gösteren ilk çalışmalardan biri konumunda.

Araştırma, University College London’ın Boylamsal Çalışmalar Merkezi’nden Prof. Emla Fitzsimons ve ekonomi bölümünden Prof Marcos Vera-Hernandez tarafından üstlenildi. Fitzsimons, bilişsel gelişim konusundaki bulgularının “istatistiksel olarak anlamlı” olduğunu söyledi.

TEST SONUÇLARINDA FARK

Örneğin, 3 yaşında anne sütüyle beslenen çocukların, nesnelerin resimlerinin gösterildiği ve isimlerini vermelerinin istendiği “ifade edici dili” kullanmada, tüm çocukların ortalamasından ortalama 9.88 puan daha fazla puan aldıklarını buldular.

Üç yaşındaki anne sütüyle beslenen çocuklar, aynı zamanda, o yaştaki tüm çocuklar arasında “okula hazırlık” – okuma yazma ve aritmetik içeren temel becerilere hakimiyet konusunda 8,3 puan daha fazla puan aldı.

Aynı farklılıklar, çocuklar 5 yaşında tekrar test edildiğinde; görsel-uzaysal becerinin, desenli kareler kullanarak bir tasarımı tekrarlama yetenekleri ve “resimsel akıl yürütme” değerlendirmesinde de görüldü.

American Economic Journal’da yayınlanan çalışmada şu ifadeler kullanıldı:

“Eğitim düzeyi görece düşük olan anneler için geçerli olan sonuçlarımız dikkat çekici. Emzirmenin, çocukların bilişsel gelişiminde güçlü etkilerini buluyoruz, bilişsel olmayan becerilerin etkileri kesin değil ve bu çocukluk döneminde sağlık üzerindeki etkilerine dair hiçbir kanıt bulamıyoruz.”


İçeriği Paylaşın