Erkek Kısırlığı Ve Tedavisindeki Gelişmeler

Erkek Kısırlığı Ve Tedavisindeki Gelişmeler

Erkek Kısırlığı Ve Tedavisindeki Gelişmeler

Bizi Takip Et


Yapılan araştırmalara göre her 100 erkekten 15’i kısırlık sorunu yaşıyor. Çocuk sahibi olamadığı için doktora başvuran çiftlerin üçte birini erkek kısırlığı vakaları, diğer üçte birini ise hem kadında, hem erkekte bulunan sorunlar oluşturuyor.

Erkeklerde testislerden yani yumurtalıklardan kaynaklanan problemler kısırlığa yol açabiliyor. Bir diğer neden ise hormon eksikliği olarak karşımıza çıkarken, spermin üretildikten sonra dışarıya atılmasında yaşanan sorunlar da erkekleri kısırlığın pençesine itebiliyor. Erkeklerin çocuk sahibi olmasında sperm sayısı, spermin hareketliliği ve şekli de son derece önemli…

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında erkek kısırlığının tedavisindeki son gelişmeler ele alındı ve özellikle sperm hareketine katkıda bulunan yeni bir ürün konusunda bilgi verildi.

TEDAVİDE; SELENYUM, C VİTAMİNİ, KOENZİM10, ÇİNKO VE FOLİK ASİT KULLANILIYOR

İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu ile Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği’nden Doç. Dr. Muammer Kendirci’nin katıldığı basın toplantısında, yeni tedavinin selenyum, c vitamini, koenzim10, çinko ve folik asit gibi sperm fizyolojisinde önemli yeri olan maddelerden oluştuğunu açıklandı.

Basın toplantısında www.sagliklierkek.com `a açıklamada bulunan Doç. Dr. Muammer Kendirci, bugüne kadar söz konusu ürünün içerdiği maddeler baz alınarak yapılan bir çalışmanın sonuçları hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Kendirci, “Çalışmada yaklaşık altı aylık kullanımın sperm hareketini artırıp, spermdeki anormal şekil bozukluklarına iyi geldiği saptındı. Günde iki kez, toz halinde alınan ürün, bir bardak suya ya da portakal suyuna ilave edilerek içilebiliyor” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Kendirci, “varikosel, üreme sistemindeki enfeksiyon, hormon azlığı gibi problemlerin de erkeklerde sperm hızını yavaşlattığına dikkat çekti.

Eczacıbaşı İlaç Pazarlama tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu ise, sigarının içerdiği toksik maddelerin sperm üretimini olumsuz etkileyerek kısırlığa yol açtığını söyledi.


İçeriği Paylaşın