Estetik Operasyonlar ve Seks

Estetik Operasyonlar ve Seks

Estetik Operasyonlar ve Seks

Bizi Takip Et


Bölgesel yağ fazlalıklarının alınması, karın germe ve meme küçültme gibi işlemler kişileri fiziksel ve ruhsal sağlığa kavuşturuyor. Cinsel performansı ve mesleki başarıyı artırıyor.

Estetik cerrahinin yanlış bir şekilde “keyfi” bir operasyon  olarak adlandırıldığını belirten Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Plastik Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı, Este 7 Estetik Birimi yöneticisi Prof. Dr. Ahmet Karacalar, “Aslında estetik cerrahi yaşam kalitesini artırıp beraberinde sağlık sorunlarını çözmektedir” diyor. Bazı estetik işlemlerin sağlık sigortası kapsamına alınması koşullarının oluştuğunu belirten Prof. Dr. Karacalar, estetik operasyonla gelen fiziksel, ruhsal sağlık ve beraberinde getirdiği cinsel yaşamda mutlulukla  ilgili tüm soruları yanıtladı.

HANGİ OPERASYONLAR YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRAN ESTETİK CERRAHİ OPERASYONLARDIR?
Meme küçültme ve dikleştirme, meme büyütme, göz kapağı fazlalıklarının alınması, bazı burun estetik operasyonları, hareketi kısıtlayan ya da deri tahrişi yapan bölgesel yağlanmaların giderilmesi ve karın germe yaşam kalitesini arttıran işlemlerin başında gelir.

BU İŞLEMLER YAŞAM KALİTESİNİ NASIL ARTIRIR?
Örneğin meme küçültme ile sırt ağrıları, omuz ağrıları, meme altı pişikleri ve cilt sorunları, hareketsizliğe bağlı kilo alımı gibi sorunlardan kurtulmak mümkün. Beden şekli bile olumlu yönde değişirken, kişinin yaşam kalitesi belirgin olarak artar.

Üst göz kapağı fazlalığının alınması ile kişiye daha rahat bir görüş sağlanır. Özellikle akşama doğru oluşan göz kapağı yorgunlukları giderilebilir. Burun ucu düşüklüklerinde burun ucunun kaldırılması ile burna giren hava miktarını artırır.

Karın germe operasyonundan sonra, kişinin günlük yaşam aktiviteleri hızlanır. Kilo kaybı daha rahat olur. Bel ağrısı yakınmaları düzelebilir. Katlanan karın derisi altındaki cilt sorunları yok olur. Kişinin hareketini zorlaştıran, spor yapmasını engelleyen ya da sürtünmeye bağlı deri sorunlarına neden olan bölgesel yağ fazlalıklarının alınması ile yürüyüş ve hareket kolaylaşır. Kişi deri sorunlarından kurtulur.

Meme küçültme, karın germe ve bölgesel fazlalıkların yok edilmesinden sonra kişilerin daha az kalorili bir diyeti tercih ettikleri belirlenmiştir. Ayrıca bu kişilerde metabolik hız artmakta ve kişinin kilo kaybı kolaylaşmaktadır. Aynı şekilde bölgesel yağ fazlalıklarının alınması, karın germe ve meme küçültme gibi işlemler ile kişinin bedenine uygun giysi bulamama gibi yakınmaları ortadan kalkacağı gibi, giysilerinin daha iyi durması ile yaşam kalitesi artacaktır.

Bedeniyle barışık olmayan kişiler özellikle havuz ve denize girme gibi bedeni ortaya çıkartan aktivitelerden kaçınır. Kişi yaşamını sınırlar ve bağlantılı olarak yaşam kalitesi düşer. Uygun estetik girişimler ile bedeniyle barışan kişilerin yaşamındaki sınırlamaların kalkacağı açıktır.

Estetik girişimlerin yaşam kalitesini arttırdığı ve sağlık için gerekli olduğu bilimsel çalışmalarla da belirlenmiştir. Bu nedenle en azından bazı estetik işlemlerin sağlık sigortası kapsamına alınması koşullarının oluştuğunu söyleyebiliriz.

ESTETİK CERRAHİ İŞLEMLER KİŞİNİN RUH SAĞLIĞI ÜZERİNDE DE OLUMLU ETKİ YAPAR MI?
Evet, bedensel şekil bozukluklarının ruh sağlığı ve kişilik üzerinde olumsuz etkileri vardır. Beden deformasyonunun giderilmesi ile öz saygı artışı, motivasyon, okul ve kariyer başarısında artış, sosyal ilişkilerde gelişme saptanmıştır.

Ayrıca bedensel bazı sorunlar cinsel yaşam kalitesini bozup düşürmektedir. Meme büyütme ve dikleştirme başta olmak üzere beden şekillendirme işlemleri cinsel yaşamı düzelterek, yaşam kalitesini artırmaktadır.


İçeriği Paylaşın