Fizyoterapi uygulamaları, yaşam kalitesini yükseltmede etkili oluyor

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Deniz Demirci, 8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada fizyoterapinin önemine ilişkin değerlendirmede bulundu

Fizyoterapi uygulamaları, yaşam kalitesini yükseltmede etkili oluyor

Bizi Takip Et


Fizyoterapi hastaların pek çok sebepten kaynaklanan sorunlarını ortadan kaldırarak yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyor. Ağrıyı azaltan ya da ortadan kaldıran fizyoterapi uygulamaları ameliyat gereksinimini azaltıyor, hareket kabiliyetini geliştiriyor, inme sonrası ortaya çıkan işlev ve hareket kayıplarının yeniden kazanılmasına katkı sağlıyor. 

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Deniz Demirci, 8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada fizyoterapinin önemine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Fizyoterapinin fiziksel fonksiyonu değerlendirmeye, iyileştirmeye ve sürdürmeye yönelik bir sağlık mesleği olduğunu kaydeden Prof. Dr. Deniz Demirci, “Fizyoterapi, kas-iskelet sistemi, nörolojik ve kardiyopulmoner sorunları olan kişilerin tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında kapsamlı değerlendirmeleri, değerlendirme bulgularını ve uygulanan müdahalelerini ve bu müdahalelerin sonuçlarının değerlendirilmesini içerir.” dedi. 

FİZYOTERAPİSTLER YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYOR

Fizyoterapinin, sağlığın ve refahın geliştirilmesi ve insan hareketlerindeki bozuklukların veya işlev bozukluklarının önlenmesi, tedavisi veya rehabilitasyonu ile ilgilendiğini ifade eden Prof. Dr. Deniz Demirci, “Hareket bozuklukları, doğuştan gelen deformite, hastalık, travma, yanlış kullanım, kullanmama veya herhangi bir sakatlıktan kaynaklanabilecek duygusal veya fiziksel yoksunluktan kaynaklanabilir. Hareket bozuklukları, fonksiyonel aktivitelerin gerçekleştirilmesindeki zorluklarla ilişkili olduğundan, fizyoterapinin birincil amacı sıklıkla hastalara normal fonksiyonun restorasyonunda veya maksimum potansiyellerine ulaşmalarında yardımcı olmaktır. Bu amaca ulaşmak için fizyoterapistler ağrıyı azaltmayı, dengeyi iyileştirmeyi, kas gücünü ve motor kontrolünü iyileştirmeyi, kardiyovasküler uygunluğu geliştirmeyi, solunum fonksiyonunu iyileştirmeyi veya eklem aralığını artırmayı hedeflemektedir.” diye konuştu.

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ PLAN OLUŞTURULUR

Fizyoterapistlerin, maksimum yaşam kalitesini hedefleyerek hem bireylerin hem de genel toplumun sağlık ve esenliğini teşvik ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Deniz Demirci, şunları söyledi:

“Bir fizyoterapist hastaya odaklanır ve kişiselleştirilmiş bir plan oluşturmak için yaşam tarzını inceler. Sağlık veya tıbbi faktörler, sosyo-ekonomik stresler ve yaşam tarzı faktörleri nedeniyle hareket davranışlarını değiştirme riski taşıyan bireylerde bozuklukların, fonksiyonel kısıtlamaların ve sakatlıkların önlenmesini sağlar. Bozukluklar, işlevsel kısıtlamalar ve sakatlıklardan kaynaklanan hareket davranışları değişmiş bireylerde ve birey gruplarında, hareket için gerekli olan vücut sistemlerinin bütünlüğünü yeniden sağlamak, işlevi ve iyileşmeyi en üst düzeye çıkarmak, yaşam kalitesini artırmak ile yükümlüdür.”

FİZYOTERAPİ SÜRECİ PEK ÇOK FAYDA SAĞLIYOR

Prof. Dr. Deniz Demirci, fizyoterapist ve fizyoterapi sürecinden fayda sağlanabilecek durumları da şöyle sıraladı: 

Ağrıyı azaltır veya ortadan kaldırır

Terapötik egzersizler ve eklem ve yumuşak doku mobilizasyonu gibi manuel terapi teknikleri veya ultrason, bantlama veya elektrik stimülasyonu gibi tedaviler, ağrıyı hafifletmeye ve ağrıyı azaltmak için kas ve eklem fonksiyonlarını eski haline getirmeye yardımcı olabilir. 

Ameliyat gereksinimini azaltır

Fizik tedavi, ağrıyı gidermeye veya bir yaralanmayı iyileştirmeye yardımcı oluyorsa, bazı durumlarda ameliyat gerekmeyebilir. Ameliyatın gerekli olduğu durumlarda da ameliyat öncesi fizyoterapiden faydalanmak mümkündür. Bu ameliyat sonrası iyileşme sürecini de hızlandırır.  Fizyoterapi, ameliyat sonrası toparlanma sürecine de destek sağlar. 

Hareket kabiliyetini geliştirir

Fizyoterapi ayakta durmada, yürümede veya hareket etmekte zorluk yaşayan her yaştan insana yardımcı olabilir. Germe ve kuvvetlendirme egzersizleri ile birlikte hareket kabiliyetini geri kazanmaya yardımcı olur. Fizyoterapistler, bireyleri baston, koltuk değneği veya başka herhangi bir yardımcı cihazla en uygun şekilde mobilize edebilir. Kişiye özel planmış yaşam kalitesini artıran müdahaleler uygular. 

İnme sonrası fizyoterapi

İnme sonrası bir dereceye kadar işlev ve hareket kaybetmek yaygın görülür. Fizyoterapi, vücudun zayıflamış kısımlarını kuvvetlendirmeye, yürüyüş ve dengeyi iyileştirmeye yardımcı olur. Fizyoterapistler ayrıca inme hastalarının evde daha bağımsız olabilmeleri için yatakta transfer ve hareket etme becerilerini geliştirebilir ve tuvalet, banyo, giyinme ve diğer günlük yaşam aktiviteleri için bakım yüklerini azaltabilirler.

Spor yaralanmalarında fizyoterapi

 Fizyoterapistler, farklı spor dallarında yaralanma risklerinin belirlenmesi konusunda rol oynar. Yaralanma sonrası spora güvenli bir şekilde geri dönmeyi sağlamak için uygun iyileşme veya yaralanmayı önlemek için egzersiz programları tasarlayabilirler.

Dengeyi geliştirir ve düşmeleri önler

Fizyoterapistler kişileri  düşme riski açısından değerlendirir.  Düşme riski yüksekse, terapistler dengeyi güvenli ve dikkatli bir şekilde zorlayan egzersizler önerecektir. Terapistler ayrıca daha güvenli yürümeye yardımcı olmak için koordinasyonu geliştirmeye yönelik egzersizlerle yardımcı olur. Denge sorunu olan kişinin vestibüler sistemindeki bir sorundan kaynaklandığında, fizyoterapistler uygun vestibüler işlevi hızla geri getirebilen ve baş dönmesi veya vertigo semptomlarını azaltan veya ortadan kaldıran rehabilitasyon programı düzenleyebilir. 

Diyabet ve vasküler durumu yönetir

Genel diyabet yönetim planının bir parçası olarak egzersiz, kan şekerini etkili bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, diyabetli kişilerin ayaklarında ve bacaklarında duyu ile ilgili sorunlar olabilir. Fizyoterapistler, ileride daha fazla sorun yaşamamak için bu hastalara uygun ayak bakımı sağlamaya ve eğitmeye yardımcı rehabilitasyon programı planlayabilir. 

Yaşlanmanın beraberinde gelebilecek sorunları azaltır

Bireyler yaşlandıkça artrit veya osteoporoz gelişebilir veya eklem replasmanına ihtiyaç duyabilirler. Fizyoterapistler, hastaların eklem replasmanından kurtulmalarına ve artritik veya osteoporotik durumları konservatif olarak yönetmelerine yardımcı olabilir.

Kalp ve akciğer hastalıklarını yönetir

Bireyler kalp ile ilgili rahatsızlıklardan sonra kardiyak rehabilitasyon alabilirler. Pulmoner problemler için fizyoterapi, kuvvetlendirme, kondisyon ve nefes egzersizleri yoluyla yaşam kalitesini iyileştirebilir ve hastaların akciğerlerindeki sekresyonu temizlemesine yardımcı olabilir.

Kadın sağlığı ve diğer sorunları azaltır

Fizyoterapistler, kadın sağlığı ve bağırsak inkontinansı, meme kanseri, kabızlık, fibromiyalji, lenfödem, erkek pelvik sağlığı, pelvik ağrı ve idrar kaçırma gibi problemler ile ilgili özel rehabilitasyonu programı planlayabilirler.  


İçeriği Paylaşın