Geç Boşalma Partneri Rahatsız Edebilir

Geç Boşalma Partneri Rahatsız Edebilir

Geç Boşalma Partneri Rahatsız Edebilir

Bizi Takip Et


Erkeklerin cinsel hayatını olumsuz etkileyen erken boşalma çok kişi tarafından bilinir. Ancak bunun tam tersi bir durum yani geç boşalma da söz konusu olabiliyor.  Geç boşalma nedir, normal bir durum mudur? Erkeklerde hangi faktörler geç boşalmaya neden olur? Geç boşalmada kullanılan tedaviler nelerdir?

Merak edilen bu sorular Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Akkuş’a yönelttik. İşte geç boşalma konusunda Prof. Dr. Akkuş’tan aldığımız yanıtlar:

. Geç boşalma nedir? Erkeklerin zaman zaman yaşayabildiği normal bir durum mudur yoksa altında ciddi bir problem yatabilirmi?
“Bu nadiren olan bir durumdur. Genel sağlık açısından ciddi problem yaratmaz ancak cinsel ilişkinin aşırı uzaması her kişi, hem de partnerini rahatsız edecektir.”

“BELİRLENMİŞ BİR KRİTER YOKTUR”
. Geç boşalmanın kriterleri nedir?

“Bilimsel anlamda belirlenmiş bir kriter yoktur. Ama kişinin boşalmayı istediği andan itibaren boşalmanın olmaması ve sürenin artması geç boşalma olarak algılanır.”

. Bir erkekte bazen hiç boşalamama sorunu da görülebilir mi?
“Evet, bazen hiç boşalamama da olabilir. Genelde sinir ileti sistemindeki (nörolojik) bir sorundan kaynaklanabilir.”

“PSİKOLOJİK FAKTÖRLERDE GEÇ BOŞALMAYA NEDEN OLABİLİR”
. Geç boşalmada psikolojik faktörlerin etkisi nedir? Erkeklerde psikolojik kökenli hangi faktörler geç boşalmaya yol açıyor?

“Evet, bazen psikolojik faktörlerde geç boşalmaya neden olabilir. Yeterli cinsel uyarı olmadan veya cinsel ilişkiyi daha mekanik bir ‘iş’ gibi görerek koitusta bulunanlarda olabilir.”

. Erkeklerde tiroit ile ilgili bazı sorunlar geç boşalma sorunu yaratabilir mi?
“Çok nadiren hormonal dengeler bozulursa olabilir.”

. Erkeklerde başka hangi faktörler geç boşalmaya neden olabilir?
“Bu konuda çok fazla bilinen bir bilgi yok, nörojenik ileti sisteminde ciddi bir sorun, yaralanma, hasar oluşturabilen durumlarda olabilir.”

“PSİKOTERAPİ İŞE YARAYABİLİR”
. Geç boşalmanın tedavisi var mı? Hangi yöntemlerle, nasıl tedavi edilebilir?

“Bazı ilaç tedavileri bazen işe yarayabilir. Ancak spesifik bir tedavisi yoktur. Sorun psikojenik kaynaklıysa psikoterapi işe yarayabilir.”

. Erkeğin hiç boşalamamasının ardında hangi sorunlar yatabilir?
“Genelde sinir ileti sistemindeki (nörolojik) bir sorundan kaynaklanabilir.”


İçeriği Paylaşın