Gizemli Hepatit Vakaları Artıyor! Covid-19 İle Bağlantısı Mı Var?

Tüm dünya son 3 senedir Covid-19 ile mücadele ederken, şimdi de gizemli hepatit vakaları ortaya çıktı. 11 farklı ülkede 169 gizemli hepatit vakası görülürken, Covid-19 ile bağlantısı araştırılıyor

Gizemli Hepatit Vakaları Artıyor! Covid-19 İle Bağlantısı Mı Var?

Bizi Takip Et


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 11 ülkede en az 169 gizemli hepatit vakalarının görüldüğünü duyurdu. Bazı hepatit vakalarında Covid-19’a da rastlanması sonucu, iki hastalık arasındaki bağlantı mercek altına alındı.

DSÖ’den yapılan açıklamada, Covid-19 ile bağlantılı olduğu iddia edilen gizemli hepatit vakalarına ilişkin veriler paylaşıldı.

11 ülkede şiddetli hepatit vakalarının 114’ü İngiltere’de, 13’ü İspanya’da, 12’si İsrail’de, 9’u ABD’de, 6’sı Danimarka’da, 4’ü Hollanda ve İtalya’da, 2’si de İrlanda, Norveç ve Fransa ile 1’i de Belçika’da görüldü.

17 ÇOCUĞA KARACİĞER NAKLİ

Virüsün şiddetli etkileri nedeniyle bugüne kadar 17 çocuğa karaciğer nakli yapıldığı kaydedildi.

Virüsün genel belirtilerinin karın ağrısı, ishal ve kusma olduğu, çoğu vakada yüksek ateş görülmediği bilgisi paylaşıldı.

Vakaların 74'ünde ise üst solunum yolunu etkileyen adenovirüs bulunduğu, 20 vakada Covid-19 görüldüğü ve 19 vakada hem adenovirüs hem Covid-19'a rastlandığı bildirildi.

Hepatit vakalarının adenovirüs ve Covid-19 ile bağlantılı olma ihtimalinin ise daha fazla incelenmesi gerektiği, özellikle bu vakaların Covid-19'un yan etkisi olduğu varsayımlarının henüz bilimsel bir karşılık bulmadığı vurgulandı.


İçeriği Paylaşın