Hamilelikteki Diş Ve Ağız Sağlığı

Hamilelikteki Diş Ve Ağız Sağlığı

Hamilelikteki Diş Ve Ağız Sağlığı

Bizi Takip Et


Hamilelik hiç kuşkusuz bir kadın için en özel dönemlerden biri… Bu özel dönem hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda kadını çok değiştiriyor. Değişen dış görünüşle birlikte vücutta bazı olumsuz gelişmeler de yaşanabiliyor. Sağlığın ve güzelliğin simgesi olan dişlerde, hamilelik döneminde birçok sorun ortaya çıkabiliyor.

Gerekli durumlarda hamilelik döneminde de dişlere müdahale edilebiliyor. Ancak planlı bir hamilelik öncesinde diş hekimini ziyaret edip gerekli kontrol ve tedavileri yaptırmak sağlık açısından büyük önem taşıyor.
Acıbadem Ankara Hastanesi Diş Hekimi ve Peridontoloji Uzmanı Dr. Ezgi Malalı Çilingir, hamilelikte diş ve ağız sağlığı için yapılması gerekenleri anlattı.

Hamilelikte salgılanan hormonlar, ağız içi bakterilerinin artmasına neden oluyor. Bu bakteriler diş eti hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlıyor. Hormonların yanı sıra hamileliğin önemli bir sorunu olan mide bulantıları da dişlere dolaylı olarak zarar veriyor.

Midesi bulanan anne adayının diş fırçalama alışkanlığı azalıyor. Bu duruma bir de kusma eklenince ağızdaki asit oluşumu daha da artıyor. Dolayısıyla da diş ve diş etleri tehlike sinyalleri vermeye başlıyor.

MÜDAHALE EDİLMEYEN SORUNLAR ERKEN DOĞUMA NEDEN OLABİLİYOR

Bazı hamilelerin diş ve diş etlerindeki sorunlar o kadar ciddi boyutlara gelebiliyor ki hastaların yemek yemeleri ya da konuşmalarıyla ilgili kısıtlamalar ortaya çıkabiliyor. İşte bu noktada hasta hamile de olsa fayda zarar dengesi göz önünde bulundurularak müdahale etmek gerekebiliyor. Çünkü hamilelikte bazı diş eti sorunlarına kayıtsız kalınması çok daha büyük sorunlara neden olabiliyor. Öyle ki diş eti sorunlarına müdahale edilmediği takdirde erken doğum ya da düşük doğum ağırlığı riski artabiliyor.

SAĞLIKLI BİR BEBEK İÇİN ANNENİN AĞIZ SAĞLIĞI ÖNEMLİ

3.-6. Aylar arasında hamile kadınların ağızlarındaki sorunlara rahatlıkla müdahale edilebiliyor. Bu dönemde yapılan tedavinin bebeğe bir zararı bulunmuyor. Ancak bazen ağızdaki sorun çok ciddiyse hamileliğin herhangi bir döneminde, kadın doğum hekimiyle koordineli olarak tedavi gerçekleştirilebiliyor. Hamileliğin ilk ve son üç ayında genelde cerrahi yöntemler tercih edilmemeye çalışılıyor.

Bu dönemlerde daha basit işlemlere başvurulsa da hastalık ileri safhadaysa cerrahi müdahale bile yapılabiliyor. Gerekli önlemler alındığı takdirde hamilelik sırasında röntgen çekilebiliyor ve dişler uyuşturulabiliyor. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir bebek ve sağlıklı bir hamilelik dönemi için diş sağlığı büyük önem taşıyor.

HAMİLELİKTE SAĞLIKLI DİŞ VE DİŞ ETLERİ İÇİN ÖNERİLER:

- Çocuk sahibi olmayı düşündüğünüzde mutlaka bir diş hekimine görünün. Gerekli kontrolleri ve tedavileri yaptırın.
- Mide bulantınız olsa da her öğünden sonra ağzınızı çalkalayın ve en az 2 kere dişlerinizi fırçalayın.
- Mide bulantısı ve kusmaların hemen ardından değil, yaklaşık yarım saat sonra dişinizi fırçalayın.
- Şekerli yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durun. Yerseniz de hemen sonrasında ağzınızı çalkalayın.
- Fosfor ve kalsiyumdan zengin yiyeceklerin yanı sıra, süt ve süt ürünleri ile et, balık ve yumurta tüketin.


İçeriği Paylaşın