Açık Tenliler Dikkat! Benleriniz Masum Olmayabilir

Acıbadem Ankara Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Bahar Öznur, vücutta çıkan benlerin riskli olabileceği konusunda uyardı. Benlerde gözlenen hangi durumlarda doktora başvurulması gerektiğini detaylı şekilde anlattı.

Açık Tenliler Dikkat! Benleriniz Masum Olmayabilir

Bizi Takip Et


Birçok insanda bulunan benler, çoğu zaman masum gibi görünse de hastalık belirtisi olabiliyor. Genetik nedenlerle oluşan benler, zamanla yapısal değişime uğrayabiliyor. Bu yüzden vücudunda çok sayıda beni olan kişilerin yıllık olarak dermatolojik muayeneden geçmeleri oldukça önem taşıyor.

Acıbadem Ankara Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Bahar Öznur, “Değişik görünümlü, hızlı büyüyen ve koyu renkli olan bir lezyonun saptanması durumunda zaman kaybetmeden bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır” uyarısında bulundu.

HANGİ TİP BENLER TEHLİKELİDİR?

Benlerde gözlenen hangi durumlarda doktora başvurulması gerektiğini detaylı şekilde açıklayan Dermatoloji Uzmanı Dr. Bahar Öznur; “Çevresinde düzensizlik olan, açık veya koyu kahve, siyah ve kırmızı gibi farklı renkler bulunan, çapı 5 mm'den büyük olan, yüzeyinde, boyutunda değişiklik gelişen, üzerinde kanama veya kaşıntı başlayan, özellikle avuç içi ve ayak tabanında bulunan, tırnak kenarında kahverengi renk değişikliği varsa mutlaka bir uzman görüşünün alınmalı” dedi.

BENLERİN KANSER OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Ben yapısını öğrenmede kullanılan yöntemleri anlatan Acıbadem Ankara Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Bahar Öznur, “Benlerin büyütülerek incelenmesi ve olarak da tanımlanabilen bilgisayarlı dermatoskopinin, benlerin bir bilgisayarla fotoğraflanıp analiz edilerek yıllık takibinin mümkün olduğunu dile getirdi. ‘Bilgisayarlı dermatoskopi cihazı hastanın görüntüsünü ekrana aktararak benleri atlamadan tek tek inceleme olanağı sunuyor. Bu yöntemle vücuttaki benlerin haritası oluşturularak noktasal lokalizasyonlar belirleniyor” dedi.

Öznur, bu sürecin; her bir ben için dermatoskopik görüntü alınarak kaydedilmesi sayesinde, bir sonraki kontrolde elde edilecek görüntüyle karşılaştırma imkânı sağladığını ifade etti. “Dünyada görülme sıklığı en hızlı artan kanser türlerinden biri olan Malign Melanom ciddi seyirli bir cilt kanseridir ayrıca vücuttaki benler üzerinden de oluştuğu bilinmektedir” diyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Bahar Öznur, bu kanser türünde erken tanının önemini vurguladı.

AÇIK TENLİLER RİSK GRUBUNDA

Risk grubuna girebilecek kişilerin özelliklerinden bahseden Acıbadem Ankara Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Bahar Öznur, “Çocukluk çağında güneş yanığına maruz kalan bireylerde ileri yaşlarda deri kanseri riski artmaktadır. Bu yüzden çocukların güneş yanığından korunmaları son derece önemlidir” diyerek şu uyarılarda bulundu:

“Özellikle açık tenli, açık renkli gözlü, kızıl-sarı saçlı veya kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen cilt tipine sahip kişilerde görülmekle birlikte esmer bireylerde de gelişebileceği unutulmamalıdır. Uzun süre veya aralıklı olarak yoğun güneş ışığına maruz kalanlar, sık solaryum gibi yapay güneş ışığına maruz kalanlar, ailesinde deri kanseri olan kişiler ve çok sayıda atipik beni olan bireylerde görülme olasılığı çok yüksektir” dedi.

MALİGN MELONOM TEDAVİSİ

Hastalığın tedavisine dair de açıklamalarda bulunan Dr. Bahar Öznur “Malign Melonom erken teşhis edildiğinde tedavi şansı yüksek ve tam iyileşme sağlanabiliyor “ifadeleriyle erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Teşhis sırasında detaylı bir muayenenin oldukça önemli olduğunu belirten Dr. Öznur “Muayene esnasında özellikle ayak tabanının, avuç içi ve tırnak yatağının da ihmal edilmemelidir.’

"BENLERE CERRAHİ MÜDAHALE GEREKEBİLİR"

“Benlere yönelik cerrahi girişim uygulandığında yayılabileceği inanışı ‘beninle oynama’ halk arasında yerleşmiş yanlış bir düşüncedir” açıklamasında bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Bahar Öznur, "Benin riskli olduğu tespit edildiği takdirde cerrahi olarak çıkarılması gerekiyor.

Ayrıca kanserleşmiş olan benler de yine cerrahi yöntemle alınıyor. Sonuç olarak bende herhangi bir değişiklik fark edilmesi halinde yapılacak olan işlem, benin tamamının ameliyatla çıkarılması ve patolojik incelemeye gönderilmesi esasına dayanıyor” ifadelerini kullandı.

Benlerin çıkarılması işleminin, lokal anestezi altında yapılan oldukça kolay işlemler olduğunu söyleyen Dr. Öznur; işlemin hastanın günlük hayatını etkilemediğini belirtti. “Patoloji sonucu değerlendirilen hastalarda eğer melanom tanısı gelmiş ise ek bir cerrahi gerekebiliyor. Tümörün yayılımı açısından laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri yapılarak gereken tedaviler planlanıyor" dedi.

Dr. Öznur; son yıllarda birtakım yöntemler ile benlerin yakılmasının olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirterek, melanom denilen cilt kanserinin ben görünümde olabileceğini vurguladı ve benlerin sadece doktorlar tarafından takip ve tedavi edilebileceğini ifade etti.


İçeriği Paylaşın