Hayvanlar Depremleri Önceden Sezebilir mi?

Hayvanların depremi saatler önceden sezerek anormal davranışlar sergilediği uzun yıllar boyunca genel bir kanı olarak süregeldi. Alman bilim insanları tarafından yapılan bir çalışma bunu destekliyor.

Hayvanlar Depremleri Önceden Sezebilir mi?

Bizi Takip Et


Kahramanmaraş’taki depremlerin ardından paylaşılan videolarda bazı hayvanların garip davranışlar sergilediği, bunun da depremi sezmelerinden kaynaklandığı öne sürüldü. Peki hayvanların depremleri sezmesi gerçekten mümkün mü? 

Toplumda hayvanların depremi saatler önceden sezerek anormal davranışlar sergilediği uzun yıllar boyunca genel bir kanı olarak süregeldi.

Alman bilim insanları tarafından yapılan bir çalışma da bunu destekler nitelikte. Konstanz Üniversitesi ve Max Planck Hayvan Davranışları Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmada, deprem açısından oldukça hareketli bir bölge olan Kuzey İtalya'da hayvanlara takip cihazı takılarak hareketleri izlendi.

Depremlerden önce anormal davranışlar sergilediği belirlenen 6 inek, 5 koyun ve 2 köpeğin tasmalarına takip cihazı takılmasının ardından bilim insanları hayvanların davranışlarını aylar boyunca izledi. Bu süre içerisinde bölgede 18 bin deprem kaydedildi. Bunların büyük bir kısmının şiddeti son derece küçük olsa da 12 tanesinin şiddeti Rihter ölçeğine göre 4'ün üzerindeydi.

Araştırmacılar sadece çiftlikte hissedilebilen sarsıntıları dikkate almaya karar verdi. Bu sarsıntılarla hayvanların aktiviteleri karşılaştırıldığında gerçekten de depremlerden 20 saat öncesine kadar hayvanların anormal davranışlar gösterdiği tespit edildi.


İçeriği Paylaşın