Hepatit Karaciğer Kanserine Neden Olur Mu?

Hepatit Karaciğer Kanserine Neden Olur Mu?

Hepatit Karaciğer Kanserine Neden Olur Mu?

Bizi Takip Et


Primer karaciğer kanseri, tüm dünyada en sık görülen tümörlerden biri. Karaciğer kanserinin oluşumunda siroz, Hepatit B_ve C enfeksiyonları önemli rol oynar. Karaciğer kanserinde genellikle tanı koymak güç. Karın sağ üst kısmında ağrı, bitkinlik hissi ve kilo kaybı en sık görülen klinik belirtiler.

Karaciğer kanserinde en önemli tedavinin cerrahi olduğunu söyleyen Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Koray Acar, bu ameliyatların tüm karaciğer kanserlerinin yalnızca yüzde 20’sinde mümkün olduğunu söyledi. Prof. Dr. Koray Acar, karaciğer kanseri ve tedavisiyle ilgili soruları yanıtladı.

. Karaciğer kanserinin toplumumuzda görülme sıklığı nedir?

Karaciğer kanseri dünya sıralamasında kadın ve erkeğe göre değişmekle beraber ilk beşe giren bir kanser türü. Dünyadaki kanser ölümleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Karaciğer kanseri erkelerde biraz daha fazla sık görülmekle beraber kötü seyreden bir kanser türüdür. Bu tip kanserler orta yaş ve üzerindeki kişilerde daha fazla görülür; fakat başka hastalıklarla da bağlantılı olduğu için her yaşta karşımıza çıkabilir.

“KARACİĞER KANSERİNİN ERKEN DÖNEM BULGUSU YOKTUR”
. Karaciğer kanseri ne tür yakınmalara yol açar?

Görünür kanserler dışındaki kanserlerin çok özel bulguları yoktur. Karaciğer kanserinin erken bulgusu da yoktur. Karaciğer kanserleri genellikle ileri dönemlerde karşımıza çıkar. Karaciğer kanserinin bulgusunu beklemeden sadece böyle bir kanser gelişebilir merakıyla tetkikler yapılırsa ancak bu kanserler erken dönemde yakalanabilir.

. Hepatitler ne ölçüde bir risktir karaciğer kanseri için?
Yüzde 80-90 kronik karaciğer hastalığı dediğimiz sonu sirozla biten hastalıklarla ilgili olarak karaciğerde kanser geliştiğini görüyoruz. Karaciğerde hiçbir sıkıntısı olmayan insanda kanser gelişme oranı çok düşük. Hepatit B, C ve sirozlar karaciğer kanserinin oluşumunda çok etkili. Hepatit B hastalığının yaygın olduğu popülasyonlarda karaciğer kanserinin daha çok görüldüğünü biliyoruz.

. Siroz hastalığının tedavisi mümkün müdür?

Siroz hastalıktan çok yapısal değişikliğin ifadesidir. Zamanla karaciğerin bozulmasının bir sonucudur. Halsizlik, yorgunluk, el ve ayaklarda şişlik, sarılık sirozun belirtilerindendir. Siroz geri dönüşümsüz bir karaciğer hasarıdır.

“SİROZLU KARACİĞERDE KANSER GELİŞME İHTİMALİ VAR”
. Alkol karaciğer kanserini tetikler mi?

Alkolün karaciğer sirozu yaptığını biliyoruz. Bu bir - iki gün alkol almakla oluşacak bir şey değil. On yıllarca belirli miktarda alkol tüketen insanların bir kısmında karaciğer zarar görerek siroz oluşur. Alkolün direkt kanser yapıcı etkisi yok. Burada önemli olan sirozun olması. Her sirozlu karaciğerde, sirozsuz karaciğere oranla karaciğer kanseri gelişme riski daha fazladır.

. Karaciğer kanserinden korunmak için hangi taramaları yaptırmalıyız?
Karaciğerin fonksiyonlarının kontrol edilmesi lazım. Kan tahlilleriyle çok rahat bu taramaları yapabiliriz. Ama hiçbir zaman yapılan bu tahliller yeterli değildir. Görüntüleme yapmamız gerekiyor. Karaciğer hastalığı olan kişilerin yılda bir kez kan tahlili ve görüntüleme yöntemiyle tetkik yaptırması gerekiyor.

. Karaciğer kanserinde tedaviye yaklaşımınız nedir?

Karaciğer kanserinin tedavisi cerrahidir. Tümör cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Sirozun erken dönemlerinde de cerrahi olarak karaciğeri çıkarmak çok önemli. Bu ameliyatlar tüm karaciğer kanserinin yalnızca yüzde 20’sinde mümkün.

. Tedavide karaciğer naklinin yeri var mı?
Karaciğer nakli, karaciğer kanserinde bir taşla iki kuş vuruyor. Hem kanserli karaciğeri yok ediyorsunuz hem de hastayı düzeltiyorsunuz. Bu tip hastalarda karaciğerdeki tümörlü dokuyu çıkarsanız bile, kalan sirozlu diğer parçada tümör üretme şansı her zaman var. O nedenle nakil burada çok önemli. Karaciğer nakli her hastaya yapılabilir. Karaciğer kanseri olan bir kişiye nakil yapmanın belirli kuralları var. Nakil ve nakilden sonra kullanılan bağışıklık sistemini bozucu ilaçlar kanser tedavisinde kullanılan ilaçlarla birbirine ters düşüyor. Bu nedenle karaciğerdeki kanserin oranının çok düşük olması gerekir.


İçeriği Paylaşın