Çocuğun İçe Kapanık Olduğunu Gösteren 7 İşaret

'İçe kapanık çocuk nasıl anlaşılır?, Çocuklarda içe kapanıklık nasıl geçer?, İçine kapanık bir çocuk için neler yapılabilir?' Çocuk – Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, içedönük çocuklarla sağlıklı bağlar geliştirmeniz için merak edilen sorulara yanıt verdi, önemli tavsiyelerde bulundu.

Çocuğun İçe Kapanık Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Bizi Takip Et


Her ebeveyn çocuğunun özgüveni yüksek, sosyal ilişkileri kuvvetli ve dışa dönük olmasını ister. Ancak bazı çocuklar daha sessiz, sakin, içe dönük ve duygusal süreçler yaşayabilir. Çevresiyle zayıf ilişki kuran çocuğun bir süre sonra sosyal ortamlardan dışlandığını göz önünde bulunduran ebeveynler bu konuda endişeye kapılabilir. Peki içe kapanık ve utangaç bir çocuk için ne yapılabilir? 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Çocuk – Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, çocukların içe kapanık olmasına yol açan faktörler ve ebeveynlerin yaklaşımının nasıl olması gerektiği hakkında önemli bilgiler paylaştı.

EBEVEYN TUTUMLARI VE ÇEVRE ETKİLİYOR

Bazı çocuklar sosyal ve dışa dönük bir yapı sergilerken bazı çocuklarda daha sessiz, daha sakin, içe dönük duygusal süreçler yaşandığını belirten Çocuk – Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Her insan doğuşundan itibaren mizaç özelliklerini ortaya koyabiliyor. İçe dönüklük, bir çocuk için mizaç özelliği olabileceği kadar çevresel etmenlerin sonucu olarak da ortaya çıkıyor. Çocuklar içinde bu mizaç özellikleri anne-babanın tutumları ve çevrenin etkisi ile daha belirgin hale gelebilir veya azalabilir.” dedi.

BU İPUÇLARI İÇE KAPANIKLIĞA İŞARET EDİYOR

Çocuk – Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, içe kapanıklığın belirtilerini şöyle ifade etti:

  • Arkadaş edinmekte zorlanma
  • Kalabalık ortamlardan kaçınma
  • Yeni ortamlara uyum sağlamakta güçlük çekme
  • Sürekli yalnız kalmak isteme
  • İstek ve ihtiyaçlarını belirtmekte zorlanma
  • Hem yakınları hem de yabancı kişiler ile iletişim kurmaktan kaçınma
  • Duygu ve düşüncelerini tam olarak ifade edememe gibi davranışlar çocukta içe kapanıklığın ipuçları olabiliyor.

ZAYIF İLİŞKİ KURAN ÇOCUK DIŞLANIYOR

İçe kapanık çocukların başkaları ile iletişime geçmeden önce düşüncelerini ve söyleyeceklerini tartmaya, aşırı düşünmeye ve içsel süzgeçten geçirmeye ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Çocuk – Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Eğer bu ve benzeri durumlar, çocuğun günlük yaşantısını etkiliyorsa ve rutinlerini tamamlamakta işlev kaybına sebep oluyorsa çocuğun yaşamında önemli ölçüde sorunlara yol açabiliyor. Özellikle bir çocuğun akranlarıyla zayıf ilişki kurması, bir süre sonra sosyal ortamlardan dışlanmasına ve arkadaş ortamında etkileşim temelli birçok fırsatı kaçırmasına neden oluyor. Bununla birlikte akademik başarının düşmesine, sahip olduğu beceri ve yetenekleri ortaya koymaktan kaçındığı için gerçekte var olan performansını sergileyememesine de neden olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

ŞEFKATLİ YAKLAŞIM SÜREÇ YÖNETİMİNİ KOLAYLAŞTIRACAKTIR

Ayrıca çocuklardaki iç depresyon, yas süreci, travma, kaygı gibi durumların birçok psikolojik sorunların da habercisi olabildiğini belirten Çocuk – Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Ebeveynlerin içe kapanık çocuğa karşı duyarlı ve şefkatli yaklaşımları bu süreci yönetmeyi oldukça kolaylaştıracaktır. Anne baba olarak çocuğun tekrar eden davranışlarını gözlemlemek ve nasıl tepkiler verdiğini fark etmek, onun gereksinimlerinin nasıl karşılanacağını öğrenmek için oldukça önemlidir.” dedi.

ÇOCUKLA SAĞLAM VE GÜVENLİ BAĞ KURULMALI

Çocuk – Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, ‘İçedönük çocuklar ile sağlıklı bağlar geliştirmenin önemi büyüktür.’ dedi ve sözlerini şöyle tamamladı:

 “Kurulan bağların niteliği çocuğun ilerideki duygusal sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Ebeveyn - çocuk arasında kurulan sağlam ve güvenli bağ duygusu, temelde çocuğun hem kendisine hem de çevresine karşı güven duygusunu verir. Bu sayede çocuk büyüdükçe dış dünyayla başa çıkabilmeyi öğrenir. Ayrıca güvenli ortamlarda yeni deneyimler elde etmesini sağlamak, akranlarıyla iletişime geçmesi için ortamı ve çocuğu önceden hazırlamak gerekiyor. Aşırı koruyucu bir ebeveyn tutumu sergilemek ve tüm olası olumsuz durumlardan sakınmak ve kollamak yerine yüreklendirmek, duygularını görmezden gelmek veya yok saymak yerine kabul etmek, çözüm önerilerini ve problem çözme yöntemlerini çocuk ile birlikte oluşturmak, anne baba olarak yanında olduğunuzu hissettirmek ve destek olabilmek oldukça önemlidir.”


İçeriği Paylaşın