İdrar Yolu Enfeksiyonuna Karşı Doğal Yöntemler

Özellikle kadınların kabusu haline gelen idrar yolu enfeksiyonları ateş, sıtma, mide bulantısı ve kusma şikayetlerine neden olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Karşı Doğal Yöntemler

Bizi Takip Et


Okulların kapanmasıyla birlikte tatil dönemi resmen başladı. Pek çok kişi sıcak bölgelerin yolunu tuttu ancak uzmanlar yaz sıcaklarında yeterince umursanmayan ıslak mayo ve ıslak bikini ile güneşlenmenin tehlikeleri konusunda uyarıyor.

Yaz aylarının en sık görülen hastalıklarının başında idrar yolu enfeksiyonu geliyor. Üriner sistem enfeksiyonları olarak da adlandırılan idrar yolu enfeksiyonları, idrar yolunun herhangi bir bölümünde, böbrekler ve üreterlerden mesaneye ve idrar yoluna kadar olan enfeksiyonlardır. 

Kadınlarda en sık görülen enfeksiyonlardan biri olan idrar yolu enfeksiyonu kaynaklı ağrılar hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler. İki kadından birinde görülen idrar yolu enfeksiyonu, erkeklerde çok sık rastlanmaz. İdrar yolu enfeksiyonu böbreği, mesaneyi, üreterleri ve üretrayı etkileyebilir. Mesane enfeksiyonu durumunda, idrar yaparken yanma veya ağrı hissedilir. Böbreklerde enfeksiyon olması durumunda ateş, sıtma, mide bulantısı, kusma meydana gelebilir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNDAN KORUNMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak için bunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Bol sıvı tüketin
  • Karın ve böbrek bölgenizi sıcak tutun.
  • Pamuklu iç çamaşırı tercih edin.
  • Tuvaletten sonra doğru şekilde temizlenin.
  • Cinsel ilişkiden sonra tuvalete çıkın.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMİ

İdrar yolu enfeksiyonu yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşün. İdrar yolu enfeksiyonu için doğal tedavi yöntemini de deneyebilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonuna karşı pirinç suyu tarifini uygulayabilirsiniz.

PİRİNÇ SUYU NASIL HAZIRLANILIR?

  • 10 gram (1 kâse) pirinci alın ve bir kez yıkayın.
  • İçine 60-80 ml su ekleyin ve 2–6 saat çömlekte veya paslanmaz çelik bir kapta ağzı kapalı olarak bekletin.
  • Gün boyunca yudumlayabilirsiniz.
  • Bu pirinç suyu 6-8 saat saklanabilir. Her gün taze pirinç suyu yapmak en iyisidir.

İDRAR YOLU İLTİHABINA HANGİ YİYECEKLER İYİ GELİR?

Ananas, karpuz, rezene, kereviz, kuşkonmaz, salatalık, enginar, yüksek su içeriğine sahip besinlerdir ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı doğal diüretik etkiye sahiptirler.

TURNA YEMİŞİ MUCİZESİ

Ayrıca Boston Üniversitesi Tıp Profesörü ve İnfeksiyöz Hastalıklar Uzmanı Dr. Kalpana Gupta cranberry'lerin (turna yemişi) tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu belirtileriyle problem yaşayan kadınlarda daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşama destek olabileceğini dile getirdi. 


İçeriği Paylaşın