İmmünoterapi Sırasında Reçetesiz İlaç Kullanımı Faydayı Azaltıyor

İmmünoterapi ile ilgili yayınlanan yeni bir araştırma, immünoterapi tedavisi sırasında alınan reçetesiz ağrı kesici ve ateş düşürücülerin tedaviden alınan faydayı azalttığını ortaya koydu.

İmmünoterapi Sırasında Reçetesiz İlaç Kullanımı Faydayı Azaltıyor

Bizi Takip Et


Bağışıklık sisteminin kanser hücreleriyle savaşmasını sağlayan bir tedavi türü olan immünoterapi ile ilgili geçtiğimiz günlerde yeni bir araştırma yayınlandı. Chicago’da yapılan Amerikan Klinik Onkoloji Derneği Toplantısı’nda Fransız araştırmacıların sunduğu çalışmaya göre, immünoterapi tedavisi sırasında alınan reçetesiz ağrı kesici ve ateş düşürücüler tedaviden alınan faydayı azaltıyor.

Çalışmada 600’den fazla ileri evre kanseri olan hastanın kontrol edildiğini dile getiren Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Bu çalışmaya göre reçetesiz de satın alınabilen ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar immünoterapiyle beraber kullanıldığında tedaviden alınan faydayı azaltıyor. Bu nedenle immünoterapi hastaları tedavileri boyunca ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçları hekimine danışarak kullanmalı” açıklamasında bulundu.

Turhal, “Raporda hastaların gerek genel gerekse hastalık ilerlemesi olmadan olan sağ kalım oranları incelendi.  Ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanan hastalar, ilaç almayan hastalara göre daha kötü olduğu rapor edildi” dedi. 

Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Ağrı kesici ve ateş düşürücü bazı ilaçların T hücreleri üzerindeki etkileri nedeniyle hastalarda immünoterapi etkinliğinin daha kötü olacağı için dikkatli kullanılması oldukça önemli” uyarısında bulundu.

 


İçeriği Paylaşın