İnflamatuvar Bağırsak Hastalıklarının Habercisi Olan Belirtiler

İnflamatuvar Bağırsak Hastalıklarının Habercisi Olan Belirtiler

İnflamatuvar Bağırsak Hastalıklarının Habercisi Olan Belirtiler

Bizi Takip Et


Her yıl 19 Mayıs Dünya İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları Günü olarak kabul edilmektedir. Acıbadem Fulya Hastanesi Crohn ve Kolit Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hülya Över Hamzaoğlu’na göre; İnflamatuvar bağırsak hastalığı her ne kadar bağırsak hastalığı diye anılsa da bağırsak dışında bir çok organı da etkilemektedir.

İNFLAMATUVAR BAĞIRSAK HASTALIĞI (İBH)’NIN BELİRTİLERİ

En sık olarak Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı şeklinde görülen ve kesin olarak sebebi bilinmeyen inflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH)’nın belirtileri arasında ishal, dışkıda kan, kramp biçiminde karın ağrısı, hızlı kilo kaybı, ateş yüksekliği ile birlikte, bel, eklem ağrısı, göz ve cilt ile ilgili şikayetler de görülebilmektedir. Hastalık kroniktir ve ömür boyu sürmektedir.

Toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 19 Mayıs Dünya İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları Günü olarak kabul ediliyor. 19 Mayıs Dünya İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları Farkındalık Günü sebebiyle açıklamada bulunan Acıbadem Fulya Hastanesi Crohn ve Kolit Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hülya Över Hamzaoğlu “İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında bağırsak dışı tutulum azımsanmayacak bir oranda yüzde 6 ile yüzde 47 arasında görülebilmektedir. Bağırsak dışı tutulum diğer organları yani eklem, cilt, göz, karaciğer, pankreas, akciğer gibi pek çok organı içermektedir. En sık görülenler eklem, göz ve cilt bulgularıdır.” diye konuştu.

İnflamatuvar bağırsak hastalığının yaygın olarak 15 ve 35 yaşları arasında görüldüğünü aktaran Prof. Dr. Hamzaoğlu, hastalığın seyrinin vakadan vakaya değişkenlik gösterdiğini söyledi. Crohn hastalığında karın ağrısı, ishal, bitkinlik belirtilerinin; ülseretif kolit hastalığında ise kanlı, sümüksü dışkılama şikayetlerinin belirleyici olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hamzaoğlu, şöyle devam etti: “Her iki hastalıkta da halsizlik, kilo kaybı, hafif ateş, karında şişlik, kabızlık, kramp gibi belirtilere de rastlanmaktadır. Bazı durumlarda şikayetler sindirim sistemiyle de ilgili olmayabilir. Bel, eklem ağrısı, göz ve cilt ile ilgili şikayetler de inflamatuvar bağırsak hastalıklarının belirtisi olabilir. Bu şikayetlere sahip kişilerin bir gastroenteroloji uzmanına giderek gerekli tetkikleri yaptırmaları ve sonrasında tedavi süreçlerini aksatmamaları son derece önemlidir.”


İçeriği Paylaşın