Jinekomasti Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomasti Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomasti Nedir  Nasıl Tedavi Edilir?

Bizi Takip Et


Jinekomasti, erkeklerde hiç de azımsanmayacak oranda görülen ancak hastaların çok azının durumun farkında olduğu, çoğunlukla yapısal olduğuna ve çaresinin olmadığına inanılan bir hastalık.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Sönmez, “Bunda kısmen doğruluk payı var aslında; çünkü özellikle ergenlik dönemindeki erkeklerde görülen jinekomastinin büyük çoğunluğunun sebebi henüz tam olarak bilinemiyor. Ancak çok az bir oranında şişmanlık, bazı ilaçlar ve hormonal dengesizlikler rol oynuyor. Jinekomasti erkeklerde ileri yaşta, andropoz döneminden sonra da sık görülebiliyor. Bu durumdan erkeklik hormonunun seviyesinin azalması sorumlu. Ancak ilaç etkisi ve hormonal dengesizliğe yol açabilecek diğer rahatsızlıklar da araştırılmalı” dedi.

Doç. Dr. Ahmet Sönmez, erkeklerin bu konuyu saklamayı tercih ettiklerini, çoğunun bunu önemsemez görünürken aslında şikayetçi olduğunu söylerken, jinekomastinin sebebi ne olursa olsun her yaşta erkeğin kıyafet seçimini etkileyen ve sosyal ortamlarda sıkıntıya sokabilen bir durum olduğunun altını çizdi.

BÜYÜK MEMELİ ERKEKLER, BUNUN BİR HASTALIK OLDUĞUNU BULMİYORLAR

Hasta grubu içinde, memelerinin büyük olduğunu fark eden, ancak bunun bir hastalık oluduğunu bilmeyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Doç Dr Ahmet Sönmez bir hastasının izlenimlerini şöyle anlattı:

“Yakın zamana kadar bende on yıldır var olan problemin jinekomasti olduğunu bilmiyordum demişti ameliyat ettiğim bir hastam. Ergenlik döneminden beri göğüsleri diğer arkadaşlarnınkinden büyük olduğu için yaz aylarını hep sıkıntılı geçirmiş, bedenine göre hep büyük ve bol kıyafetler tercih etmişti. Hele hele kumsalda güneşlenmek, denize veya havuza girmek tam anlamıyla kaçındığı faaliyetler olmuştu. Memelerinin büyük olmasının tıp dilinde adı olan ve uzun yıllar önce tanımlanmış bir bulgu olduğunu ve bu durumun tedavi edilebilir olduğunu yakın zamanda tesadüfen öğrenmişti.”

JİNEKOMASTİNİN STANDART BİR TEDAVİSİ VAR

Bu gibi durumlarda hastaya hem sosyal fobisinin önüne geçecek hem de sağlık problemlerini giderecek bir dizi tedavi tavsiye ediliyor. Doç Dr Sönmez, “Jinekomastinin standart bir tedavisi vardır ve sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür. Ameliyat, cerrah ve hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Yine tercihe göre açık veya kapalı yöntem ya da her ikisinin kombinasyonu uygulanabilir. Ameliyat sonrası ağrı hissi oldukça azdır ve iyileşme süreci hızlıdır. Hasta kısa süre içinde kendini toparlar ve hızla günlük hayatına dönebilir” dedi ve ameliyat öncesi, hastanın beklentisinin iyi tespit edilmesinin de önemini vurguladı.


İçeriği Paylaşın