Kadın Eliyle Ekoturizm Projesi Hayata Geçirildi

TOGEMDER, ‘Kadın Eliyle Eko turizm’ Projesi Turizm Bakanlığı, Yedi ilin Valiliği ve Belediye başkanlıklarının iş birliği ile hayata geçirildi.

Kadın Eliyle Ekoturizm Projesi Hayata Geçirildi

Bizi Takip Et


Kadın Eliyle Ekoturizm Projesi ile birlikte ekoturizm alanında başarılı kadınların mentorlüğünde eğitimler verilerek ekoturizm elçileri oluşturulacak. Eğitimler sonrası 7 ilden sunulan projelerden ilk 3'e girenlerin projeleri TOGEM-DER ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenecek.

Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEM-DER) “Kadın Eliyle Ekoturizm” projesini Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyarbakır, Erzurum, Hatay, İzmir, Muğla, Nevşehir, Ordu valilikleri ve belediye başkanlarının iş birliği ile hayata geçirdi. Proje ile birlikte ekoturizm alanında başarılı olmuş kadınlar Türkiye'nin 7 bölgesinden gelen katılımcılara mentorluk eğitimi verecek. Ekoturizm alanında mentorluk eğitimi alan kadınlar kendi illerinde eğitimler vererek 7 ilden 7 proje çıkartacak. Proje sonunda 7 ilden çıkan ekoturizm projelerinden ilk 3'e giren projelere, hayata geçirilmesi için TOGEM-DER ve Kültür ve Turizm Bakanlığı destek verecek.

Proje ile birlikte ekoturizm alanında kadın istihdamı arttırılarak alternatif ve sürdürülebilir turizme katkı sağlanacak. Proje ile birlikte turizmde yerel ve doğal ürünlerin kullanılması, yerel kültürel değerlerin ve yerel gastronominin ön plana çıkarılması amaçlanıyor.

"ÜLKEMİZ EMSALSİZ ZENGİNLİKLERE VE YÜKSEK POTANSİYELE SAHİP"

TOGEMDER Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Türken Uysal, Alternatif ve sürdürülebilir turizm türlerinden biri olan doğa temelli  eko turizm için ülkemiz emsalsiz zenginliklere ve yüksek potansiyele sahiptir. Dünyada ve ülkemizde  eko turizm, çevreye olan duyarlılığın artış göstermesi ve bireylerin boş zamanlarını deniz kum güneş turizmi dışındaki turizm faaliyetleri ile çeşitlendirerek değerlendirmeye başlaması neticesinde turizmin konusu ve aktivitelerine yönelik ilginin artmaya başladığını vurgulamaktadır. Dünya Turizm Örgütünün verilerine göre; eko turizm turizm dallarının en hızlı büyüyenidir, ülkemiz 22.5 milyar dolar ile 12. Sıradadır. Bu alanda yapılacak yeni projelerin hayata geçmesi ile eko turizm alanında ülkemizi daha da üst seviyelere taşımayı hedeflemekteyiz. Kadın Eliyle Eko turizm Projesi ile eko turizmde yeni girişimler desteklenirken, kadınların liderliğinde sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayacaktır. TOGEMDER onursal başkanı Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ekosistemin sürdürülebilirlikle ilgili vermiş olduğu önem ve destekleri, Turizm Bakanlığı, eko turizm alanında  girişimci olmuş başarılı gönüllü kadın mentorlarımız, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, İzmir, Muğla, Nevşehir, Ordu Valiliklerimiz ve Belediye yönetimlerine duyarlılık ve destekleri için teşekkürlerimizi sunarız" dedi.

9 Eylül 2022’de Açılış Programı ile başlayan Kadın Eliyle eko turizm projesi 6 ayın sonunda ödül töreni ile ilk bölümünü tamamlanacak.

Ekoturizm’e merakı olan, üretmek isteyen tüm kadınlar TOGEMDER (togemistanbu@gmail) ‘e başvuru yapabilir. Projenin açılış toplantısı 09.09.2022 tarihinde, saat 18.00’de TOGEMDER Merkez binasında gerçekleşecek.


İçeriği Paylaşın