Kadınlarda Vajina ve İç Dudak Sarkması Estetiği

Kadınlarda Vajina ve İç Dudak Sarkması Estetiği

Kadınlarda Vajina ve İç Dudak Sarkması Estetiği

Bizi Takip Et


Kadınlarda genital bölge estetiği ne demektir? Kadınlar genital estetiğe neden ihtiyaç duyarlar? Hangi faktörler genital estetik sebebidir? Hızlı kilo vermek genital bölgede şekil bozukluğuna yol açar mı? Genital bölge estetiği süreci nasıl ilerler? Genital bölge estetikleri cinsel yaşamı nasıl etkiler? Operasyon sonrası genital bölgenin eski haline dönme ihtimali var mıdır? Vajina daraltma ve iç dudakların sarkması ameliyatları nasıl yapılır? Dış dudaklara uygulanan yağ enjeksiyonu vücudun hangi bölgesinden alınır, nasıl uygulanır?

 Kadınlarda genital bölge estetiği hakkında merak edilen tüm soruları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eda Işıl Sağlığım İçin Herşey’de yanıtladı.

. Kadınlarda genital bölge estetiği ne demektir?
“Kadınların iç ve dış cinsel organ bölgesinin çevresi ve kendisinin şekil ve görüntüsünün iyileştirilmesine kadın genital estetiği denir.”

GENİTAL ESTETİĞE NEDEN İHTİYAÇ DUYULUYOR?

. Kadınlar genital estetiğe neden ihtiyaç duyarlar?
“Kadın dış genital organları, anatomik olarak, ortada bir tane klitoris ile her iki yanda bulunan ikişer tane dudaktan oluşur. Fakat bunlar ayakta durulduğu zaman bakıldığında pek gözükmezler. Ön tarafta daha çok pubis denilen kısım gözükür. Ayakta durma pozisyonundayken, normalde dış dudakların iç dudakları biraz örtmesi beklenir. İç veya dış dudakların büyüklüklerinin birbiriyle uyumsuzluklarının olduğu durumlarda müdahale edilerek görüntü düzeltilir.”

. Hangi faktörler genital estetik sebebidir?
“Dış genital organlarda rastlanılan görüntüsel bozukluklar çocuklarda veya ergenlerde bile görülebilir. Bu durum biraz yapısal olarak karşımıza çıkar. Çok doğum yapmak, çok sık ve çok erken cinsel ilişkiye başlamak gibi nedenler hiçbir şekilde sebep oluşturmazlar. Çünkü evlenmemiş kadınlarda, ergenlerde de ortaya çıkan durumlardır. Ancak iç genital kısım denilen vajinanın gevşekliği söz konusu ise yaş, sık doğum, zor doğum, doğumda yapılan kesinin iyileşmemesi gibi durumlar sebep oluşturabilirler.”

KİLO, GENİTAL BÖLGE SAĞLIĞINDA NE KADAR ETKİLİ?

. Hızlı kilo vermek genital bölgede şekil bozukluğuna yol açar mı?
“Vajina gevşekliği yani iç cinsel organlar göz önünde bulundurulursa kişinin fazla ağır olması leğen kemiklerinin tabanındaki vajeni direkt olarak ilgilendirir. Bir ağırlık bu bölgede bir gevşekliğe, güçsüzlüğe neden olabilir. Onun dışında dış genital organlarda kilo verme sonrasında sarkma meydana gelebilir.”

Op. Dr. Eda Işıl

. Genital bölgede başka ne tür problemlerle karşılaşılır?
“İç organlardan bahsedersek leğen kemiklerinin tavanının gevşekliği hem vajinada gevşeklik hem de idrar kaçırma problemi yaratabilir. Dış genital bölgede iç dudakların, örneğin büyük olması kadınlarda ileri evredeyse çok değişik problemlere neden olabilir. Örneğin dar pantolon arasına sıkışma, tuvalete gidildiğinde kendisini tam silememe, bikiniden, mayodan bir şekilde toparlanamaması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Yine dış dudakların veya iç dudakların büyük olması hem utanma duygusu nedeniyle hem de mekanik olarak cinsel ilişkiyi zorlaştırdığı için cinsel hayatta mutsuzluğa yol açabilir. Bir açıdan da sadece görüntüsel olarak değil ileri durumlarda sağlık açısından da kadını sıkıntıya sokabilir.”

İDRAR KAÇIRMAYA ÇÖZÜM: KEGEL EGZERSİZİ

. Bu tip sorunlar bazen idrar kaçırmayla da birlikte olur mu?
“Özellikle pelvik taban gevşekliği ve buna bağlı olarak vajinada gevşeklik sıklıkla idrar kaçırmayla beraber olabilir. Pelvik taban denilen leğen kemiklerinin bir tabanı var burada ve burayı örten adalelerin gevşekliği iki soruna birden yol açabilir. Bu durumda kadın hem idrar kaçırıyor hem de vajinasındaki gevşeklikten şikayet ediyor olabilir. Eğer bu şikayeti hafif düzeyde ise ameliyat önerilmez. İdrar kaçırmayla da ilgili hafif bir şikayeti olan hastalara ise Kegel egzersizleri önerilir. Kegel egzersizleri, ‘sık-bırak sık-bırak’ egzersizleridir. Pelvik taban için yani vücudumuzun ağrılığını taşıyan leğen kaslarımız için bir kültür fizik hareketidir. Düzenli uygulanırsa hafif derecedeki idrar kaçırmaları ve vajina gevşekliğine çok iyi bir çözümdür.”

. Genital bölge estetiği süreci nasıl ilerler?
“Çok büyük ve bünye sarsıcı ameliyatlar değildir ama yine mutlaka bir ameliyathane koşulunda, bir hastanede yapılması gereken işlemlerdir. Genelde ameliyatın karakteri gereği genel anestezi tercih edilir. Müdahalenin büyüklüğüne göre hasta sakinleştiriciyle hafif sersemletilerek lokal anesteziyle de yapılabilir. Yaklaşık 1-2 saat sürer. Hasta ameliyat sonrası evine gidebilir. İlk 2 gün biraz şişlik, hafif morluk gibi şikayetler olur. Hafif ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen bir ağrıdır. Yaklaşık 3. günden sonra şişlikler artık iyileşmeye başlar ve kişi yaklaşık bir haftanın sonunda işine gücüne günlük hayatına dönebilir.”

GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ SONRASI CİNSEL YAŞAM

. Genital bölge estetikleri cinsel yaşamı nasıl etkiler?
“İşlem sonrası hasta hemen yıkanabilir ama cinsel ilişkiye biraz kısıtlama getirilir. Yapılan müdahalenin büyüklüğüne göre 3-6 hafta bazı durumlarda 2 aya kadar uzayan bir cinsel ilişkiyi kısıtlama söz konusudur. Ama iyileşme süreci bittikten sonra cinsel ilişki girilebilir veya mesela yine bir doğum planlıyorsa hasta rahatlıkla doğurabilir.”

. Genital bölge estetikleri kişilerin psikolojilerini nasıl etkiler?
“Cinsel organındaki şekil bozukluğundan veya bir vajen gevşekliğinden şikayetçiyse ben mutlaka kadının şikayetini esas alıyorum. Ama eşler arasında karşılıklı bir cinsel mutsuzluk varsa karşılıklı şefkat, anlayış ve iletişim koşullarının düzeltilmesi gerekir ki yapılan cerrahi müdahaleler bir anlam ifade etsin.”

ESKİ HALİNE DÖNER Mİ?

. Operasyon sonrası genital bölgenin eski haline dönme ihtimali var mıdır?
“Bir kesme dikme işlemi içeren ameliyatların sonucu kalıcıdır. Ama zaman içerisinde yaşlanıyoruz ve sarkabiliyoruz. Pek beklenilen bir durum olmamakla beraber ender durumlarda, çok genç yaşta belki ameliyat olduysa, üzerinden 20-30 yıl geçtiyse tekrar yaşlanmaya bağlı olarak bir sarkma meydana gelebilir.”

. İç dudakların küçültmesinde nasıl bir ameliyat tekniği uygulanır?
“İç dudakların küçültmesinde değişik teknikler uygulanır. Bunlardan bir kısmı iç dudağı olduğu gibi kesip almak şeklindedir. Bir diğeri kahverengi olan kısmını koruyarak yapılan bir ameliyattır ve biraz daha doğal sonuç verdiği için daha çok tercih edilir. İç dudakların kahverengi kısmı korunarak özel bir dilimin cilt ve dokulardan pasta gibi bir dilimi çıkarıldığında karşılıklı olarak dokular dikilir. Böyle hem daha doğal hem daha çabuk iyileşen bir sonuç elde edilir. Bir başka teknikte; bazen mesela klitorisin üzerini örten cilt katlantıları çok fazla olabilir. Yine buradaki cilt katlantıları da küçültülüp azaltılabilir. Dış dudaklarda ise dış dudakların bazen hacmi yetersiz olur ve iç dudakları örtemeyebilir. Kişinin kendi yağıyla buradaki hacmi takviye edilir. Sarkma geliştiyse veya ender olarak büyükse eğer bu durumda da toparlama yapılır.”

YAĞ ENJEKSİYONUYLA ESTETİK DOKUNUŞLAR

. Dış dudaklara uygulanan yağ enjeksiyonu vücudun hangi bölgesinden alınır, nasıl uygulanır?
“Gerekli olan yağ çok fazla değildir. 20 cc bazı durumlarda 30-40 cc kadar yağ yeterli olur. Bu yağ basen, karın veya bel bölgesinden kalınca bir iğneyle alınarak yine kalınca bir iğneyle ilgili bölgeye verilir.”

. Bu işlem için alınan yağlar yüz bölgesi için de kullanılabilir mi?
“Bu işlem için alınan yağlar yüz bölgesi için de kullanılabilir. Zaten yağ enjeksiyonu plastik cerrahi uygulamalarının en demirbaş işlemlerinden bir tanesidir. Estetik alanda da rekonstrüktif alanda da kullanılabilir. Vücudumuzda birçok yağ deposu vardır. Bu depolardan alıp nereye gerekiyorsa, bazen genital estetikte bazen yüz estetiğinde bazen rekonstrüktif olarak rahatlıkla kullanabiliyoruz.”

VAJİNA DARALTMA OPERASYONLARI

. Vajina daraltma ameliyatları nasıl yapılır?
“Vajinada gevşeklik genelde normal doğum yapmış kadınlarda ve belli bir yaştan sonra görülür. Ama yapısal olarak bazen doğurmamış kadınlarda da rastlanır. Vajina daraltma işleminde vajinada fazla olan cilt ve cilt altı dokular toplanıp fasya denilen bağ dokusunu sıkılaştırıcı bir dikiş atılır. Kesme ve dikme işlemi içeren, dışarıdan belli olmayan dikişlerin içeride kaldığı bir işlemdir.”

. Dış dudaklara uygulanan yağ enjeksiyonu işlemi tekrar gerektirir mi?
“Küçük miktarlarda yağlar söz konusu olduğu ve verilen yağın çoğu da tuttuğu için bir tekrarlama gerekmez. Sonuç kalıcı olur. Belki ekstra durumlarda, çok ileri bir hacim eksikliği varsa ikinci seans gerekebilir. Alınan yağ, bir fidan gibi alınan yerde kendi kendine kök saldığı için kalıcı bir sonuç vermektedir.”

. Genital bölge estetiği için yurt dışından daha çok hangi ülkelerden hastalar ülkemizi tercih ediyor?
“Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden gelen hastalar çoğunlukta. Amerika ve Avustralya gibi deniz aşırı ülkelerden pek fazla gelen yok. Almanya özellikle İngiltere’den gelen hastalar var. Belki bazı ülkelerde örneğin Ortadoğu’da özellikle bu genital estetik konusu biraz daha az gelişmiş kalmış olabilir. Bu nedenden dolayı Türkiye’de biraz daha fazla tedavi alıyor olabilirler. Avrupa’da da doktor sayısı biraz daha az sanırım. O yüzden biz onları biraz takviye ediyormuş gibi oluyoruz.’’


İçeriği Paylaşın