Kalbi Koruyan Beslenme

Kalbi Koruyan Beslenme

Kalbi Koruyan Beslenme

Bizi Takip Et


1) Dana eti, kümes hayvanları ve deniz ürünlerinden daha yüksek kolesterol içerir
Aslında etin tipine ve kesimine bağlı olarak değişir.  Balık genellikle, yağ ve doymuş yağ oranlarının düşük olması ve kalp sağlığına uygun yağlar açısından zengin olması nedeniyle diğer etlere göre kalp için daha sağlıklıdır.  Bununla birlikte karides kolesterol açısından yüksek ve doymuş yağ açısından düşüktür.  Kümes hayvanlarının etlerinin bazı bölümleri kolesterol açısından düşükse de, asıl avantajları doymuş yağ oranlarının düşük olmasından kaynaklanmaktadır.  Dana etinin yağsız fileto gibi bazı bölümleri, yağ ve kolesterol açısından diğer et gruplarından çok daha düşüktür.

2)Lifli besinler kalp hastalıklarının önlenmesinde etkilidir
İki çeşit lif vardır ve sadece bir çeşidi düşük kolesterol için yararlıdır.  Her gün tüketilmesi gereken ve yulaf, kuru fasulye, bezelye, mercimek, elma ve turunçgillerde bulunan, çözülebilir lifler kolesterol seviyesini düşürürken; boşaltım sistemine katkısı olan ve tahıl, kepekli ve buğdaylı besinlerde bulunan çözülemeyen lifin kolesterol açısından hiç bir faydası yoktur.

3) Kalp hastalarına seks önerilmez

Cinsel ilişki,  yaklaşık olarak ancak birkaç basamak merdiveni hızlı çıkmak kadar kalbi yorar.  Bu durumda kalp krizi geçirmiş veya komplikasyonsuz bir kalp ameliyatı altlatmış hastalar, bir ay içerisinde eski cinsel performanslarına geri dönebilirler.

4) Bitkisel yağlar kalbe yararlıdır
Bu durum yağların işleniş biçimine ve tipine bağlıdır.  Özellikle margarinlere şekil vermek üzere hidrojen eklenir. Hidrojenli veya kısmi hidrojenli nebati yağlar tercih edilmemeli.  Katkısız bitkisel yağlar, hidrojen katılmış olan ile karşılaştırıldığında kolesterolü düşürmek açısından daha yararlıdır.  Zeytinyağı ve Canola yağı bitkisel yağ olarak her zaman mısır ve ayçiçeği yağına tercih edilmelidir.

Kaynak: Anadolu Sağlık Merkezi web sitesi
(www.anadolusaglik.org)


İçeriği Paylaşın