“Kalitesiz LED Lambalar Göz Sağlığını Tehdit Ediyor”

“Kalitesiz LED Lambalar Göz Sağlığını Tehdit Ediyor”

“Kalitesiz LED Lambalar Göz Sağlığını Tehdit Ediyor”

Bizi Takip Et


Eski adıyla Philips Aydınlatma, yeni adıyla ise Signify’ın Türkiye Operasyonundan sorumlu Genel Müdürü Eran Görgen son dönemde piyasada yer alan güvensiz aydınlatma ürünlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Signify, özellikle kaliteli LED konusunda çok hassas olduğuna dikkat çeken Eran Görgen şu yorumlarda bulundu: “Aydınlatma pazarında kullanıcıların sağlığına zarar veren kalitesiz ve güvenilir olmayan ürünlere büyük ölçüde dikkat gösterilmesi gerekiyor. Bu bakımdan Ticaret Bakanlığı’nın kurduğu Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS)’nin çalışmalarını çok olumlu buluyoruz. Her türlü ürünün belirli bir standardı yakalamış olması pek çok şeyin yanı sıra başta insan sağlığı için önemlidir. Buna ek olarak kalite konusunda çalışmalar yapan TSE’nin de denetim ve kontrolleri en az aynı öneme sahiptir.”

Görgen, şöyle devam etti: “Usulen ithalat yapılarak ülkeye gelen tüm ürünlerin, optimum fiyatla tüketiciye sunulması bir zorunluluk olmalıdır. Oysa pazarda ülke ve tüketici dinamiklerine uymayan, tüketicinin harcadığı paranın karşılığında verim alamadığı, göz sağlığını tehdit edebilen ve hatta kullanılan alanda maalesef yangın gibi insan can ve sağlığını tehlikeye atan durumlara sebebiyet verebilecek ürünlerin varlığı hem ekonomimizi hem de sağlığımızı ciddi boyutta tehdit ediyor. Signify olarak devletimizin, Ticaret Bakanlığımızın bu konudaki çalışmalarını takdir ediyoruz.”

Görgen sözlerini söyle sürdürdü: “Tabii burada tüketiciye de büyük rol düşüyor. Kişiler kaliteli LED aydınlatma seçimleri ile hem gözlerini hem de ev ekonomilerini korumalı. Tüketiciler göz konforları için gözleri yormayan, yüksek kalitede LED tercihleri yapmalı. Aksi halde titrek ışığa sahip olan kalitesiz LED’ler gözü yoruyor, konsantrasyonu azaltıyor ve kişiye yorgunluk veriyor.  Bu yüzden LED seçimleri yapılırken bilinen iyi markalar arasından seçmelerinin göz konforu açısından önemli olduğu kanaatindeyim. Doğru LED seçiminde ise; Her şeyden önce bilinenin aksine ışığın parlaklığını ayarlamak için watt (W) yerine, lümen (lm) değerine bakmak gerekiyor. Lümen değeri daha büyük olan ampul her zaman daha parlak ışık veriyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ihtiyaca göre ışık rengi seçimidir.  Okuma ya da konsantrasyon gerektiren işlerin yapıldığı alanlarda 4000-6500 K değerleri arasındaki soğuk beyaz LED ampul tercih edilmesi daha doğruyken, dinlenme ve rahatlığın ön planda olduğu alanlarda 2700-3000 K değerleri arasındaki sıcak beyaz (sarı) ışık kullanılmalıdır. Ayrıca çevre ve enerji verimliliği için mutlaka A+ ve üzeri enerji etikete sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü A+ sembolü, ampullerin çok verimli olduğunu anlatmaktadır. LED ampuller A+ veya A++ enerji sınıfı etiketine sahiptir. Yani, bir LED ampul, yüzde 90’a varan enerji verimliliği ile satın alındığı andan itibaren elektrik faturasını azaltmaya ve dolayısıyla para biriktirmeye yardımcı olur.’’


İçeriği Paylaşın