Kalp Hastaları FB – GS Maçına Gidebilir mi?


Bizi Takip Et


Esra Kazancıbaşı İle Sağlık

“Gidecek mi, gitmeyecek mi?”

Kış mevsiminde Galatasaray’ın maçı olduğunda papatya falı bakar gibi bu soruyla başlarım yeni bir güne. Uyanır uyanmaz pencereyi açar havaya bakarım. Soğuk ve rüzgarlıysa tedirginliğim artar. Gribal bir durumu olmadıkça önce sessiz kalıp beklemeyi tercih ederim.

İnsan yıllar geçtikçe birbirini iyi tanıyor, nasıl bir tepki vereceğini sezebiliyor. Eşim kardiyoloğunun “Gripten, soğuk ve rüzgardan kendinizi koruyun” uyarılarını çoğulukla dikkate alır ama bazen kalbindeki Galatasaray sevdasının ağır bastığı da olur. İşte o zaman soğuk havanın kalbine iyi gelmeyeceğini söylerim. Bazen beni haklı bulur, bazen de geriliriz. Çünkü o tribünlerdeki yerini almaya kararlıdır.

Bugün Fenerbahçe- Galatasaray derbisi var. Neyse ben rahatım çünkü maç Kadıköy’de. Bir Fenerbahçeli olarak ben ve eşim, Şükrü Saraçoğlu Stadı’ndaki rekabeti evimizde yaşayacağız. Ancak KOAH, kalp gibi sağlık problemi olan Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarı erkeklerin yaşamındaki kadınlar benim endişelerimin benzerini bu derbide fazlasıyla hissedecekler.

SOĞUK HAVALARDA KALP KRİZİ RİSKİ YÜKSEK!

Kalp hastası erkeklerin kulaklarına küpe, kadınlara ise ellerinde “Bak doktor ne diyor ama…” diye gösterecekleri bir kaynak olması için dün Sağlığım İçin Herşey’de Medistate Hastanesi’nden kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Yusuf Tavil’e sordum: “Kalp hastası erkekler soğuk havalarda maça gidebilir mi?”

Özellikle 10 derecenin altındaki soğuk havalarda kan basıncının ve nabız sayısının yükseldiği, kalbin iş yükünün arttığını belirten Prof. Dr. Tavil, “Soğuktan kandaki pıhtılaşma faktörleri de olumsuz etkilenir. Bu durum kalp krizine zemin hazırlayabilir. Yapılan araştırmalara göre kalp krizlerine en çok ocak ayında rastlanmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Yusuf Tavil, kış mevsiminde kalp sağlığına dair futbol tutkunu erkeklere başlıca şu önerilerde bulundu:

Soğuk havalarda alkol kullanımı damarlarında ciddi genişlemeye yol açar. Alkolün bir diğer olumsuz etkisi de kalbin yükünü arttırmasıdır. Bu nedenle maça giden erkekler alkol kullanmaktan kaçınmalılar. Özellikle kalp yetersizliği olanların uzun süre soğukta kalmaması gerekir. Bunu sağlamak futbol maçında asla mümkün değildir. Kalp hastaları kışın kat kat giyinip özellikle hayati organların bulunduğu göğüs duvarını iyi korumaya özen göstermeliler. Bir diğer önemli konu da, kalp hastası erkeklerin soğuk havalarda halı sahada asla maç yapmamalarıdır. Soğuklarla gelen enfeksiyon riskine karşı kalp hastalarına mutlaka grip ve zatürre aşısı olmalarını da öneriyoruz.”

Bugünkü Fenerbahçe-Galatarasay derbisi gibi önemli maçların yaratacağı stresin özellikle kalp ve hipertansiyon hastalarının kan basınçlarında ciddi yükselmelere yol alabileceği de unutulmamalı.

SERGEN YALÇIN’DAN “SEN BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ” KAMPANYASI

Madem söz futboldan açıldı,  ünlü eski futbolcu Sergen Yalçın’ın reklam yüzü olduğu

“Sen Bitti Demeden Bitmez” isimli kampanyadan da bahsetmek istiyorum. İbrahim Etem-Menarini’nin başlattığı kampanyada, her 5 erkekten birinin sorunu olan erken boşalmanın sanıldığı gibi çözümsüz olmadığı, aksine tedavisinin bulunduğuna dikkat çekildi.

sergen-yalcin-rana-sengil

Sergen Yalçın – Rana Şengil

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de cinsel problem yaşayan her 11 erkekten ancak biri başvuruyor, diğerleri ise erken boşalma gibi cinbel problemleri bir kader gibi yaşıyor. Erken boşalmayı tabu olmaktan çıkarıp konuşulur hale getirmek için futbolu araç olarak kullandıklarını belirten İbrahim Etem-Menarini Pazarlama Müdürü Eczacı Rana Şengil Kampanyada erken boşalma tedavisinden sonra yaşanan pozitif dönüşümü, futbol maçındaki uzatma dakikalarında atılan golün verdiği zevk ile eşleştirerek anlatmaya çalıştık” şeklinde konuştu.

Kampanyada erken boşalmanın tedavi edilebilir bir problem olduğu belirtilerek, bu sorunu yaşayan erkeklere “Bir hekime başvurun” çağrısı yapılıyor. Ayrıca, doktor tarafından önerilmeyen ve Sağlık Bakanlığı onayı olmayan tedavilerden kaçınmaları da tavsiye ediliyor.

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 20 Kasım  2016 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın