Kanamasız Bademcik Ameliyatı

Kanamasız Bademcik Ameliyatı

Kanamasız Bademcik Ameliyatı

Bizi Takip Et


Bademcikler irileştiğinde boğazın çapını daraltarak hem çocuklar hem yetişkinlerde horlamaya ve uykuda nefes tıkanmalarına neden olur. Ancak çocuklarda tehlikenin boyutları daha büyüktür. Çünkü horlama, huzursuz uyku ve gece terlemeleri; çocuklarda büyüme ve gelişme bozuklukları, saldırganlık, ve huysuzluğa, öğrenme güçlüklerine neden oluyor.

Okulların sömestr tatiline girmesi de, çocukları bu küçük ama sonuçları büyük olan sorundan kurtarmak için en uygun zaman. İki haftalık sömestr tatilinde ameliyat olarak bademcik sorunundan kurtulan çocuklar, daha rahat ve sağlıklı, okul ve özel yaşama kavuşuyor.

Bademcik ameliyatlarında çocukların ameliyat sonrası kabusu ise çağdaş ve yeni yöntemlerle ortadan kalkıyor. Memorial Hastanesi`nde bademcik ameliyatlarında uygulanan ‘termal welding’ adlı yöntemle, hem ameliyat süresi kısalıyor hem de ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek sorunlar en aza iniyor. Operasyonun ardından kanama kontrolü sağlanarak sonraki dönemde dokular hızla iyileşiyor.

Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü`nden Doç. Dr. Burak Erdamar, toplumda sıkça görülen bademcik enfeksiyonları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İRİ BADEMCİKLİ ÇOCUKLAR BÜYÜYÜP GELİŞEMİYOR

Bademcikler irileştiğinde boğazın çapını daraltır ve horlama ile birlikte uykuda nefes tıkanmalarına neden olur. Bu durum çocuklar ve yetişkinler için geçerlidir. Çocuklar için ortaya çıkan en önemli tehlikeler ise; horlama, huzursuz uyku ve gece terlemeleri gibi belirtileri olan bu sorunun büyüme ve gelişmede geri kalmaya neden olmasıdır. Bu durumdaki çocuklarda, saldırganlık, huysuzluk gibi kişilik değişiklikleri ile öğrenme güçlükleri ortaya çıkabilmektedir.

BADEMCİK ENFEKSİYONLARI KALP VE EKLEM ROMATİZMASINA NEDEN OLUYOR

Çocuklarda yapısal olarak zaten dar olan havayolunu tıkayan en önemli sebep, geniz eti ve bademciklerdir. Çocuklarda uykuda nefes zorluklarının tüm dünyaca kabul edilmiş tedavisi de bademciklerin ve geniz etinin alınmasıdır. Bademcikler ve geniz eti (büyük olmasa da) yüksek ateşle seyreden sık iltihaplanma durumlarında, çocukları kalp ve eklem romatizması riski altında bırakır. Sık enfeksiyon geçiren çocukların da bademcik ve geniz etleri ameliyatla alınmaktadır.

“SÖMESTR TATİLİ, AMELİYAT İÇİN EN UYGUN ZAMAN”

Bademcik hastalıkları ve geniz eti çocuk yaş grubu sorunu olarak bilinse de erişkinler için de aynı kurallar geçerli. Ameliyata engel oluşturacak herhangi bir ciddi sağlık problemi olmayan erişkinlerde de bademcik ameliyatları uygulanıyor. Solunum sıkıntısına sebep olan iri bademcik ve ileri derecede büyümüş geniz eti durumlarında çocuklarda 6 aydan itibaren ameliyat yapılabiliyor, yaş bir engel oluşturmuyor. Okul çağı çocuklarının derslerinden geri kalmamaları için sömestr tatili ameliyat için en uygun zaman.

UYKUDA SOLUNUM DURUYORSA ÇOCUK MUTLAKA AMELİYAT EDİLMELİ

Bademcik hastalıklarının tanısında çocuk yaş grubunda, aileden alınan bilgilerle, atakların sıklığı, şiddeti, tıkanıklık bulguları, uykudaki solunum problemleri tanı ve tedavi seçeneğinin belirlenmesinde çok önemlidir. Buna ilave olarak muayene bulguları ve kan tetkikleri de büyük önem taşımaktadır.

Tıkayıcı belirtiler (bademcikler büyüyerek solunum yolunu tıkayabilir), uyku ile ilgili solunum problemleri (horlama, uyku apne sendromu), bademcik apsesi, yılda ortalama 4-5 kez bademcik enfeksiyonu geçirme, romatizmal ateş, kalp kapakçık hastalığı, böbrek rahatsızlığı gibi sorunlar sayılabilir.

KLASİK BADEMCİK AMELİYATLARINDA KANAMA OLUR

Klasik bademcik ameliyatı genel anestezi altında, bademciklerin, kapsülüyle birlikte disseksiyon yöntemi ile çıkarılması şeklindedir. Bademcikler kan dolaşımı fazla olan dokulardır. Bu yüzden ameliyat sırasında ve sonrasında kanama ihtimali vardır.

DONDURMA, BADEMCİK ENFEKSİYONLARINI ARTIRMAZ

Dondurma, çocukların sağlıklı büyümesi ve kemik erimesi sorunu olan kişiler için büyük önem taşıyan bir besindir. 4 mevsim tüketilmesi önerilse de dondurma özellikle yaz aylarında çocuklar tarafından tercih edilmektedir. Hijyenik koşullarda üretilmeyen dondurmanın sağlığı tehdit edebilir. Çünkü dondurma tüketilirken, ağızda erimeye başlar ve içindeki mikroorganizmalar önce boğaza (bademciğe) yerleşir ve bu bölgede enfeksiyonlara neden olur. Açıkta satılan dondurmalar kesinlikle satın alınmamalıdır. Boğaz enfeksiyonunu artırdığı düşünülen dondurma çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Hijyenik ortamda üretilen dondurmanın doğal enfeksiyonu artırıcı etkisi bulunmamaktadır.

THERMAL WELDİNG İLE KANAMA SORUNU ORTADAN KALKIYOR

Memorial Hastanesi’nde, yepyeni bir yöntem olan thermal welding ile bademcik ameliyatları çok daha rahat gerçekleştirilmektedir. Thermal welding, operasyon esnasında ısı enerjisi ile ameliyat alanında kanama kontrolünü sağlar ve daha sonraki dönemde doku iyileşmesini hızlandırır. Bu yöntem ameliyat esnasında kanamayı engellediği için, ameliyat süresini ve anestezi süresini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Thermal welding, ameliyat esnasında önemli ölçüde rahatlık sağlarken ameliyat sonrası dönemde kanama riskini de ortadan kaldırarak ikinci bir uygulamayı ve bunun getirdiği zorlukları önlemektedir. Ayrıca, ameliyat sonrası dönemde yine çok önemli bir problem olan ve yaklaşık 10 gün kadar süren ağrı şikayeti de önemli ölçüde azalmıştır. Hasta açısından thermal welding yöntemi, ameliyat sonrası dönemde hastanın toleransını artırırken önemli derecede konfor sağlar. Thermal welding; etkin, kolay ve tolere edilebilir, yepyeni bir tonsillektomi tekniğidir.


İçeriği Paylaşın