Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Bizi Takip Et


Türkiye'de her yıl 175 bin kişi kansere yakalanıyor; 100 bin kişi ise hayatını bu hastalık nedeniyle kaybediyor. Ülkemizde kanser için yılda 2,4 milyar lira harcama yapılıyor. Sağlık bütçesinin büyük kısmı kanserle mücadele için harcanıyor.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası Kanser Savaş Örgütü Gelecek Dönem Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk; aşırı tuz tüketimi ve sigara gibi faktörlerin ülkemizde kansere neden olan en önemli risk faktörlerinden olduğunu söyledi.

. Türkiye’de en çok hangi kanserler görülüyor?
Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok görülen kanser türleri prostat ve meme kanseri. Bunun dışında sigara kullanımına bağlı olarak da akciğer kanseri sıkça karşımıza çıkıyor. Ülkemizde fazla tuz tüketiminden dolayı mide kanseri de oldukça sık.

. Kanserin haberci belirtileri nelerdir?
Erken tanı hayat kurtarır. Kanserlere göre belirtiler farklılık göstermekle beraber insanlara genel tavsiyelerimiz var. Kanserin bazı belirtilerini sıralamak gerekirse;

* Vücudunuzun herhangi bir yerinde açıklanamayan uzun süreli bir şişlik ya da kitle
* Akciğer kanserinin bir belirtisi olan öksürük ve nefes darlığı
* Dışkılama alışkanlıklarındaki yeşillik
* Vücudun herhangi bir yerinde aniden ortaya çıkan kanamalar
* Vücuttaki benler ve siğiller ve benlerde oluşan renk değişiklikleri
* Açıklanamayan ve geçmeyen ateşler

. Sigara kullanımı hangi kanserleri tetikliyor?
Sigara en çok akciğeri etkiliyor. Bunun dışında sigaranın olumsuz etkilediği organları sıralarsak,

* Yutak ve ağız kanseri
* Böbrek kanseri
* İdrar torbası kanseri
* Rahim kanseri

. Sigarayı bırakmak kanser riskini ne ölçüde azaltır?

Sigarayı bırakmanın beşinci senesinde organlar ancak kendilerini toparlayabiliyor. Yaklaşık on sene sonrada kanser riski hiç sigara içmemiş olan kişilerle aynı düzeye geliyor.

. Tuzla mide kanseri arasında nasıl bir ilişki var?
Aşırı tuz tüketimi mide kanserini tetikleyen en önemli faktörlerden. Özellikle yiyecekleri aşırı tuzlayarak saklayan Asya ülkelerinde mide kanseri sık karşımıza çıkıyor. Batı ülkelerinde mide kanserinin görülme oranı daha da az. Türkiye bu ikisinin arasında yer alıyor.

Türkiye’de yetişkin bir insan tüketmesi gereken normal tuz miktarının üç katını tüketiyor. Bu şekilde tuz tüketmeye devam edersek mide kanserinin görülme oranı daha da artacak. Ülkemizde mide kanseri tüm kanserler arasında ilk üç sırada yer alıyor. Mide kanseri çok fazla belirti veren bir kanser türü değil; bu nedenle istesek de mide kanserini erken dönemde yakalayamıyoruz.

. Kansere yol açan başka zararlı gıdalar hangileridir?
Beslenme ve fiziksel aktivite çok önemli; çünkü kilo fazlalığı ve şişmanlığın belirli kanser türleriyle ilişkisini biliyoruz. Kırmızı etin haftada 400-500 gramdan fazla tüketilmemesi lazım. Kızartma ve gıda katkılı maddelerin tercih edilmemesi lazım. Buharda pişirdiğimiz yiyeceklere ağırlık vermeliyiz.

. Kadınlar ve erkekler kanserin erken teşhisi için ne tür tarama testlerine başvurmalılar?
Her türlü kanser için bir tarama testi maalesef yok. Bilimsel olarak yapılan tarama testlerinin etkili olması lazım. Dört tane sık görülen ve tedavi edilmesi mümkün olan kanser türünün erken teşhisinde tarama testlerine başvurmak önemli. Meme, prostat, rahim ve kalın bağırsak kanserlerinin erken teşhisi tarama testleriyle mümkün.


İçeriği Paylaşın