Kanser Hastalarında Diş Çekimi

Kanser Hastalarında Diş Çekimi

Kanser Hastalarında Diş Çekimi

Bizi Takip Et


İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hülya Koçak Berberoğlu, kanser hastalarına diş tedavileri konusunda  şu uyarılarda bulundu:

“Enfekte dişler ve dişetleri ya da ağız içi ve çene kemiklerinde bulunan kistler, tümörler, gömük dişler, çürükler sistemik hastalığı olanların hastalıklarını ağırlaştırabilmektedir. Diş, dişeti ve çene kemiklerindeki enfeksiyon odaklarında bulunan mikro organizmalar, kan yolu, lenfatik yol, sinir yolu veya komşuluk yolu ile hastanın sistemik hastalığı nedeniyle hasar görmüş organlarında ikincil enfeksiyona neden olabilirler. Bu hastalarda profaktik antibiyotik tedavisi altında işlem yapılması uygun olacaktır.

. Radyoterapi ve kemoterapi sonrasında hastalarda ağız içinde bazı değişiklikler gözlenebilmektedir. Diş çürüklerinde artış, ağızda aft ve mantar enfeksiyonları, ağız kuruluğu en önemli şikâyetlerdir.

. Özellikle baş-boyun bölgesinde radyoterapi ve kemoterapi görmeden önce ağız içindeki enfeksiyon odakları temizlenmelidir. Gömük dişler ve kökler, dişeti enfeksiyonları derin çürükler sorunlu protezler tedavi edilmelidir. Bu hastaların, radyoterapi ve kemoterapi sonrasında diş tedavi ihtiyacı olduğunda antibiyotik proflaksisi altında uygun lokal anestezik madde kullanılarak tedavileri yapılabilir.”


İçeriği Paylaşın