Karne Tatilinde Neler Yapmalı?

Karne Tatilinde Neler Yapmalı?

Karne Tatilinde Neler Yapmalı?

Bizi Takip Et


Çocuğunuzun yarıyıl tatilini en verimli şekilde geçirmesi için bazı planlar yapmanın vakti geldi. Unutulmamalıdır ki; yarıyıl tatili çocuğunuzun yeni bir döneme daha dikkatli, istikrarlı bir şekilde başlaması için güzel bir şans.

Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bölümü’nden Uz. Psikolog Özge Merve Türk, sömestr tatili öncesi ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

ÖNCE KENDİ DAVRANIŞLARINIZI DEĞERLENDİRİN

Bu süreçte en başta kendi tutum ve davranışlarınızı değerlendirmelisiniz. Çocuğunuza karşı gösterdiğiniz tutum ve davranışların, çocuğunuzun psikolojisini desteklemede ve size karşı güveninin oluşmasında önemli bir etkisi olduğunu unutmayın.

TATİLDE ONUNLA OYUN OYNAYIP, BİRLİKTE EĞLENİN

Çocuğunuz ile oyun oynayın; çünkü oyun çocuğunuz ile aranızdaki iletişimin temel taşıdır. Birlikte vakit geçirebileceğiniz sinema, tiyatro, yemek gibi etkinlikler planlayabilirsiniz. Arkadaşlarıyla vakit geçirebileceği etkinlikler organize edebilirsiniz. Çocuğunuzun tatilde arkadaşlarıyla ders ortamından uzak eğlenceli zaman geçirmesi onun motivasyonunun artması için çok önemlidir.

ÇOCUĞUNUZU SPORA VE SANATSAL FAALİYETLERE YÖNLENDİRİN

Çocuğu başarılı olma konusunda motive etmek için onu spor ve sanatsal faaliyetlere yönlendirmelisiniz. Çocuğunuza gerekirse verimli ders çalışma teknikleri konusunda yardımcı olmalı, programlanma konusunda destek vermelisiniz.

ONU ÖVÜN VE GÜVENİNİZİ BELLİ EDİN

Çocuğun karnesindeki iyi notları ve dersleri için harcadığı çabayı övün, ona olan güveninizi belirtin. Ebeveyni tarafından onaylanan, desteklenen çocuk daha çabalı ve başarılı olmaya gayret gösterecektir.

ÇOCUĞU DİĞER ARKADAŞLARININ BAŞARISI YA DA KARDEŞLERİ İLE KIYASLAMAYIN

Her çocuk fiziksel, sosyal, zihinsel gelişimi ile ayrı bir bireydir. Çocuktan beklentinizin bu yönde olması gerekmektedir. Bunun için asla kardeş ya da arkadaşları ile onu kıyaslamayın.

DERSLERİNİ OYUN EŞLİĞİNDE YAPIN

Ebeveynler evde öğretmen rolünü oynamaya çalışmamalıdırlar. Anne babalar çocuğa bilgileri rol yaparak, anlatabilir, ondaki araştırmaya olan merakı ve zevki ortaya çıkarabilir, bu şekilde ders çalışmaya teşvik edebilir ve yardım edebilirler.

ONUNLA DOĞRU BİR PLANLAMA YAPIN

Çocuğunuzun karnesinde zayıfların olmasını, kişiliğinin ve zekasının göstergesi olarak değerlendirmeniz son derece yanlıştır. Başarısızlığa üzülmek ve çocuğunuzu da üzmek yerine, onunla birlikte neler yapabileceklerinizi konuşun.

TEHDİTKAR OLMAYIN

Sürekli ders çalışmaya zorlayan, sık sık okulu ziyaret eden, şikayet eden, eleştiren, başarı endişesi yüksek ebeveynler çocuğun da başarılı olma konusundaki endişesini tetiklerler ve çocuk bu endişe nedeni ile başarısız olabilir. Bunun için asla tehditkar tutumlar sergilemeyin.

“İKİNCİ DÖNEM DAHA İYİ OLACAK” MESAJI VERİN

Çocuğunuz ile başarısızlığının nedenlerinin neler olabileceğini paylaşmalı ve çözümleri beraberce düşünmelisiniz. Mutlaka onu anladığınızı göstermelisiniz. Karne üzerinden çocuğunuzu tehdit etmek ve azarlamak yerine; ikinci dönem “daha iyi nasıl olunabileceği” üzerine konuşmalısınız. Bu tutumunuz, çocuğu psikolojik olarak destekler ve size güvenerek iletişiminizin de güçlenmesini sağlar.


İçeriği Paylaşın