Kış Aylarında Kalp Krizi Riskini Azaltmanın Yolları

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Süha Çetin, kışın kalp krizi riskinin arttığı uyarısında bulunarak, kalp krizi riskini azaltacak tavsiyelerde bulundu.

Kış Aylarında Kalp Krizi Riskini Azaltmanın Yolları

Bizi Takip Et


Havalar soğuduğunda vücudumuzdaki atar damarlarda vazokonstriksiyon (damarlarda büzüşme) gelişir ve vücudu sıcak tutabilmek için kan akımı hızlanır. Bu nedenle tansiyon genelde soğuk aylarda daha yüksek olmaktadır.

Ayrıca kışın kolesterol seviyesinde yükselme görülmektedir. Bu unsurlar da kalp krizi geçirme riskini artırmaktadır. Vücudun ısısının düşmesi, vücut sıcaklığının 35° nin altına düşmesi anlamına gelir.  Bu durumda vücut kendisi yeteri kadar enerji üretip çekirdek ısısını tutamadığından kalp krizi geçirme açısından tehlike arz eder. Özellikle çocuklar ve yaşlılar (65 yaş üstü) bu açıdan risk altındadır çünkü bahsedilen kişilerin kendilerini paylaşma veya hareket kabiliyetleri azalmış olabilir.

Yaşlı insanların cilt altı yağ dokusu veya soğukluğu hissetme duygusu azalma gösterebilir ve dolayısıyla ‘soğuk tehlikesini’ hissetmeyebilirler. Kışın havanın soğuk olması haricinde rüzgâr ve yağmurda vücut ısısının düşmesine neden olabilir. Özellikle rüzgâr önemli bir rol oynamakta çünkü vücudumuzu saran ısınmış havayı çabucak yok edebilir. Bu bağlamda kışın yaşlı insanlarda koroner arter hastalığı mevcutsa ‘angina pectoris’ dediğimiz göğüste baskı hissi veya kalp krizi gerçekleşebilir.

KIŞ AYLARINDA KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTMANIN YOLLARI 

*Vücudun normal sıcaklığını korumak.

*Sıcak tutan giysilere önem vererek kalın giysiler altında sıcaklığın kalmasını sağlayarak soğuğa karşı bir izolasyon oluşturun.

*Özellikle ellerden ayaklardan ve baştan sıcaklık ciddi anlamda kaybedilebileceği için şapka takıp eldiven, yün çorap ve sıcak tutan botlar giymek önem taşır.


İçeriği Paylaşın