Kurban Eti Nasıl Saklanır ve Nasıl Pişirilir?

Kurban Eti Nasıl Saklanır ve Nasıl Pişirilir?

Kurban Eti Nasıl Saklanır ve Nasıl Pişirilir?

Bizi Takip Et


Kurban Bayramında et tüketiminin yanı sıra tatlı tüketimi de artıyor. Böyle günlerde özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, bir açıklama yaparak Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu.

Etin sindirimi zor olan bir besin olduğu hatırlatılan açıklamada, Kurban kesildikten en az 2 saat sonra tüketmek gerektiği vurgulanda. Bu durumun nedeni de şöyle açıklandı:

“Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlikten dolayı hemen tüketilmesi hazımsızlık ve sindirimde zorluğa neden olur. Özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler, kurban etlerini buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra haşlama veya ızgara yaparak tüketmelidir.

Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, yağsız ya da az yağlı etleri tercih etmeli, aşırıya kaçmamalıdır.”

KURBAN ETLERİNİ NASIL PİŞİRMELİYİZ?

Etin tüketim miktarı kadar pişirme yöntemlerine de dikkat edilmesi gerektiği belirtilen Sağlık Bakanlığı açıklaması şöyle devam ediyor:

“Haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi, “kanserojen maddelerin” oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir.

Etlerin tek başına değil de sebzelerle birlikte tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması açısından sağlıklı bir yöntemdir. Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemelidir. Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmalıdır. Etler ızgarada pişirilirken, etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve ‘kömürleşme’ yapmayacak şekilde ayarlanmalıdır.

Hayvanlarda görülen ve zoonoz olarak adlandırılan bazı hastalıklar insanlara bulaşabilmektedir. Ancak bu hastalıkların birtakım basit kuralları uygulamakla önlenebileceği de unutulmamalıdır. Etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, bazı zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı akıldan çıkarılmamalıdır. Hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel hijyen kuralları ihmal edilmemelidir.”

KURBAN ETLERİNİ NASIL SAKLAMALIYIZ?

Etlerin korunması ve saklanmasının insan sağlığı açısından önemine dikkat çekilen açıklamada, “Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir” denildi.

Etlerin kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinler olduğu belirtilen açıklamada, etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesinin bazı “mikroorganizmalar” için üreme ortamı oluşturduğu ve bu durumun da sağlığımızı tehdit ettiği ifade edildi.

Çözünen etin hemen pişirilmesi ve tekrar dondurulmaması gerektiğine dikkat çekilen açıklama şöyle devam ediyor:

“Etlerin, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır. Etin çabuk çözünmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözünme, oda sıcaklığında bekletme gibi yöntemler, insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirmektedir.”


İçeriği Paylaşın