Kurban Eti Nasıl Saklanmalı?

Kurban Eti Nasıl Saklanmalı?

Kurban Eti Nasıl Saklanmalı?

Bizi Takip Et


Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu; Kurban eti pişirirken, tüketirken ve saklarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

SAĞLIKLI PİŞİRME YÖNTEMLERİYLE ETİN BESİN DEĞERİNİ KORUYUN…

Kırmızı et içerdiği demir, magnezyum, çinko, fosfor, folik asit, B6 ve B12 ile zengin bir besin kaynağıdır. Ancak et, doğru pişirme yöntemi tercih edilmezse besin değeri kaybıyla birlikte sağlığa da zararlı hale gelir. Haşlama, ızgara veya fırında pişirme en sağlıklı yöntemlerdir.


Kızartma veya kavurmadan özellikle kaçınılmalıdır. Burada kavurmaya bir parantez açmak gerekiyor. Her ne kadar kavurmayı sağlık açısından önermesek de kavurma; kurban bayramının olmazsa olmazıdır ve bayram döneminde kavurma tüketimi oldukça artar. Hal böyleyken bizim önerimiz en azından kendi ağırlığının yüzde 25’i iç yağı içeren etin, kuyruk yağı ve tereyağı eklemeden sadece kendi yağında ve çok kısık ateşte ağzı kapalı olarak kavrulmasıdır.

Etleri çok yüksek ateş yerine kısık ateşte pişirin. Etler pişerken çok sık çevirmeyin çünkü içi çiğ kalır. Eti çevirirken çatal yerine maşa kullanın, çatal batırıp eti delerseniz yine içindeki suyu salar.  Bu da hem lezzet, hem besin öğesi kaybı demektir.

Az pişmiş ya da yanma derecesinde çok pişmiş etleri tercih etmeyin, az pişmiş etler içindeki mikrobiyal aktivite devam ediyor olabilir. Çok pişmiş, neredeyse yanmış etlerdeki kanserojen madde oranı çok fazladır. En sağlıklı et pişirme yöntemlerinden biri de ızgaradır. Ancak mangal yaparken çok dikkat edilmelidir. Çünkü etin ateşe çok yakın olması kanserojen maddelerin açığa çıkmasına neden olur. Mangal yaparken kömürün kor halini almasını beklemeli ve et ile ateşin arasının 15 cm olmasına dikkat edilmelidir.

KURBAN ETİNİ YIL İÇİNDE DE TÜKETMEK İSTİYORSANIZ DOĞRU SAKLAMALISINIZ…

Çiğ et ürünleri, buzdolabında 2-3 günden fazla tutulursa bozulma başlar. Daha uzun süre saklamak gerekiyorsa pişirmek ya da dondurmak gerekir. Dondurucuya küçük parçalar halinde saklayacağımız ürünleri, plastik buzdolabı poşetlerinde veya yağlı fırın kâğıtlarına sararak saklayın.

Alüminyum folyo ve cam kaplarda asla dondurmayın, folyo ile saklandığında; alimünyum zamanla (aşınmaya) korozyona uğrayacak ve besinlere geçecektir. Cam kaplarda ise donmanın verdiği genleşmeyle camın patlamasına yol açacaktır. Etlerinizi daha sonra nasıl kullanacaksanız öyle saklayın.

Eğer kıyma olarak kullanacaksanız, kıyma şeklinde, kuşbaşı kullanacaksanız kuşbaşı şeklinde ve bir yemeklik olacak şekilde saklayın. Dondurucudan çıkan bütün eti, kıyma haline getirmek, bakteriyel yükü çok fazla artırır, ayrıca besin öğesi kaybına yol açar.

DONDURUCUDA EN FAZLA 1 YIL SAKLANABİLİR…

Dondurduğunuz güne ait tarihi kaydedin. En çok bir yıl saklanabileceği için, bu tarih çok işe yarayacak. Buzlukta depolarken ilk giren ilk çıkar kuralını uygulayın. Tüm donmuş ürünler, çözüldükten sonra tekrar dondurulmamalı ve kısa süre içinde tüketilmelidir.

DONMUŞ ETİ BUZDOLABINDA ÇÖZDÜRÜN…

Donmuş etler, buzdolabında çözdürülmelidir. Çabuk çözünmesi amacıyla kalorifer ve soba üzerinde ya da oda sıcaklığında bekletmeyin. Mümkünse donmuş ürünü çözündürmeden pişirmek en doğrusu. Ancak hemen pişiremeyecekseniz, buzdolabının alt raflarına, temiz bir kap içinde bekletin. Altındaki kabın içinde su birikmesi, bozulmayı kolaylaştırır. Bu nedenle kabı sık sık değiştirin.

BAYRAMA ÖZEL MÖNÜ

Kahvaltı
Açık çay
Beyaz peynir, dil veya kaşar peynir
Bol maydanoz, dereotu, nane, taze biber
Zeytin
1 dilim börek
2 dilim tam buğday unundan ekmek
Ara
4 kayısı veya 1 incir ve 5 badem

Öğle

Bol salata (zeytinyağı ve nar ekşili sos ile)
Zeytinyağlı sebze yemeği
1 kase yoğurt
Fırın makarna/ börek veya ekmek

Ara
1 fincan sütlü kahve ve kuru meyve veya sütlü tatlı ve ya meyve tatlısı
Akşam
Bol salata
Izgara et veya köfte
1 ayran veya cacık
Bulgur pilavı (sebzeli)

Gece

Taze mevsim meyveleri


İçeriği Paylaşın