LGS'de Başarısız Olan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, sınav sonuçlarında elde ettiği başarıyı yakalamayan çocuklara yaklaşımın nasıl olması gerektiği konusunda ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

LGS'de Başarısız Olan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Bizi Takip Et


LGS yerleştirme sonuçları açıklandı. Şimdi nakil süreci yaşanıyor. Uzmanlar sınavda istediği başarıyı yakalayamayan ve yaşadığı hayal kırıklığı ile baş etmekte zorlanan çocuklara zamanında ve doğru müdahale edilmesi gerektiğini, zamanında müdahale edilmemesinin depresyon ve kaygı bozukluğu gibi sorunlara yol açabileceğini söylüyor.

Bu dönemde ‘Ben başarısızım’, ‘Ben yapamam’ gibi olumsuz kendilik inançları ile kaçınma davranışı sergileyen çocukların özgüveninin olumsuz etkileneceğini bu durumun da hızlı fark edilip müdahale edilmesinin gerekliliğini vurgulayan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, sınav sonuçlarında elde ettiği başarıyı yakalamayan çocuklara yaklaşımın nasıl olması gerektiği konusunda değerlendirmede bulundu.

Hedeflediği başarıyı elde edemeyen ve istediği okula giremeyen öğrencilerin yaşadıkları hayal kırıklığı ile baş etmekte oldukça zorlandıklarını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Bu süreç doğru yönetilmediğinde depresyon ve kaygı bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşıldığını gözlemliyoruz. Hayal kırıklığı ile baş edemeyen çocukların kendilerine olan güvenleri de sarsılıyor.” dedi.

YEME VE UYKU DÜZENİNDE DEĞİŞİKLİK GÖZLEMLENİYORSA DİKKAT!

Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, Öğrencinin mutsuzluk hali yoğun bir şekilde devam ediyorsa, işlevselliği olumsuz etkileniyor, günlük aktivitelerini yerine getiremiyor ise, isteksizlik içinde olduğu gözlemleniyor, yeme ve uyku düzeninde de fark edilir bir değişiklik görülüyorsa uzman desteği almak uygun olacaktır. Bu depresif belirtilerin yanı sıra ‘Ben başarısızım’, ‘Ben yapamam’ gibi olumsuz kendilik inançları ile kaçınma davranışı sergileyen çocukların da dikkatten kaçırılmaması önemlidir. Çocuğun öz güveninin bu denli olumsuz etkilenmiş olması ne denli hızlı fark edilirse o kadar çabuk düzenlenebilir” dedi.

YA YİNE BAŞARISIZ OLURSAM…

Depresyon ve özgüven eksikliğinin yanı sıra kaygı bozukluğunun da çocukları oldukça etkilediğinin görüldüğünü kaydeden Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “’Ya yine başarısız olursam’ düşüncesi çocukların gelecekte atacakları adımları da olumsuz etkiliyor olacağından kaygı seviyesinin arttığı ve yapabileceği işlerde gerçek performansını sergileyemiyor hale geldiği fark edildiğinde bir uzmana başvurmak uygun olacaktır.” dedi.

HAYAL KIRIKLIĞI VE ÜZÜNTÜ NORMAL KABUL EDİLMELİ

Ailelerin istediği başarıyı elde edememiş olan çocuklarına nasıl yaklaşacakları konusunda zorlandığını ifade eden Eda Ergür, “Olumlu yaklaşsak şımarır mı, olumsuz yaklaşsak daha kötü hisseder ve kendine zarar verebilir mi gibi sorular ailelerin zorlanmasına sebep oluyor. Ebeveynlerin öncelikle çocuklarının yaşadığı hayal kırklığı ve üzüntünün normal bir duygu olduğunu fark ederek çocukların bunu yaşamasına izin vermesi uygun olacaktır.” dedi.

ÖNEMLİ OLAN ÇOCUKLARIN YANINDA OLDUĞUNU HİSSETTİRMEK

Ebeveynlerin bu aşamada çocuklarına kendi duygularını paylaşarak örnek olabileceğini kaydeden Eda Ergür, “Çocukların üzülmesinden kaçınmamak gerekir, yeter ki bu üzüntüyü yaşarken yanlarında olalım ve bu duygunun üstesinden gelip sakinleşebilmeleri için onlara destek olabilelim. Bu sebeple ailelere tavsiyem çocuklarının duygularına eşlik ederek, sakinleşme yolculuğunda yanlarında olsunlar. Bunun yalnızca bir sınav sonucu olduğunu, hayatlarının tamamını olumsuz etkileyebilecek güçte bir olay olmadığını görmelerine yardımcı olmak önemlidir. Bu sayede çocuklar durumu kabullenip, şu anda yapabilecekleri seçimlere odaklanarak yeni hedefler ve planlamalar yapabilir böylece hayatlarının kontrolünü ele alabilirler.” tavsiyesinde bulundu.  

DUYGULARINI KABUL EDEREK BAŞ ETMEYİ ÖĞRENMELİLER

Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, sözlerini şöyle tamamladı: “Aileler her durumda olduğu gibi çocuklarına destek olarak yanlarında olduğunda, duygularını kabul ederek baş etme yöntemleri geliştirmelerine destek olduklarında çocuklar zorluklarla daha kolay baş edebileceklerdir. Çocuğun yaşadığı zorluk bu destek ile aşılamıyor, uzun süreli hale geliyor ve çocuğun işlevselliğini olumsuz etkiliyor ise de vakit kaybetmeden bir uzman desteği almak uygun olacaktır.”

 

 

 


İçeriği Paylaşın