Liposuction İle Vücut Şekli Düzeltilebilir Mi?

Liposuction İle Vücut Şekli Düzeltilebilir Mi?

Liposuction İle Vücut Şekli Düzeltilebilir Mi?

Bizi Takip Et


Günümüzde güzel bir görünüme kavuşmak adına pek çok insan botoksla gençleşme, liposuctionla yağ aldırma, meme büyütme, burun estetiği gibi işlemler için estetik cerrahlara başvuruyor. Ancak estetik cerrahi ile ilgili kulaktan dolma bilgiler, hastaları hayal kırıklığına uğratıp, istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Kaya Yıldız, estetik cerrahide doğru olarak bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

•    ESTETİK AMELİYATLAR SADECE KIŞ MEVSİMİNDE Mİ YAPILIR?

“Estetik operasyonlar her mevsim yapılabilen ameliyatlardır. Ancak yazın gerçekleştirilen operasyonların sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Bu da estetik ameliyat yapılan ve dikiş atılan bölgenin güneşten korunması gerekliliğidir. Bunun için yüksek koruma faktörlü güneş kremleri, şapka ve şemsiye kullanılabilir.”

•    BENLER VE CİLT LEZYONLARINA BIÇAK DEĞDİRİLMEMELİ MİDİR?

“Halk arasında ciltteki benler ve benzeri oluşumlar için ‘Bıçak değerse daha kötü olur’ şeklindeki söylemle, ameliyatın zararlı olduğu yönünde yanlış bir inanış vardır. Oysaki vücudun belli bölgelerinde ben sanılan oluşumlar cilt kanserinin habercisi olabilir. Bu oluşumlar bir dermatoloji uzmanına başvurulmadığı ve gerekli kontroller yapılmadığı takdirde, ölümle sonuçlanan ciddi tablolara kadar gidebilmektedir. Bu nedenle bazı benlerin mutlaka alınması gerekir.”

•    LİPOSUCTİON ZAYIFLAMAK İÇİN KULLANILAN BİR YÖNTEM MİDİR?

“Liposuction, zayıflamak amacı ile değil, vücut şeklini düzeltmek için kullanılan bir yöntemdir. Örneğin bir kadın basen bölgesindeki fazlalıklardan egzersiz ve diyete rağmen kurtulamıyorsa bu yöntemden fayda görecektir. Tüm vücutta yaygın bir kilo artışı ya da obezite söz konusu ise; liposuction hastanın diyet ve egzersiz yaptıktan sonra veremediği yağları için uygulanır.”

•    BOTOKS YILAN ZEHRİ MİDİR VE KİŞİYE ZARAR VERİR Mİ?

“Botoks, halk arasında yanlış bilindiği gibi yılan zehri değil, bozulmuş konservelerde oluşan bakterinin oluşturduğu bir maddedir. Uygun dozlarda yapılan botoks ile cilt kırışıklıklarının tedavisinde son derece başarılı sonuçlar alınabilir.”

•    DÜZENLİ OLARAK BOTOKS YAPTIRILMAYAN BÖLGE İLK HALİNDEN DAHA MI KÖTÜ GÖRÜNÜR?

“Kırışıklıklarından kurtulmak için botoks yaptıran bir hastanın cildi, ilacın etkisi geçtiğinde bir kez daha bu uygulamayı yaptırmadığı takdirde eskisinden daha kötü görünür” diye bir inanış vardır. Ancak bu yargı doğru değildir. Kişi botokslu görünümüne çok alıştığı ve eski durumunu hatırlamadığı için o bölge daha kötü oldu diye düşünür. Botoks uygulanan alan, uygulama yapılmayan dönemlerde daha iyi görünebilir ama asla daha kötü bir görünüm vermez.”

•    MEME BÜYÜTME AMELİYATI OLAN KADINLAR BEBEKLERİNİ EMZİREMEZLER Mİ?

“Silikon uygulanan bölge meme dokusundan bağımsız olduğundan böyle bir risk yoktur. Meme büyütme operasyonu sonrası bebek sahibi olan kişi, rahatlıkla bebeğine süt verebilir. Halk arasında yanlış bilindiği gibi meme protezlerinin yani silikonların 10 yılda bir değiştirilmesi gerekmez. Çünkü son yıllarda üretilen meme protezleri son derece güvenlidir ve patlaması mümkün değildir. “

•    GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ GÖZE ZARAR VERİR Mİ?

“Göz kapağı estetiği yaşlanmanın etkilerini yok etmek ya da düşük göz kapağı sorununu ortadan kaldırmak için yapılan önemli bir operasyondur. Bu ameliyatın göze zarar vermesi söz konusu değildir. Aksine birçok hastada ileri yaşta ortaya çıkan göz kapağı kaynaklı görme zorluğunun önlenmesi açısından çok önemlidir.”

•    ESTETİK AMELİYATTAN SONRA BURUN DÜŞEBİLİR Mİ?

“Burun, yüze sabitlenmiş bir yapıdır Dolayısıyla doğru yapılmış bir burun ameliyatından sonra yıllar geçse de burun ucunda düşme olmamaktadır. Burun ameliyatları konusunda toplumdaki yanlış inanışlardan biri de burun tamponlarının hastaya acı verdiğidir. Ancak yıllar önce yapılan burun ameliyatlarındaki gibi gazlı bezden yapılan burun tamponları yerine “silikon” denilen yumuşak maddelerden yapılan ve alınırken acıtmayan tamponlar kullanılmaktadır. Bazı hastalarda ise tampon uygulamasına gerek bile kalmayabilir.”

•    PLASTİK CERRAHLAR SADECE ESTETİK AMELİYAT MI YAPARLAR?

Estetik ameliyatlar, plastik cerrahların yaptığı operasyonların yalnızca yüzde 20- 30’unu kapsamaktadır. El cerrahisi, yüz yaralanmaları, doğumsal anomaliler, açık yaralar, cilt kanserleri, yanığın erken ve ileri dönem bozuklukları gibi birçok alanda ameliyatlar gerçekleştirilmektedir.”

•    PLASTİK CERRAHLAR DİKİŞ ATTIĞINDA CİLTTE İZ KALIR MI?

“Bir yer yaralandıysa ya da kesilip dikildiyse mutlaka iz kalır. Plastik cerrahlar ameliyatlarda izi saklamak ve daha az belirgin hale getirmek için gerekli donanıma sahiptir; ancak izleri tamamen yok etmek mümkün değildir.”


İçeriği Paylaşın