Lodos Çarpmasından Korunmanın 4 Yolu

Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı ve Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, lodoslu havalarda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı, lodos çarpmasından korunmanın yollarını paylaştı.

Lodos Çarpmasından Korunmanın 4 Yolu

Bizi Takip Et


Lodos dönemlerinde baş ağrısı, halsizlik gibi şikâyetler artıyor, çoğu kişide isteksizlik ve keyifsizlik de görülebiliyor. Kış aylarının başında sıkça rastlanan lodostan korunmanın yollarını anlatan Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı ve Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, "lodosun özellikle hassas bünyeleri etkileyebildiği" söylüyor.

Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Migren, sinüzit, astım gibi kronik rahatsızlıklara sahip kişilerle çocuklar ve yaşlıların daha hassas olabileceği lodoslu havalarda birkaç küçük önlemle halk arasında lodos çarpması denen etkilerden korunmak mümkün” açıklamasında bulundu.

Güneyli bir rüzgâr türü olan lodos, Marmara, Ege ve Akdeniz'de kendini gösteren ve kimi zaman şiddetli olabilen bir rüzgâr türü.Kış aylarının başında sıkça rastlanan bu bize özgü rüzgârın bir yandan hava sıcaklığını artırırken bir yandan da güneyden taşıdığı çeşitli partiküller nedeniyle özellikle hassas bünyeleri etkileyebildiğinin altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı ve Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, lodos çarpmasından korunmak için 4 öneride bulundu:

LODOS ÇARPMASINDAN KORUNMANIN 4 YOLU

* Mümkünse kuvvetli lodosa uzun süre maruz kalacak kadar dışarıda kalmayın,

* Bere veya şapkayla başınızı koruyun ,

* İç ve dış mekânlarda ani ısı değişimlerinden korunun,

* Bedensel ve fiziksel aktivitelerinize ara vermeyin.


İçeriği Paylaşın