Meme Büyütme Yöntemleri

Meme Büyütme Yöntemleri

Meme Büyütme Yöntemleri

Bizi Takip Et


Meme büyütme ameliyatı ,Türkiye’ de ve dünyada estetik cerrahinin en çok yapılan üç ameliyatından biridir. Aynı zamanda hasta memnuniyeti açısından en çok yüz güldüren ameliyatlardandır. Çünkü hayatı boyunca meme denilen organa sahip olamayan kişi, ameliyattan hemen sonra gözüyle gördüğü ve hissettiği memelere sahip olmaktadır. Kadınlar için sosyal yaşantılarında son derece önemli olan bu organa cerrahi de önem vermektedir. Bu yüzden meme üzerine birçok cerrahi teknik ve yöntem geliştirilmiş; bu çalışmalara milyar dolarlar harcanmıştır.

Meme büyütmek için dünyada en çok kullanılan ve en yaygın olan yöntem, meme protezidir. Son 50 yıl içerisinde gelişen teknoloji ile mükemmele yaklaşan meme protezleri ile doğal, estetik açıdan çok güzel sonuçlar elde edilmektedir. Yeni çıkan protezler ile halk arasında bu ameliyatlardan korkmaya neden olan meme kanseri riski, ortadan kalkmıştır. Hatta son yapılan çalışmalarda, memesinden memnun insanların kansere yakalanma riskinin daha az olduğu tespit edilmiştir. Meme protezleri meme kanseri taramalarına ve tespitine ya da emzirmeye hiçbir engel taşımamaktadır.

Son teknoloji koheziv jel içerikli meme protezleri ile protezin patlaması, kansere neden olması ya da reaksiyonlara yol açması gibi ihtimaller ortadan kalkmıştır. Konulan protezler kişi ile birlikte ömür boyu kalabilir ve alınması gerekmez.

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Taş

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Taş

YAĞ ENJEKSİYONLARI

Meme protezi dışında, son zamanlarda yağ enjeksiyonları ile de kişinin kendisinden alınan yağlarla meme büyütülebilmektedir. Vücudun başka bölgelerinin aksine meme bölgesine konulan yağların erime oranı çok azdır. Genellikle verilen yağın yüzde 80’i kalır.

Meme protezleri koltuk altından, meme ucundan, meme altı çizgisinden ya da göbek deliğinden koyulabilmektedir. Kişisel tercihim ve dünyada en yaygın olan (yüzde 90), meme altı çizgisinden koyulan tekniktir. Çünkü bu teknik ile en güzel meme şekli elde edilir. Ayrıca diğer tekniklere göre ameliyat sonrası çıkabilecek komplikasyonların oranı en azdır. Ancak meme ucu çok geniş olan hastalarda, meme ucunu da küçültmek için meme ucundan koyulan teknik tercih edilmektedir.

Meme protezi, meme dokusunun altına, pektoral kas denilen göğüs kasının zarının altına ya da pektoral kas altına konulabilmektedir. Bunun kararı hasta mevcut meme dokusuna göre belirlenir. Eğer kişinin meme dokusu yeterli ise protez konulduğunda üzerinde onu saklayacak yeterli doku bulunduğundan doğal görünür. Ayrıca protezin kenarları belli olmaz. Ama eğer hastanın meme dokusu çok az ya da hiç yoksa o zaman protez kenarları belli olmasın diye göğüs kasının altına konur. Her üç planda da protez, süt bezlerine ve meme dokusun altında olduğundan emzirmeye engel olmaz. Meme kanseri taramasında da karışıklıklara yol açmaz.

Çok çeşitli meme protezleri üretilmiştir; damla ve yuvarlak şeklinde; yüksek, düşük ve orta profilli; pürtüklü yüzeyli, düz yüzeyli gibi… Bu protezlerin aynı zamanda hacimleri de küçükten büyüğe değişmektedir. Ameliyatta kullanılacak meme protezinin belirlenmesinde; hastanın memesinin şekli, hedeflenen meme büyüklüğü ve o hasta için ideal olan meme şekli rol oynamaktadır; Dik bir meme mi? Dekolteli bir meme mi? Büyük bir meme mi?

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Taş  (Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı)

Medical Park Hastaneler Grubu

www.suleymantas.com.tr


İçeriği Paylaşın