Meme Büyütmede Ameliyat Yöntemleri

Meme Büyütmede Ameliyat Yöntemleri

Meme Büyütmede Ameliyat Yöntemleri

Bizi Takip Et


Güzelliğine düşkün kadınlar burun estetiğinden sonra en çok göğüs küçültme veya büyütme operasyonlarını tercih ediyor. Estetik ve Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, özellikle yaz aylarında kıyafetleri güzel taşıma telaşına girenler için göğüs estetiği hakkında merak edilenleri anlattı.

“İri göğüslere sahip kadınlar yaşları ilerlemiş de olsa estetik kaygıların dışında rahatça elbise giyebilmek, artan bel ve boyun ağrılarından kurtulmak için meme küçültme ameliyatı olmak istiyor” diyen Prof. Dr. Kışlaoğlu, kadınların modern çağda kendilerini daha özgüvenli hissetme arzusunda olduğunu vurguladı.

GÖĞÜS BÜYÜTME GENÇLERİN, DİKLEŞTİRME ORTA YAŞIN TERCİHİ…

”Göğüs büyütme işlemi genellikle gençlerin, dikleştirme ameliyatları ise doğum yapmış, emzirmiş kadınların tercihi” diyen Prof. Dr. Kışlaoğlu, küçültme ameliyatlarının orta ve olgun yaş hasta grubunu kapsadığını belirtti ve “Çok genç, doğum yapmamış hastalarda da küçültme yapılabildiği gibi, iki doğum yapmış ama meme düşüklüğü olmayan bir kadına da büyütme ameliyatı yapılabiliyor” dedi.

MEME BÜYÜTME OPERASYONLARI

Büyütme ameliyatlarında vücuda daha kolay uyum sağladığından protez kullandıklarını söyleyen Prof. Dr. Kışlaoğlu, göğüs büyütmede kullanılan birkaç cerrahi yaklaşım olduğunu belirtti.

“En sık kullanılan teknikler meme alt kısmının göğüs kafesine kavuştuğu bölgenin üzerine yapılan meme altı kesisi veya meme başının çevresindeki koyu renkli derinin alt sınırı boyunca yapılan kesidir. Daha nadir kullanılan ise koltuk altına yapılan aksilla kesisidir” diyen Kışlaoğlu, kullanılacak tekniğin cerrahın tercihine bağlı olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

“Bu işlemler, ameliyatın kapsamına bağlı olarak yaklaşık 1 -1,5 saat civarında ve operasyon sonrası iyileşme süreci 4–7 gün arasındadır. Ancak özellikle küçültme sonrasında ani kol hareketleri, ağır kaldırma ve belirli sporların yapılmaması gibi 4–6 hafta boyunca devam edecek çeşitli kısıtlamalar getirilebilir.”

MEME KÜÇÜLTME OPERASYONU NASIL YAPILIR?

Meme küçültme tekniklerinin çok değişik olduğunu belirten Prof. Dr. Kışlaoğlu, en sık uygulanan yöntemin ters T şeklinde kesi hattından fazla olan meme ve yağ dokusunun alınarak, meme başı ve “areola” adlı meme ucunu çevreleyen pembe bölgenin yeni yerine taşınması olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kışlaoğlu şu bilgileri verdi:

“Bu işlemde her iki yandaki meme dokusu areola çevresinde ve orta hatta birleştirilir ve memenin yeni hatları şekillendirilir. Ameliyatta çoğunlukla meme başlarının kan damarları ve sinirleri kesilmez. Ameliyattan sonra ince pansumanın üzerinde elastik bandaj sarılarak dikiş korunur. İlk birkaç gün, özellikle hareket ettiğinizde ve öksürdüğünüzde biraz ağrı hissedebilirsiniz. Cerrahınız ağrıyı azaltmak için gerekli ilaçları önerecektir. 1–2 gün içinde hasta ayağa kalkabilir ancak 3–4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınmalıdır. Birçok kadın sosyal aktivitelerine ve eğer çok yorucu değilse iş hayatına 2 hafta içinde dönebilir.”

Prof. Dr. Kışlaoğlu, cinsel uyarı bölgelerinin şişmesine yol açabileceğinden bir haftalık cinsel ilişki yasağı ve 6 hafta göğüslere müdahaleden kaçınılması konusunda uyardı.

GÖGÜS KÜÇÜLTMEDE HEDEF ÖNCELİKLE SAĞLIK!

Bedensel şekil bozukluklarının ruh sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Kışlaoğlu, iri göğüslerinden şikayetçi olan birinin kendini diğer insanlardan farklı hissederek çeşitli sorunlar yaşayabileceğini söyledi. “Sırt, bel ve boyun ağrılarından meme altı pişiklerine kadar çeşitli problemlere neden olan iri göğüslerden kurtulan hastaların sosyal yaşamda başarı grafiğinin arttığı görülmüştür” dedi.

Prof. Dr. Kışlaoğlu, iyileşme sürecinin daha kolay olması ve yaz aylarına hazırlık olarak düşünülmesi sebebiyle estetik meme operasyonlarının genellikle ilkbahar ve yaz aylarında tercih edildiğini sözlerine ekledi.


İçeriği Paylaşın