Meme Kanserinde Kimler Risk Altında?

Acıbadem Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Tuğbay Tuğ, meme kanserinin ilk belirtilerini anlattı, meme kanserinde kimlerin risk altında olduğunu sıraladı.

Meme Kanserinde Kimler  Risk Altında?

Bizi Takip Et


Türkiye’de meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olarak karşımıza çıkıyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Tuğbay Tuğ, meme kanseri belirtilerini ve erken tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi. 

MEME KANSERİNDE ERKEN TANI VURGUSU

'Kanserden korkma, geç kalmaktan kork’ sloganı meme kanseri için de geçerlidir diyen Tuğ, "Meme kanserinde başarılı tedavinin ilk koşulu erken tanıdır. Kişinin meme kanseri açısından bireysel riskinin bilinmesi, düzenli takip, düzenli hekim muayenesi, tarama testlerinin düzenli yapılması ve kadınların kendi kendine meme muayenelerini doğru ve düzenli olarak uygulamalarıyla erken tanı mümkün olmaktadır” açıklamasında bulundu.

Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanserinin meme hücrelerinin kontrolsuz çoğalması ve özelliklerini değiştirmeleriyle ortaya çıktığını ifade eden ve her 8-10 kadında bir görüldüğünü dile hetiren Acıbadem Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Tuğbay Tuğ,“Tüm kadının her ay adet dönemini takip eden hafta içerisinde mutlaka kendi kendisini meme muayenesi yapması gerekiyor. Belirtilen risk faktörlerine sahip olan kadınlar, en az yılda bir kez hekim muayenesinden geçmeli, meme ultrasonografisi ve mamografi gibi ilk basamak tarama testlerini yaptırmalıdır. 25 yaşından sonra her yıl ultrasonografi, 40 yaşından sonra ise mamografi yapılması, erken teşhis için çok önemli. Meme kanseri tanısı alan bir kadına hekimi tarafından mutlaka tüm vücut tarama incelemeleri yapılmalı ve hastalığın hangi evresinde olduğu belirlenmelidir. Hastalığın tekrarlamadan ve vücuda yayılmadan başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için evreleme şarttır” dedi.

MEME KANSERİ BELİRTİLERİ

Meme kanserinin en sık karşılaşılan belirtisinin, ağrısız ve zamanla büyüyen bir kitle hissedilmesi olduğunu söyleyen  Tuğbay Tuğ, diğer belirtileri şöyle sıraladı:

Meme derisinde çekinti,

Deride renk değişikliği,

Meme başı çekintisi,

Kanlı meme başı akıntısı,

Memede ele gelen sertlikler,

Koltuk altında lenf bezi büyümeleri .

MEME KANSERİNDE KİMLER RİSK ALTINDA?

*Geç menapoza girerek uzun süre kadınlık hormonuna (östrojen) maruz kalmak

*Hiç doğum yapmamak

*İlk doğumu 35 yaşından sonra yapmak

*Bebek emzirmemek

*Dışarıdan uzun süreli kadınlık hormonu kullanmak (doğum kontrol ilacı, tüp bebek tedavisi gibi)

*Ailede meme, rahim ya da yumurtalık kanseri bulunması

*Fibrokistik meme yapısında görülen bazı doku değişiklikleri

*Kilolu olmak

*Yağlı beslenme

*Stresli hayat tarzı

*Alkol ve sigara kullanımı olarak belirtilebilir.

MEME KANSERİ TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIK

Hastalığın ileri evrelerinde tanı konulan hastalarda, tümör hücrelerini öldüren ilaç uygulamalarıyla tedaviye başlamanın gerektiğini aktaran Prof. Dr. Tuğbay Tuğ “Günümüzde meme kanseri tedavisinde kullanılan ilaçların gelişmesi tedavi olabilme şansını da arttırmaktadır. İlaç tedavisiyle hastalık kontrol altına alınıp tümör geriletildikten sonra cerrahi tedaviler uygulanabilir. Meme kanseri tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemler hastanın içinde bulunduğu evreye, tümörün büyüklüğüne ve meme içerisindeki yerleşim yerine göre değişebilmektedir” ifadelerini kullandı.

MEME KANSERİNDE DOĞRU İLETİŞİM ÇOK ÖNEMLİ

Uygulanan tedavi yöntemlerinden ve hasta doktor arasındaki iletişimden bahseden Tuğbay Tuğ “Cerrahi yöntemler arasında memenin kanserli olan kısmının alınarak, kalan meme dokusuna radyoterapi (ışın tedavisi) verilmesi ile uygulanan meme koruyucu cerrahi, memenin tümünün alınması (mastektomi), meme derisinin korunarak memenin içinin boşaltılması ve silikon protez veya kişinin kendi dokularının kullanılarak yeni meme yapılması (rekonstrüksiyon) sayılabilir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi hekim- hasta arasındaki doğru iletişim meme kanserinin tedavisinde de son derece önemlidir. Hastanın tedavisine başlarken kendisine uygulanacak ilaç tedavileri ve uygulanacak cerrahi yöntemlerle ilgili detaylı bilgi verilmeli ve cerrahi yöntemin seçimine hasta ve hekim birlikte karar vermelidir. Unutulmamalıdır ki meme kanseri tedavi edilebilir bir hastalıktır” dedi.


İçeriği Paylaşın