Meme MR`ı ve Mamografi Risk Grubunda Etkili

Meme MR`ı ve Mamografi Risk Grubunda Etkili

Meme MR`ı ve Mamografi Risk Grubunda Etkili

Bizi Takip Et


Mamografi ve MR`ın önemine dikkat çeken Nişantaşı Doktorlar Merkezi`nden Genel Cerrah Op. Dr. Sevil Öz, bu yöntemleri senede bir kez kullanan kadınlarda erken teşhis yapılarak yaşam şartlarının iyileştirileceğini söyledi.

Bazı yüksek riskli kadınlarda yıllık tarama yöntemi olarak mamografi ile birlikte Meme MR`ının kullanımı daha iyi sonuç veriyor.
Journal Of Radiology Dergisi`nde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre; geleneksel meme kanseri görüntüleme yöntemlerinden olan ve nispeten uygun ücretle yapılabilen mamografiye MRI eklendiğinde, meme kanseri riski yüksek olan kadınlarda ortalama yaşam süresi yükseltilebilmektedir. Bu bulgular Amerikan Kanser Derneği`nin görüntüleme yöntemleri tavsiyelerini desteklemektedir.

Boston Massachusetts General Hospital`da Radyolog olan ve ayrıca araştırmanın başı Janie M. Lee şöyle demiştir: “Çok yüksek kanser riski taşıyan kadınlar için, MRI ve mamografiyi beraber kullanmak onların meme kanserinden ölme risklerini azaltacak ve hem daha uzun hem de sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olacaktır”

BRCA1 geninde bozukluğu olan kadınlarda, meme kanseri riski çok yüksektir (%60). Günümüzde meme görüntüleme yöntemi olan mamografinin, kanser riski yüksek olan kadınlarda kanseri saptama oranı yarıdan azdır. Bunun bir sebebi de genç kadınlarda meme yoğunluğunun fazla olmasıdır. Bu durum tümörleri görüntülemeyi güçleştirir. Öte yandan MRI, mamografiye ilave olarak yüksek genetik risk taşıyan kadınlar için meme görüntülenmesinde faydalı bir yardımcıdır. Fakat daha uzun zaman alır ve mamografiye göre daha pahalıdır. Ayrıca yanlış saptama oranı daha yüksektir. Yani, mevcut iyi huylu değişiklikleri kanser gibi gösterebilir.

Araştırma için Lee ve çalışma arkadaşları mamografi, MRI ve her ikisinin birlikte 25 yaşında ve BRCA1 bozukluğuna sahip bir kadın grubunun üzerinde fayda-fiyat oranlarını karşılaştırdı.

Araştırmacılar istatiksel bir model kullanarak; bu üç farklı görüntüleme sistemini birbirleriyle karşılaştırdılar ve elde ettikleri kaliteli yaşam yıllarını (KYY), maliyetiyle birlikte değerlendirdiler. KYY hem yaşamın kalitesi hem de süresini kapsamaktadır.

Her sene düzenli olarak MRI ve meme radyografisi kombine kullanan kadınlar 49.62 KYY`yi 110,973$ karşılığında elde ettiler. Sadece senelik MRI tek başına 108,641$ karşılığında 49.50 KYY öte yandan yıllık mamografi tek başına 100,336$ karşılığında 44.46 KYY sağladı.

Yıllık her iki görüntüleme siteminin birlikte kullanılmasının en büyük faydası kanseri erken teşhis etmek oluyor. Böylece ölümlerin önüne geçiliyor. Her iki görüntüleme sistemi kullanıldığında meme kanseri riskinin azalmasıyla birlikte fayda-fiyat endeksi düşüyor. Risk arttıkça yükseliyor. Yani daha pahalı gibi dursa da ölümleri azalttığı için daha az maliyetli hale geliyor.


İçeriği Paylaşın