MS’te Doğru Bilinen Yanlışlar

MS’te Doğru Bilinen Yanlışlar

MS’te Doğru Bilinen Yanlışlar

Bizi Takip Et


Sağlık Adası Medya tarafından 30 Mayıs Dünya MS Günü’ne özel olarak hazırlanan Hürriyet Kelebek 2 MS’le Yaşam Eki ile Türkiye Multiple Skleroz (MS) Derneği uzmanları bilgilendiriyor:

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Uzm. Dr. Melih Tütüncü, MS hakkında doğru bilenen yanlışları anlatıyor.

Uzm. Dr. Melih Tütüncü

YANLIŞ: MS BULAŞICI BİR HASTALIKTIR!

DOĞRU: MS, bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu konuda da kanıtlanan bir çalışma yoktur.

YANLIŞ: MS’İN TEDAVİSİ YOKTUR, ÖLÜMCÜL BİR HASTALIKTIR!

DOĞRU: MS, günümüzde uygulanan tedavilerle kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Doğru bir tedavi planı ile birçok hasta ataklar yaşamadan hayatına devam edebilmektedir. MS ölüme sebebiyet veren bir hastalık değildir.

YANLIŞ: MS TANISINDA UYGULANAN BEL SUYU ALINMA İŞLEMİ FELÇ EDEBİLİR!

DOĞRU: MS tanısı için uygulanan bu yöntem hastalığın tedavi sürecini de şekillendiren önemli bir işlemdir. Bel suyu alınma işleminin hasta için hiçbir zararı bulunmamaktadır. Hastada küçük bir iğne batma acısından başka bir ağrıya yol açmamaktadır.

YANLIŞ: MS, GENETİK GEÇİŞLİDİR.

DOĞRU: MS hastalığı anneden veya babadan bebeğe olacak şekilde genetik geçişli bir hastalık değildir. Ancak MS hastalığında genetik yatkınlık söz konusudur. Yani genetik faktör kişi için bir yatkınlık ya da koruyuculuk yaratabilmektedir.

YANLIŞ: MS ÇOCUK SAHİBİ OLMAYI ENGELDİR!

DOĞRU: MS hastalığı çocuk sahibi olmaya engel bir hastalık değildir. Doktor kontrolünde, doğru ilaç tedavisi ile MS hastaları da çocuk sahibi olabilmektedir. Çocuk sahibi olmaya karar verildiğinde MS hastaları doktorları ile iletişim kurmalıdır.

YANLIŞ: MS, RUHSAL BİR HASTALIKTIR

DOĞRU: MS merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır. Ruhsal bir hastalık değildir. MS hastalarında depresyon görülme durumu olabilir; ama kökeninde ruhsal bir problem barındırmamaktadır.

YANLIŞ: MS HASTALARI GÜNEŞE ÇIKMAMALI

DOĞRU: MS hastalarının güneşe çıkmaması konusunda bir yasak bulunmamaktadır. Tam tersine güneş kaynaklı D vitamini hasta için çok önemlidir. Buradaki önemli konu vücudun ısınmasıdır. Fazla sıcaklık veya sıcak ortam MS hastalarının daha fazla belirti hissetmesine neden olabilmektedir. Bunun için hastanın kendini daha rahat hissedebileceği bir hava sıcaklığında güneşe çıkması uygundur.

YANLIŞ: HACAMAT, MS’İ TEDAVİ EDER

DOĞRU: MS tedavisinin olumlu seyretmesi için uygulanması gereken yöntem tıbbi ilaç tedavisi ile doktorunun tavsiye edeceği beslenme ve spor faaliyetleridir. Bunlar dışında MS için kanıtlanmış, önerilen bir alternatif yöntem bulunmamaktadır.

YANLIŞ: MS HASTALARI SÜT İÇMEMELİDİR, KAPARİ YEMELİDİR!

DOĞRU: MS hastaları da porsiyon kontrolü çerçevesinde süt ve süt ürünleri tüketebilir. Ancak az yağlı olan sütleri tercih etmeleri doğru olacaktır. Başta kapari olmak üzere MS hastalığını tedavi eden mucizevi bir besin de bulunmamaktadır.


İçeriği Paylaşın